Българо-руската дружба след АЕЦ "Белене"

Ако днес още си пишех с Вова, едно от многото руски другарчета отпреди 35 години, с които разменяхме писма, дъвки, марки и значки, какво ли щях да поствам (на стената във Фейсбук): "АЕЦ "Белене" вече я няма. А ти как си, братле...?"

Слава богу, АЕЦ "Белене" я няма. Преди това в небитието отиде и друг общ проект с руснаците, също с давност от соца - нефтопроводът Бургас-Александруполис.

А президентът каза: "...Не може "Белене" да повлияе на братските ни отношения с Русия". Трудно е да се каже в кой точно аспект отношенията може да се нарекат братски - заради неслучилия, въпреки славянския език и православието, панславизъм, или охотата, с която руснаци купуват "втори жилища" у нас или...

Всъщност от години двустранните отношения се градят именно на тази ос на подчиненост. Под сянката на Големия шлем. Време е да излязат на слънце.

Изглежда оттук нататък има някакъв шанс да се започне на чисто. Почти. С колкото се може по-малко енергетика на масата на преговорите. Нали и Путин и Медведев искат да изрежат "суровинния апендикс" на икономиката (а от външната политика).

Ако изобщо е възможно това да се случи на страна, зависима на повече от 95% от руския природен газ. При това с неясни цени на доставките на синьо гориво до края на 2012 г. - "Газпром" още увърта ще поевтинеят ли, след като ги поевтиниха на други страни с 10%.

За да се ъпгрейдва "българо-съветската/руската дружба", няма да е достатъчно само да отпаднат неизгодните за България проекти. Трябва да им стиска и на преговарящите да казват "не" на Москва.

Само не разбрахме откъде се появи бъдещата централа на газ, която ще се строи площадката на "Белене"? И понеже шистов газ няма и не се очаква поне в следващите 5-7 години, горивото пак ще е руско.

Ако и инвеститорът се окаже оттам, ще ни трябва стенограма от разговора на Борисов с Путин.

#1 янаки 28.03.2012 в 22:56:39

Не е проблем да вземеш решение, проблем е да живееш с резултатите ог това решение.

#2 VL-2 28.03.2012 в 23:38:20

Всъщност, за какво е нужна на когото и да е каквато и да е стенограма? Лесно им е на работещите "финанси", "журналистика" или там каквото дойде в този аспект. На тях, като максимален риск, може да им се предвиди падане на химикалката от около метър височина. Така характер и отговорност трудно се оформят. Боко както обичайно се даде на лумпените. Които милеят за задния си двор, поляната с бунището в края й ... и най-вече за стотинките в джобчето. Там където скоро ще дрънкат само семки без бонбонки. Ядрената енергетика е сложен отрасъл с висока наситеност на понятието отговорност при обичайната експлоатация, а също и при вземането на решения и действията в аварийна ситуация. Естествено, това за седми, осми и разни други блокове на АЕЦ Козлодуй си е пълна утопия и може да кънти с ярък отзвук само в пределно кухи глави. Това са години проучвания, проектиране и т.н. През това време изискванията за безопасност ескалират, проучванията и проектирането постоянно се забавят, коригират и обследват и всичко отива към нищото. Всяко съоръжение от такъв тип е било "приемливо опасно" за момента на въвеждането си в експлоатация. Изпусне ли се моментът на "промъкването между капките" и си имаме паметник от нов тип. Времето за каквато и да е ядрена мощност в България беше тук и сега. Масите надделяха със стотинковото си мислене и всичко свърши. 2017 се спира пети блок, 2019 шести. Глупости за удължаване се говорят много, но никой не го смята като пари, време на модернизацията, време за подмяна или основни ремонти на ресурсното оборудване и т.н. Сега пари няма, тогава откъде ще дойдат??? И с ядрената енергетика се свършва. Едни около 1000 човека с мислене различно от на общата сюрия народ си заминават безвъзвратно. След години даже ще се забрави, че може да има и такива хора. Но нали това е щастието на масите. Всички да са еднакви. Или еднакво тъпи. Де да знам ... Това е.

#5 Чинчифон 29.03.2012 в 13:10:27

"Хората не са затворници на съдбата!Те са жертвии на собствените си умове!" Franklin Delano Roosevelt /president of USA/

