Ноле покори Мелбърн за пети път!

Шампион за пети път в Австралия!

Новак Джокович падаше, залиташе, крампираше, но въпреки всичко прегърна петия си трофей от Australian Open след жестока битка и 7-6(5) 6-7(4) 6-3 6-2 6-0 над Анди Мъри. Шотландецът изглеждаше по-близо от всякога до трета титла от Големия шлем и завръщане в Топ 3 при мъжете, но загуби двубоя на характери в четвъртия си финал в Мелбърн.

Джокович откри двубоя в извънземно темпо с цели 12 уинъра и само една непредизвикана грешка само в първите четири гейма. Мъри имаше своя момент в началните минути, когато наниза 3 страхотни точки и стигна до 0-40 при 1-1, но нататък сърбинът взе следващите 8 разигравания и постави Анди в огледална ситуация. Шотландецът спаси първия брейкпойнт, но се пропука на втория и резултатът стана 1-3.

Нивото на Джокович спадна съвсем леко, но абсолютно достатъчно, за да намери Мъри пътя към брейк за 3-4. Четирикратният финалист в Мелбърн обаче шокиращо допусна рибрейк за 3-5 и още по шокиращо го върна моментално с два шеметни бекхенда. И със следващото си подаване Анди най-после възстанови равенството в резултата при 5-5.

За четвърти път от последните си 5 мача в турнира Джокович трябваше да затваря първия сет в тайбрек. Световният №1 до този момент имаше безупречна статистика от победите над Вердаско, Раонич и Вавринка. Но този път откри с първата двойна грешка в мача. Мъри водеше с 4-2, но реши да върне услугата на съперника. Двамата се движеха като залепени зо 5-5, когато Анди излезе на мрежата и изкара волето си в аут. А в следнащата точка Ноле отново изпрати втори си сервис високо на бекхенда на Мъри и последва ретур в мрежата за 7-5. Джокович беше спечелил само 50% от точките на първи сервис, но цели 71% на втори!

Световният №1 изглеждаше в беда в началото на втория сет, след като веднъж се срина на корта и още няколко пъти краката му видимо се огънаха, а Мъри поведе с 2-0. Тогава Джокович сякаш натисна някакво копче и се върна към формата, която го направи №1 в света. Взе четири гейма поред (един от пробивите му беше на нула), но днес Анди изглеждаше готов за всичко, което може да долети от другата страна на мрежата. Шотландецът върна пробива и при 5-4 се добра до сетпойнт, след като Джокович водеше с 40-0 на свой сервис.

Мъри трябваше да прати в историята три брейкпойнта преди да стигне до тайбрека. А там Мъри за първи път пое контрол над мача. Поведе с 6-2 и макар да пропусна два сетпойнта, материализира третия с марков ретур и рестартира битката след цели 2 часа и 35 минути на корта.

А Джокович отново потегли в третия сет с физически проблеми, след един форхенд падна и изпусна ракетата си, движенията му бяха ограничени и сякаш за първи път от много време го виждахме да крампира. И точно както във втория сет Мъри проби за 2-0 и допусна обрат. Сърбинът отново се съживи и взе шест от следващите 7 гейма за 6-3 в третия сет!

"Защо си го причиняваш?!", беснееше Анди, докато Джокович поведе с 2-0 гейма в четвъртия сет. Увереността на Мъри за първи път в мача изглеждаше разклатена, а откакто се върна на победния път световния №1 сякаш забрави за умората. Шотландецът подари още два брейтпойнта на противника с лесна грешка от форхенд и неспасяем бекхенд ретур направи резултата 3-0. Ноле тотално пречупи съперника си с нов пробив за 5-0 и затвори мача на свой сервис с деветия си пореден гейм. След 3 часа и 38 минути Ноле затвори още една изстрадана победа и целуна петия си трофей от Australian Open.