С нов паметен обрат Джокович взе трофей №8 от Australian Open

Новак има вече 17 титли от Големия шлем Снимка: Getty Images
Новак има вече 17 титли от Големия шлем

Новак Джокович спечели Australian Open след победа над Доминик Тийм на финала с 3:2 сета - 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4 за 4 часа и 3 минути игра.

Рекордьорът по титли в Австралия взе осмия си трофей от турнира, печелейки своя осми финал. Той е абсолютен рекордьор по трофеи от Australian Open, завръща се и на върха в световната ранглиста.

Срещу австриеца Тийм, Ноле имаше доста трудни моменти и трябваше да прави обрат от 1:2 сета, но за пореден път показа и железния си характер в битката.

Сърбинът стартира вихрено в първия сет и поведе с 3:0, което му беше достатъчно за да вземе частта, макар че после Тийм изравни играта.

Във втория сет австриецът реализира ранен пробив. Ноле го върна, но после отново беше пробит за 5:4, след като беше предупреден за проточване на времето при свой сервис и при втория път дори загуби правото си на първи сервис.

Тийм се възползва и затвори частта, сервирайки за 6:4.

Третият сет беше необичайно слаб за Джокович, който беше пробит в самото начало и изостана с 0:4 гейма, а изглежда имаше и физически проблем. На корта се появи медицински екип.

В третия гейм на четвъртия сет Ноле имаше трудно сервиране, но го измъкна и дочака свой собствен пробив за 5:3, след който не пропусна да изравни сетовете.

В решителната част Джокович проби за 3:1 и това се оказа решаващо. Тийм се задържа в мача до последно, но не успя да стигне до обрат.