Росина Георгиева няма сайт или специална фейсбук страница, на която да представя работата си. Въпреки това, ако ви трябва професионален грим, тя е едно от първите имена, които ще попаднат в полезрението ви. Работи по редица медийни проекти, грим за реклами и филмови продукции.
Работата й като професионален гримьор не започва като детска мечта. Всъщност Роси завършва туризъм, защото не си представя как седи на бюро по цял ден, а й се иска да има „работа в движение".
Постепенно се оказва, че именно такава ще бъде и професията й оттук нататък. Идеята да се занимава с грим не стои на дневен ред, докато не започва работа като промоутър на парфюми. По-късно фирмата, към която работи, й предлага да консултира по отношение на грима и постепенно започва да помага за нанасянето на грим при организирането на специални събития. Докато опитните гримьори се занимават с овала на очите например, тя нанася основата. По-късно завършва и курс по грим, така че да има увереността да работи в тази сфера. Казва, че когато някой се харесва, след като го гримира, се мотивира, защото иска да оправдае очакванията.
На 25 тя вече си е изградила име и познава тайните не само на добрия грим, но и на грижата за кожата на лицето. Основният й съвет винаги е, ако имате притеснения, свързани със здравето на кожата, обръщайте първо към дерматолог.
Срещаме с нея, за да поговорим за грима и чувствителната кожа. Повод е гамата TOLERIANE на La Roche-Posay, специално създадена за чувствителна и нетолерантна кожа. Без парфюм и алкохол, продуктите TOLERIANE успокояват кожата, дори и тази, която е с повишена чувствителност и се нуждае от специфични грижи. Когато кожата е чувствителна, е необходимо не само да се възстанови кожната бариера, но също и микробната такава, наречена кожен микробиом - невидимата преграда, която естествено защитава кожата. Това е и ролята на пребиотиците. Продуктите TOLERIANE дълготрайно хидратират и успокояват кожата, като намаляват нейната чувствителност. Съдържащата се в тях термална вода La Roche-Posay има пребиотично и антиоксидантно действие.
Поговорката гласи, че по дрехите посрещат, по ума изпращат. Как стоят нещата с грима? Доколко е важен за създаването на първо впечатление?
Моята мисия като цяло е, когато погледнеш една жена, която съм гримирала, по-скоро да си кажеш: „Ау, каква хубава жена!", а не „Ау, каква гримирана жена!". Гледам да подчертая естествените черти на всяка една жена и гримът да не си личи, освен ако поводът не го изисква. С грим можеш да подчертаеш твоите черти, но и да ги направиш тотално различни - различно лице. А смятам, че когато правиш първо впечатление, определено трябва да приличаш на себе си.
Какви грешки допускат най-често жените по отношение на грима?
Повечето жени могат да се гримират добре и вече навсякъде има толкова много информация, клипове... Все по-често виждам момичета с добър грим.
А грешки по отношение на кожата и грижата за лицето?
За един хубав грим грижата за кожата е най-важното и ако самата жена се грижи добре за кожата си и кожата й има здрав вид, гримът винаги става невероятен. И обратното - когато не се полагат грижи, си личи. Много малко са дамите, които имат шанса да имат хубава кожа без грижи.
Така че най-голямата грешка, която жените могат да допуснат, е да не нанасят нищо. Дори да не нанасят грим, грижата за кожата е много важна. Кожата трябва да се хидратира, не само сухата. Мазната кожа също има нужда от хидратиране - просто грижата е различна спрямо типа кожа. Вечер лицето трябва да се почисти и измие с подходящия продукт, защото средата около нас е изключително замърсена, това влиза в порите на кожата и се отразява. Мисля, че това е най-голямата грешка.
Спомена суха и мазна кожа. А съществуват ли жени с нормална кожа или тя е мит?
Рядко са, действително. По-скоро с нормална кожа казват, че са дамите, които нямат представа какъв вид е тяхната кожа и не полагат необходимите грижи. Толкова е замърсена околната среда, че всяка втора или трета жена е с чувствителна кожа. А на чувствителната кожа можем да влияем с правилните продукти. Дори и най-здравата кожа може да реагира например на студения вятър - тя ще се зачерви, ще усеща дискомфорт. И е нормално кожата да реагира така. Аз също съм с чувствителна кожа и много внимавам какво използвам. Винаги трябва козметиката да се пробва на ръката и да се види дали ще даде реакция до 24 часа.
За клиентите си винаги избирам най-подходящите продукти и винаги имам медицинска козметика в куфара си, за да успея да хидратирам и да премахна раздразнението на кожата, ако има такова.
Всъщност как реагираш към чувствителната кожа в работата си?
До някаква степен ми е лесно, защото аз съм с чувствителна кожа и винаги тествам и върху себе си. Не всички са с моя тип кожа, но внимавам, чета много и се интересувам как влияе козметиката върху всеки. Дори когато имам клиентка със супер чувствителна кожа, винаги след това й пиша, питам я дали всичко е било наред, как се е чувствала. Обратната връзка ми е много важна, за да знам дали да сменям продуктите. Засега, слава Богу, не съм имала такива случаи. Не е изключено да имам занапред, но много внимавам.
А по какво можеш да разбереш, че една кожа е чувствителна?
Чувствителността се изразява при всеки различно, но ако усещаш дискомфорт, сърбеж, зачервяване... Например не трябва да усещаш крема, който нанасяш, той трябва да хидратира и да се чувстваш напълно комфортно. Ако не е за твоя тип кожа, той започва да се бели, да се отделя. Кожата ти „казва" от какво има нужда и какво иска, ти просто трябва да я „слушаш" и да разбираш какво ти казва.
По какъв начин една жена може да навреди на кожата си, докато нанася грим?
Ако първо не нанася база преди грима - в ежедневието медицинската козметика и дневните кремове са подходящи за тази цел. Аз съм много голям фен на медицинската козметика.
Другото, с което може да си навреди, е когато не почисти грима правилно и хубаво. Много е важно абсолютно всичко да се премахне и след това кожата да се хидратира допълнително. Kогато измиеш кожата, тя се изсушава - ти намаляваш бариерата. И след това следва нанасяне на крем, подходящ за съответния тип кожа. Слагането на крем преди грима и почистване на лицето след грим са най-важните стъпки. Имала съм клиентки, които ми пращат селфита с грима си на следващия ден. Това е голям кошмар, който можеш да причиниш на кожата си. Дори да се чувстваш окей, дори да работиш с най-хубавите продукти, кожата трябва да се почисти и да диша. В противен случай се запушват порите и може да се появят пъпки. Някои дами обвиняват продуктите, а всъщност тук идва грижата за кожата, а не толкова продуктът.
Случвало ли ти се е да гримираш мъже покрай работата ти по реклами и филми? Какви са наблюденията ти за тях от гледна точка на грижа за кожата?
Винаги се налага грим при снимки. Дори да не се налага корекция по изравняването на тена, пудра се поставя почти винаги - в зависимост от светлината, на която се снима. Иначе и с колеги сме си говорили за това, че повечето мъже имат невероятна кожа и абсолютно всяка една жена би им завидяла.
Може би за това допринася фактът, че жените сме по-емоционални, изживяваме стрес при дори незначителни ситуации, а това също влияе и се отразява на кожата. Но все по-често срещам мъже, които се грижат за кожата си и определено са наясно какво и защо нанасят. За чувствителната кожа няма пол и трябва да се полага необходимата грижа.
Снимки: Мира Дерменджиева
Текстът е реализиран със съдействието на La Roche-Posay.