Новата мода в Силициевата долина: гладуването ще те направи по-продуктивен

Малко неща са по-забавни от "богати програмисти опитват да хакнат живота си". От построяването на бункер, за да се предпазят от апокалипсиса, който активно причиняват, през инжектирането на свежа кръв от тийнейджъри във вените си, до пиенете на нефилтрирана вода - ако има нещо глупаво, непрактично или нелогично, вече има някой в Силициевата долина, който е достатъчно отчаян, за да го опита.

Очевидно новият тренд е да се чувстваш ужасно и то да си го причиниш сам, в търсене на повече ефективност.

Закари Рап разказва пред CNBC как повечето сутрини се събужда по зазоряване, излиза да тича, пие черно кафе, докато преглежда имейлите, и после влиза под леденостуден душ.

Това е график, предназначен да намали стреса от балансирането между три различни стартъпи в областта на биотехнологиите и здравеопазването, отнемащи около 18 часа от всеки негов ден.

Рап е част от разрастващо се движение за "позитивен стрес", съставено от служители на технологични фирми, твърдящи, че подобна радикална тактика ще им помогне да живеят по-добре и по-дълго, или - в Силициевата долина - да работят по-добре за по-дълго.

Вдъхновяващи се от инфлуенсъри в развлекателния бизнес, предприемачи и учени, практикуващите "позитивен стрес" се стремят към някаква комбинация от крайни температури, рестриктивна диета, тежки програми от упражнения и общ дискомфорт. В Америка започва да се появява и практиката на криотерапия на цялото тяло - електрически охладителни камери, които изникват в спа-центрове из страната.

"В момента се опитвам да премина през нечовешки обеми от работа", обяснява Рап.

Той е съосновател на дигиталния здравен стартъп PhenoMx; изпълнителен директор на SigmaGenetics, които произвеждат неинвазивно устройство за внасяне на ДНК в клетки чрез магнитни полета; и директор по бизнес развитието в производителя на медицински устройства Altoida.

"Така поддържам баланс", казва Рап като визира ледените душове, йогата при високи температури, периодичното постене и диетата Whole30, която смята да пробва следващия месец, която изисква премахване на зърнени храни, бобови растения, млечни продукти, захар и алкохол. "Така стресът напуска тялото ми и не се чувствам сякаш се забивам в стена".

Сред водещите идеолози в света на позитивния стрес е холандският екстремен атлет Вим Хоф, който си е спечелил прякора "ледения човек" заради способността си да издържа на много ниски температури чрез техники за дълбоко дишане. Идеите на Хоф са набрали популярност в Силициевата долина през 2017 г. след лекционно турне и поредица от уъркшопи.

Благодарение на Хоф ледените душове сега са на мода в Силициевата долина. Някои дори ги наричат форма на терапия.

"Има голям сегмент от предприемачи, които са се запалили по ледените душове напоследък", казва Джоел Ръниън, триатлет, който е изнасял TED лекции за страстта си към студените душове.

Ръниън е запазил като търговска марка понятието Cold Shower Therapy и има приложение за мобилни телефони, чрез което другите поддръжници на идеята да си поставят предизвикателства. Той признава на Хоф заслугата, че е помогнал да бъде "привлечен" за каузата технологичният елит. По негови думи правенето ежедневно на нещо, причиняващо дискомфорт, прави всичко останало по-постижимо, което е особено ценна техника за предприемачите.

Друг инфлуенсър-поддръжник на позитивния стрес е Райън Холидей, който е автор на няколко книги, в които се опитва да възроди идеите на стоицизма отпреди 2000 години, основният акцент в които е самоконтрол и не-самоугаждане.

За същата кауза работи и Йон Юн, носителят на награда от $1 млн., целяща да възнагради изследователи от Силициевата долина за "хакване" на биологичната програма на остаряването.

"На точното място сте", казва Юн, запитан за идеята за позитивния стрес. "Изнасял съм лекции на всички основни срещи на предприемачи и съм обучавал хора на интервални тренировки с високи температури и упражнения, помагащи на тялото да издържа повече".

Юн, управляващ партньор на хедж фонда Palo Alto Investors, е говорил пред тълпи от предприемачи в технологични хъбове в цяла Америка за значението на възстановяването на баланса на тялото чрез употреба на контролиран стрес.

Рап не назовава никой като вдъхновение за неговия избор на начин на живот. Той казва, че е попаднал на тези методи в университета, където е придобил навика да взема ледени душове, за да се възстановява от лакрос състезания. После се е върнал към тях, когато се е опитвал да стартира трите си компании.

Практика не за всеки

Рап спи между пет и седем часа на ден и рядко пие чаша вино или скоч уиски. Той казва, че се разболява само веднъж годишно. За него разликата между ежедневния стрес от типа, който изпитваме, когато сменяме апартамент, и позитивния стрес, е, че последният заставя тялото да стига до екстремни състояния и го заставя да изгражда поносимост към тях.

Но позитивният стрес не е за всеки. Юн примерно не съветва да заставяте тялото си да издържа на крайни температури.

"Това може да убие човек, ако той не е млад", заявява той.

Вместо това Юн предпочита концепция, която нарича "функционална издръжливост", която включва разширяване на контролиран стрес в живота, с който да се отлага процесът на остаряване. Това може да е студен, но не леден душ, пробване на нов маршрут за отиване пеша до работа, изяждане на пакет чипс веднъж месечно, или пробване на различни упражнения във фитнеса.

Юн казва, че вярва на теорията, че имаме нужда от разнообразие, защото диапазонът от способности - независимо дали е слух, зрение или способност за възстановяване след парти - се изчерпва с годините. Той възнамерява да работи с екип от изследователи в Калифорнийския университет в Сан Франциско, за да проучи по-подробно тази област.

"Това всъщност е смисълът на здравето", казва той. "Здравето е способност на организма да понася стрес".

Новините

Най-четените