Григор даде сет на квалификант, но се класира за третия кръг

Григор Димитров изглежда подцени Марко Трухелити и си позволи доста спадове в играта във втория кръг на Australian Open срещу аржентинския квалификант, но приключи успешно мисията си със загуба на един сет - 6-3 4-6 6-2. Така в третия кръг българинът се изправя отново срещу Роджър Федерер, който записа чиста победа срещу Александър Долгопорол. Двамата вече играха през този сезон - на четвъртфиналите в Бризбън, когато Маестрото се наложи с 2-1 сета.

Мачът срещу Трунхелити започна отлично за Григор, който спечели безпроблемно подаването си и проби още във втория гейм, в който съперникът му изглеждаше доста стъписан и направи няколко непредизвикани грешки. Димитров затвърди, а нататък геймовете срещу световния №210, който за първи път играеше в основната схема на Australian Open, преминаваха рутинно. Солидна българска агитка подкрепяше първата ни ракета, а Григор ги зарадва с изящно изпълнена къса, след което приближи на гейм от спечелването на откриващия сет - 5-2. И тук, доста необяснимо, играта на Димитров започна да се разпаза. Трунхелити натискаше бекхенда му и в деветия гейм, в който Григор сервираше за сета, южноамериканецът се добра до възможност за връщане на пробива, след като при 40-40 преодоля нашия със страхотен лоб. Все пак частта завърши закономерно и след три поредни точки Димитров затвори сета за малко повече от половин час.

Трунхелити затвори първия гейм на втората част с ас, след което проби, обръщайки резултата от 40-0 в полза на Григор, а българинът предаде подаването си с двойна грешка. Аржентинецът затвърди за 3-0, но не успя дълго да задържи брейка си аванс и още в следващия му сервис гейм бе пробит, като този път Трунхелити направи двойна грешка на брейкбол. Процентът вкаран първи сервис от Димитров спадна осезаемо и това правеше по-лесна задачата на аржентинеца. В десетия гейм, в който Григор сервираше за 5-5, успя да се измъкне от 15-40, като на единия сетбол получи помощ от мрежата. Но от четвъртата си възможност Трунхелити изравни сетовете.

Червената лампа светна за Григор, който за отрицателно време поведе с два затвърдени пробива и 5-1 в третия сет. Силите на аржентинеца стигнаха за още един гейм, но частта приключи за 32 минути, в които Димитров вдигна процента на вкарания си първи сервис до 78% и реализира два от трите брейкбола, до които достигна.

Трутхелити направи две поредни двойни грешки в петия гейм на четвъртия сет при 2-2, след което Димитров достигна до три възомжности за пробив след мощни удари от форхенд. Аржентинецът отрази първата опасност с ефектен минаващ удар, а с форхенд уинър направи 30-40. С добър сервис си помогна за равенство, а с още два добри начални удара удържа сервис гейма си.

182 места деляха двамата в ранглистата, но аржентинецът отказваше да се предаде. Трунхелити се възползва от слабото посрещане на Димитров, за да поведе с 4-3 след гейм на нула, а с още един, в който не даде точка на българина, резултатът стана 5-4 и надвисна опасността от изравняване на сетовете. Десетият гейм премина през дюс, но с два аса (девети и десети в мача) българинът изравни. И най-после развръзката настъпи. Григор изигра силен гейм на ретур, в който поведе с 0-30, премина през дюс и накрая българинът осъществи така важния пробив със страхотен минаващ удар. Слад кратката пауза Димитров приключи срещата на свой сервис след повече от 2 часа и половина.