Само за първите три месеца на тази година над 120 аптеки в Германия са затворили врати.
Тази статистика на Федералната асоциация на германските фармацевти (ABDA) показва една тенденция, която се наблюдава в страната от последните няколко години насам - Германия губи аптеки с рекордна скорост.
По думите на говорителя на ABDA Кристиан Шплет страната в момента има най-ниския брой на работещи аптеки от началото на 80-те насам.
Истината е, че през последните няколко години този спад в броя на аптеките набира плашеща скорост. Така към края на 2022 г. в страната има отворени малко над 18 хил. места, където човек може да си купи лекарства - с 2800 по-малко в сравнение с 2012 г., отбелязва в. "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг".
Оттам отбелязват, че сегашната ситуация оставя много германци без ключова връзка със здравната система, като този проблем е особено голям в селските райони. За много хора там фармацевтите често са първите медицински експерти, които да потърсят за помощ при здравословни проблеми, още преди да се свържат с лекар.
"Фармацевтите изпълняват основна функция и в системата на здравеопазването, която не можете да измерите с количеството лекарства, които продават. Те са първата точка за контакт за пациенти, които не са сигурни дали трябва да посетят лекар, какви лекарства могат да получат. И това е важно", обяснява Шплет, цитиран от Euronews.
По думите му има няколко причини, поради които аптеките се затварят с безпрецедентна скорост, но основната от тях е, че много от младите фармацевти не виждат особено бъдеще в аптечния сектор.
"Ако попитате млади фармацевти, те казват, че по същество няма икономическа перспектива за тях, защото правителството всъщност не иска да влага пари в системата", казва Шплет.
Същевременно с това собствениците на аптеки трябва да се сблъскват с купища бюрокрация, сложни процедури и да подлежат на строга регулация относно това с кои компании работят. Всичко това обезсърчава младите професионалисти в областта.
Така се стига и до затваряне на много аптеки в Германия, тъй като сегашните собственици на по 65-70 години не могат на кого да прехвърлят бизнеса си.
Друг проблем идва от самото устройство на Здравната каса в Германия - здравните каси плащат само цената на най-евтиния медикамент от даден вид, а в някои случаи цената на даден медикамент не е променяна от 10 години.
Това води до намаляване на печалбата за аптеките. Здравната система в страната е силно регулирана и тези аптеки в малките общности зависят много от това какви пари влага държавата за здравеопазване.
От ABDA много пъти са протестирали с искания германското здравеопазване да отпусне повече средства за осигуряване на медикаменти по каса.
И все пак причините за изчезването на аптеките в Германия могат да се сведат най-вече до три основни проблема, които наскоро се появиха: недостиг на лекарства поради повишено търсене и намалено предлагане, нарастващата инфлация и енергийната криза.
Според официалната национална база данни на PharmNet.Bund, която следи доставките на лекарства в Германия, над 400 лекарства са посочени като недостъпни в страната.
Този недостиг коства значително време и пари на малките аптеки, тъй като фармацевтите търсят алтернативни начини да обслужват своите клиенти, което отново сблъсква хората в сектора с проблеми като загуба на излишно време и сблъсък с чудовищна бюрокрация.
"Дори и да намерите алтернативни лекарства, тогава трябва да предоставите много документи, за да докажете пред Здравната каса, че сте избрали най-близкия вариант до най-евтиния наличен", обяснява Шплет.
На 14 юни хиляди аптеки в цялата страна затвориха вратите си за деня, за да протестират срещу все по-трудната ситуация, в която са принудени да работят.
Фармацевтите искат от правителството да увеличи ставката, която им се плаща за всяко лекарство, отпускано с рецепта, което продават. Те настояват тя да се повиши от 8,35 евро на 12 евро, като според тях това отразява ефекта на инфлацията върху цените в страната по принцип.
В позиция на ABDA се посочва, че аптеките са "откъснати от общото икономическо развитие", което според тях "вече е не само несправедливо, но и екзистенциална заплаха" за самото съществуване на сектора.
Кристиан Шплет смята, че фармацевтите се опитват да убедят правителството, че нещата трябва да се променят, поне докато страната е изправена пред недостиг на лекарства.
Но министърът на здравеопазването на Германия Карл Лаутербах е категорично против тази идея. Според него просто няма достатъчно средства, които да гарантират това допълнително финансиране на Здравната каса.
Въпреки че фармацевтите очевидно са разочаровани от настоящата ситуация, пациентите неизбежно са тези, които в крайна сметка страдат най-много.
"Трябва да покажем на обществото колко важни са аптеките за здравеопазването и колко драматично би било, ако още повече аптеки започнат да изчезват", смята Томас Бенкерт, ръководител на Германската федерална камара на фармацевтите, цитиран от "Дойче веле".
За него, както и за мнозина в сектора, Германия просто подценява огромната роля на малките аптеки. И ще го прави, докато не се озове в реалност, в която те не са изчезнали.