Самолетът на руския олигарх Роман Абрамович за последно е кацнал в Анкара, Турция - по обяд на 2 март, а е излетял от Истанбул. Преди това е бил в Москва.
Няма данни да е успял да навлезе във въздушното пространство на ЕС, който заради войната в Украйна затвори небето си за всички руски полети.
Знаем движението на самолета благодарение на студента от Университета на Централна Флорида Джак Суийни. Който до този уикенд дори нямаше представа какво е олигарх.
Войната в Украйна обаче бързо промени това, както и интересът към хобито му - проследяване на частните самолети на богатите и известните.
"Хората ме питаха за Путин от известно време. Искаха да знаят дали мога да го проследя", обяснява Джак пред NBC News.
Оказва се, че може. Затова и Суийни, който се прочу като момчето, което следи самолета на Илон Мъск, насочи радара си на Изток.
Към колекцията си от звезди и богаташи, за чиито полети съобщава в Twitter, той прибави и хеликоптери и самолети на президента на Русия Владимир Путин - @PutinJet, и на някои от руските олигарси като Роман Абрамович, Александър Абрамов, Олег Дерипаска, Вагит Алегперов, Алишер Усманов. Той следи общо 39 машини на 19 богаташи и компаниите им в акаунта @RUOligarchJets.
Roman Abramovich's Jet LX-RAY Landed in Ankara, Ankara Province, TR. Apx. flt. time 35 Mins. pic.twitter.com/8mBVcRf47Q
— Russian Oligarch Jets (@RUOligarchJets) March 2, 2022
"Машините на тези олигарси са абсолютна лудост, големи са колкото пътнически", казва Суийни пред Bloomberg. Някои от тях се возят на самолети като Airbus A319 и Boeing 737.
Неслучайно само за няколкото дни на съществуването на акаунта за руските богаташи в Twitter, той има вече 53 000 последователи.
Суийни признава, че до този уикенд дори не е знаел какво е олигарх. "Не знаех, че има толкова влиятелни хора. Явно имат доста власт, доколкото разбирам", споделя той пред Ен Би Си.
Технически не му е и нужно. Акаунтите му се поддържат от ботове, програмирани да анализират данните от полетите и да ги туитват всеки път, когато избраните машини излитат и кацат.
Суийни използва както официални данни за полетите, така и тези от т.нар. ADS-B транспондери на самолетите, които показват местонахождението на машината в реално време. С тяхна помощ се изчислява кога тя е излетяла или ще кацне, и това се сравнява с информацията от летищата, които я очакват.
Младежът обаче може да следи единствено самолетите, но не и кой е на борда им - например този на Путин е летял от Москва до Уфа и обратно, но никой не може да каже дали и руският президент е бил на полета.
Едно обаче е сигурно - и акуантите на студента потвърждават, че въздушното пространство на Европа е затворено за руски самолети. Или поне Джак не засича никаква активност над Стария континент.
19-годишният Суийни се прочу, когато Илон Мъск му предложи 5000 долара, за да престане да следи движенията на самолета му. Младежът отказа и опита да се попазари да по-голяма сума или стаж при Мъск, но милиардерът не му отговори.
Дано не разбере кои точно са олигарсите, получавайки оферта, на която не може да откаже.