Пиронкова стартира с победа в Париж

Пиронкова стартира с победа десетото си участие в Ролан Гарос

Цветана Пиронкова започна с победа юбилейното си десето участие на Ролан Гарос. На старта на втория за годината турнир от Големия шлем първата ни ракета се справи с чехкинята Барбора Стрицова със 7-6(5) 6-2. Макар и да допусна доста грешки, българката отново демонстрира борбения си дух във възловите моменти и се справи с 23-та в световната ранглиста.

Двете си размениха по един гейм на старта, след което последваха цели пет, в които подаващите не успяха да вземат своите сервис геймове. В крайна сметка обаче низът от брейкове приключи с един повече на сметката на чехкинята, която при 5-4 застана на линията да сервира за първия сет. Цвети обаче показа много силна игра и отрази пробива изоставане.

Още в следващия гейм обаче Стрицова стигна до 30-40 и нова точка за пробив след серия от мощни форхенди. С три поредни точки обаче, едната от които зрелищно воле на мрежата, българката удържа гейма си и поведе с 6-5. Ретурът на Цвети се оказа неподготвен за разнообразните сервиси на чехкинята и тя изравни, вкарвайки сета в тайбрек.

С брилянтна къса Стрицова матира Пиронкова, започвайки с минипробив, но той бе отразен веднага. До 4-4 никоя от двете тенисистки не бе успяла да вземе точка на свой сервис, преди най-накрая Цвети да принуди съперничката си да сбърка след атака на мрежата.

След дълго разиграване, бекхенд на чехкинята излетя много в аут и пловдичканката стигна до 6-5 и сетбол на неин сервис. Така след 61 минути игра всичко в сета приключи с безмилостен уинър на най-добрата ни тенисистка.

Втората част започна чудесно за пловдивчанката, която поведе с 0-30 в подаването на съперничката си, а след печеливш удар от форхенд вече разполагаше с брейкпойнт.

В крайна сметка Цвети не трябваше да прави абсолютно нищо, след като двойна грешка на чехкинята доведе до края на този гейм. Още в следващия гейм обаче Пиронкова "върна жеста" на чехкинята и предаде на свой ред гейма си с с двойна грешка.

В петия гейм пловдивчанката се възползва от неконцентрираната игра на съперничката и проби отново, като за радост този път затвърди. Това ѝ вдъхна необходимата доза самочувстие и още в следващия гейм стигна до 0-40 с агресивна игра и проби на нула, доближавайки се на един гейм от крайния успех.

Пиронкова продължи серията си и в осмия гейм. С хубав сервис си помогна за 30-15, след което с непредизвикана грешка на Стрицова стигна до два мачбола и реализира още първия с невероятен уинър.

С победата Цвети си осигури 70 точки за световната ранглиста, а в спор за място в трети кръг ще се изправи срещу Дениса Алертова или Йохана Конта.