Отстъпете, Юве и Реал: Най-добрият отбор в Европа е женски

Ювентус и Реал Мадрид ще спорят за трофея в Шампионската лига на 3 юни в Кардиф в сблъсък, който ще определи най-добрия клубен отбор на Стария континент.

Несъмнено, „старата госпожа“ и „белия балет“ са най-заслужилите финалисти в турнира на богатите през този сезон и всички очакваме да станем свидетели на един изключителен финал.

Реал ще се опита да се превърне в първия отбор, защитил трофея си в Шампионската лига, а Юве ще се бори за третата си купа в надпреварата.

Засега обаче ще оставим двата гранда настрана, защото най-големият доминант в Европа е друг, а именно женският отбор на Лион.

„Хлапетата“ направиха това, което Реал ще се опита в събота вечер – защитиха трофея си в женската Шампионска лига след победа срещу Пари Сен Жермен със 7:6 след изпълнение на дузпи (0:0 в редовното време и в продълженията) и спечелиха общо четвъртия си трофей от най-престижната клубна надпревара, изравнявайки рекорда на Франкфурт.

Така дамите на Лион за втора поредна година доказаха, че са най-добрият отбор на Стария континент и докато останалите могат и да се доближават до тях, все още са с малко назад.

Тимът на Жерар Прешьор, за когото това бе последният мач начело на „хлапетата“, беше фаворит срещу сънародничките си от ПСЖ, но и парижани имаха своите моменти във финала, от които обаче не успяха да се възползват.

Звездата на Лион – Алекс Морган, която игра под наем в тима във втората половина от сезона – напусна контузена още в 23-тата минута, но и без нейна помощ „хлапетата“ се поздравиха с успеха.

След нулеви 120 минути се стигна до рулетката на дузпите. И двата отбора направиха по един пропуск при първите си пет удара, след което дойде време за внезапната смърт.

Фаталната грешка направи вратарката на ПСЖ Катаржина Киеджинек при изпълнението на 15-ата дузпа, а точно попадение от жената с ръкавиците в Лион – Сара Буади – донесе трофея и хвърли в екстаз съотборничките й.

Триумфът в Шампионската лига обаче е само финалната щриха от доминацията на Лион в Европа. Отборът записа втори пореден требъл, печелейки титлата и Купата на Франция.

Преди по-малко от две седмици Лион победи отново ПСЖ след изпълнение на дузпи и отново със 7:6 (1:1 в редовното време) във финала за Купата на Франция, а представянето на тима в женската Лига 1 е повече от феноменално.

Лион стана шампион с 21 победи от 22 мача, единствената загуба бе с 0:1 в гостуването на ПСЖ през декември, а головата разлика е нещо, невиждано за елитните първенства в мъжкия футбол – 103:6. Или иначе казано – „хлапетата“ спечелиха титлата с +97 голова рализка. И това в само 22 кръга.

107-те гола, вкарани от Монако, или 116-те на Барселона този сезон вече не ви се виждат толкова много, нали?

Триумфът на Лион отново доказа не само тяхната доминация, но и тази на френския футбол, като цяло, при дамите в Европа. На същия успех ще се надява и националният отбор на Франция, 10 от момичетата в който носят фланелката на Лион, на предстоящото Евро 2017.

Двубоят се игра на стадион „Кардиф Сити“ пред над 22 000 зрители, а съдийка на финала бе Бибиана Щайнхаус

„Спечелихме осем от девет възможни трофея в последните три години, което си е добро постижение. Тук съм от три години и винаги съм се опитвал да бъда възможно най-скромен. Играчите са тези, които са на терена, и се представят изключително. Беше труден финал, някои бяха изтощени, но се справиха блестящо – обожавам ги.

Сега ще имам възможност да прекарам време със семейството и приятелите си и с всички, които ме подкрепяха през тези три години. Имам да им връщам.

Франция винаги е имала желание да развива женския футбол и е страхотно, че два отбора от страната стигнаха до финала. Пожелавам успех на националния отбор на предстоящото Европейско първенство“, каза Прешьор след последния си мач начело на Лион.

Лион спечели титлата в Лига 1 в последните 11 сезона, в последните шест от които дублира и с Купата на страната. Трофеят от Шампионската лига пък бе четвърти за тима в последните седем години, като в този период „хлапетата“ имат и един загубен финал.