Още от първите дни на втория президентски мандат на Доналд Тръмп в САЩ беше ясно, че Америка вече не изглежда като първи, втори и дори трети избор за пътуване или ваканция. Или поне за някои туристи.
Месеци по-късно вече има натрупани статистически данни, които евентуално да потвърдят, че чуждестранните туристи в САЩ намаляват. А с тях намаляват и милиарди долари приходи от туризъм.
Най-показателни са данните за март. Намалението на чуждите туристи в САЩ за този месец е с цели 11,6% спрямо март 2024 г. според статистиката на Администрацията по международна търговия към Министерството на търговията на САЩ.
При това американската статистика не включва данните от Канада и Мексико, които идват по-късно. Канадските власти обаче отчитат 32% намаление на хората, които пътуват до САЩ с кола и 13% спад на хората, които пътуват по въздух.
••• Тръмп успя да запали вълна от патриотизъм в Канада:
Значителни са разликите и при посещенията от Западна Европа - 17% спад, Южна Америка - 10% надолу, Африка - 12%, Централна Америка - 24%.
По страни, от които традиционно идват най-много туристи - извън Канада и Мексико, най-значителният отлив е следният:
- Колумбия - 33%
- Германия - 28%
- Испания - 25%
- Великобритания - 18%
- Южна Корея - 15%
- Франция - 8%
- Австралия - 7%
Месец по-рано - през февруари, също има намаление в общата статистика, макар и по-малко - 2% спрямо февруари 2024 г.
Данните на Американската туристическа асоциация, която представлява туристическата индустрия, пък сочат още по-сериозен спад - 14 на сто по-малко чуждестранни посещения спрямо март м.г.
Според асоциацията всеки процент намаление на посещаващите САЩ е равен на загуба на 1,8 млрд. долара.
Оттам се пресметнали, че туризмът и пътуванията са налели 1,3 трилиона в икономиката на страната и са поддържали 15 млн. работни места през 2024 г.
Експертите смятат, че спадът в пътуванията към САЩ може да се обясни с опасенията на туристите от по-враждебна среда в страната, както и със страхове от тормоз от страна на властите - заради придобили широка известност случаи на депортирани или задържани чужденци. Хаосът с митата също оказва влияние.

Великобритания, Германия и други европейски страни дори промениха и препоръките си за пътуване в САЩ и предупредиха гражданите си, че при нарушаване на правилата за влизане в страната може да бъдат задържани, а не просто върнати. Причина бяха именно няколко случая на пътуващи от тези страни, които бяха пратени в центрове за задържане за седмици, без да са нарушили каквито и да е закони.
Tourism Economics - компания, която се занимава с проучвания за туризма, първоначално очакваше ръст от 9 на сто при чуждестранните пътувания в САЩ за 2025 г. Прогнозата обаче беше направена през декември - преди смяната на администрацията в Белия дом, и актуализираният ѝ вариант вече гласи очаквано намаление от над 10 на сто, както и за загуби от около 9 млрд. долара.
"Реакцията на чуждестранните туристи да избягват САЩ е напълно предвидима. Тя е заради комбинацията от политика и реторика, които са разделящи, войнствени и изолационистки, и всяка следваща мярка и свързаната с нея полемика влошават ситуацията", коментира пред "Вашингтон Поуст" президентът на Tourism Economics Адам Сакс.
Тенденцията е тревожна, смятат и от Американската туристическа асоциация.
"Отдаваме го на редица фактори, включително силният долар, дългото време, което се чака за издаване на виза, опасения от рестрикции при пътуванията и за безопасността, а и хората поставят под въпрос гостоприемството на Америка", казва Алисън О'Конър, говорител на асоциацията.
Американските и канадските авиолинии вече усещат ефекта от бойкота на канадците - редица превозвачи намалиха броя на полетите си между двете страни поради липса на интерес.
••• Настроения има и в обратната посока - срещу американците в Европа:
Далеч не цялата статистика обаче може да се обясни с политически и икономически фактори. Всички експерти подчертават, че има още една съществена разлика. През 2024 г. Великден беше през март, а през тази година - през април, а това е традиционно силен период за туризъм и оказва влияние на статистиката.
Според проучване на "Ню Йорк Таймс" данните от граничните власти и летищата и от април сочат, че особен спад няма и броят на пътуващите покрай великденските празници е подобен на този от миналата година, но ще бъде отразен в статистиката за април.
Също така не се наблюдава и особен спад при резервациите за лятото, но с едно съществено изключение - Канада. На този пазар намалението е с 21% спрямо миналото лято.
Което само по себе си е достатъчен проблем, тъй като канадците са над една четвърт от всички туристи в САЩ.
За останалата част от света продажбите са със спад от едва 2% - според данни от авиолиниите. От страни като Ирландия, Испания и Япония дори има ръст, докато освен Канада отлив има и от Нидерландия и Германия.
Така че политиката може би няма чак такова значение - или поне не толкова общовалидно.