Григор с хубава победа във Вечния град

Във втория кръг Григор отново може да срещне Фабио Фонини.

Григор Димитров свърши бързо и професионално работата си в I кръг на Мастърса в Рим с 6-3 7-6(4) над Йежи Янович. Българинът се нуждаеше от подобна рутинна победа, в която да доминира над съперника си, за да влее доза увереност след поражението от Рафаел Надал в Мадрид, където очевидно и психиката изигра важна роля за крайния изход от двубоя.

Днес Григор не поемаше твърде много рискове, представяше се силно на ретур и с много движение по корта и класна защита сглоби всички компоненти, които да му стигнат да мине през Янович. Двамата откриха с няколко стабилни сервис гейма, докато при 3-2 Димитров не усети точни момент да нанесе своя удар. Първата ни ракета започна гейма с брилянтна къса, след което Янович пресили два удара и резултатът набързо стана 0-40. Полякът прати в историята два от шансовете, само че после сервира пробива на Григор с двойна грешка.

203-сантиметровият бомбардир от начален удар допусна двойно повече непредизвикани грешки от Димитров в откриващия сет (12 срещу 6) и реално въобще не застраши преднината на българина. Григор сервираше за сета при 5-3, стигна до 40-0 и макар да пропиля безгрижно два сетпойнта, принуди Янович да сбърка при третия.

Димитров остана верен на тактиката си и зачака точния момент да пробие решително и да затвори мача. Пропусна брейкпойнт още в първия гейм на втората част, пропиля още един шанс при 2-2. Янович сякаш леко се стабилизира в мача, но статистика с непредизвиканите му грешки продължаваше да набъбва и само тези от форхенд бяха 11-0 в негова полза.

Григор се размина с трети брейкпойнт при 4-4, но поне продължаше да е непоклатим на свой сервис и сетът логично влезе в тайбрек. С магически форхенд пасинг шот Димитров взе минибрейк аванс при за 3-1, само че Янович атакуваше яростно в следващите две точки и размяната на полетата дойде при 3-3 точки. Полякът заложи сляпо на атаката и две бързи грешки направиха резултата 6-3 за Григор и при втория мачпойнт българинът нададе победен вик.

Пред Димитров обаче все още има дълъг път поне до повторението на миналогодишното му представяне, когато Надал го спря чак на полуфинал. Във втори кръг Григор ще се изправи срещу Стив Джонсън или Фабио Фонини. Българнът вече победи два пъти Фонини на клей през тази година в Монте Карло и Мадрид.