#6 Gyzolizec Hrabyr 30.03.2012 в 09:46:34

Някой по-долу коментира, че едни 1000 човека с мислене, по различно от останалите си отиват. Имаше в предвид, разбира се ядрените ни енергетици, които наистина са по-различни от останалите български граждани. Но в това отношение, че тревогите и несгодите на останалите 8 милиона българи на тях са им напълно чужди. Виждали ли сте паркинга на АЕЦ "Козлодуй"? Ако го бяхте виждали като мен, щяхте да забележите веднага, че той прилича на лъскава автокъща за нови коли. В същия този постинг, той намекна, че виждате ли некадърните икономисти надделяли над инженерите и унищожили възможността да похарчим 12 милиарда за нова централа. Не Ви ли настръхнаха косите при думите 12 милиарда? С тези пари можем да плащаме пенсиите на всички пенсионери три години. Или да изолираме 2 милиона апартаменти и къщи - голяма част от цялата бройка на апартаментите в които живеят хора в държавата? И да спестим 30% от електроенергията за отопление и охлаждане на домакинствата в България? Съжалявам господа, икономиката работи с вероятности и рискове. Тя е инхерентно неточна наука, но това я прави много по-трудна от смятането на матрици и диференциални уравнения за надлъжното усукване на метални пръти. И изглежда в условията на криза, тя е против Вас. Понякога в името на благото на 8 милиона трябва да рискуваме благото на едни 1000 човека. Не съм я измислил тази приказка аз. Като гражданин на Свищов, тази приказка я слушах от Вас последните 10 години. Помислете за това...

#7 Gyzolizec Hrabyr 30.03.2012 в 10:16:14

И още една черна, но много истинска констатация от областта на икономиката, правото и държавното управление. Тя е проста: "От икономическа гледна точка, управлението и институциите на демократичните държави са по-ефективни от тези на недемократичните държави, но винаги са много по-назад по икономическа ефективност от тези на частните фирми". Няма такова нещо като ефективно управление на държавната собственост. Това е основен принцип на икономиката. Той се потвърждава от хиляди примери. И във великите САЩ имат и корупция, и злоупотреби с власт, и непотизъм и шуробаджанащина. В Италия си имат Берлускони (400 висящи дела за корупция), а в Германия си имат Хелмут Кол (спипан ако не се лъжа с куфарчета пари - нелегално финансиране за партията му). Всичко си го имат, както си го има в България, че даже и повече... Некадърни решения се вземат навсякъде, само че богатите държави по-могат да си го позволят от бедните държавици в да речем Африка или Източна Европа. Богатите държави го знаят, и затова гледат да се оттърват от повече дейности и да ги възложат на външни изпълнители - частни фирми. Американската армия - най-големият работадел в света прави всичко с външни изпълнители не случайно. Не че няма корупция така, оооооо .... Просто и със корупцията, това излиза много по-евтино. Защо да не приложим малко икономика към случая с Белене? Ако някой частник иска да прави централа, ето я площадката в Белене. Всичко ще си плати той. ОВОС, анализи, лицензи. Всичко. И ще си построи Белене с негови пари. И няма да има гаранции, че тока ще се купува от държавата в лицето на НЕК. Ако токът е скъп, последно той ще включва в мрежата, когато другите енергийни източници са напълно включени. Какво от това, че мощноста на реактора не може се регулира бързо и АЕЦ не могат да се включват и изключват лесно при нужда - загубите ще са за сметка на частника. Други централи, например газовите (а бъдете сигурни че в следващите 20 години ще си построим такива така или иначе) ще са по-гъвкави и ще печелят по-добре. Това е. Точно както работят мобилните оператори, след като накрая почнахме да издаваме лицензи на всеки който поиска. Спомняте ли как беше когато МТЕЛ и БТК бяха изкуствено направени монополисти??? Да, ако частникът си плаща и токът му се купува на пазарен принцип, а не като сега, когато НЕК нарочно бави свързването на вятърни мощности. Тогава може. ДА, АМА НЯМА ЧАСТНИК, КОЙТО ПРИ ТОЗИ РИСК ЩЕ СЕ ХВАНЕ. Това е пазарната икономика и държави като нашата не могат да си позволят да я заобикалят твърде често. Иначе ще се вкараме във страшни филми, по-страшни и от тези дето ни ги забърка СИВ навремето...

#8 Профилът е закрит 30.03.2012 в 13:36:07

Трябва да кръстят жанр с името на Милчева. Примерно, "Въздухопублицистика". Каканиже някакви абзаци, несвързани, оплетени, нелогични. Малко соц спомени, малко апокалипсис бъдеще. "Слава богу, АЕЦ "Белене" я няма". Слава богу или слава Боку, ама защо? Защо бе Милчева слава, че я няма? Аргументи, обосновка, теза? Че това дори не е елементарна констатация, а изохкване- стомашен спазъм преминаващ в тик към крайниците свързани с клавиатурата. Вие Милчева, следите ли темата въобще или първосигнално скачате на последните новини, без въобще да сте в историята на отношенията България- Русия, Газпром- правителства, международни цени и политическите лостове на енергоносителите?! Как точно руския газов монополист увърта за цените, като той е толкова глобален и над нещата, че си нямате на идея колко глупаво звучи вашата идея, че Газпром е едва ли не в оправдателна позиция на увъртане. Толкова е нелепо, че даже ще се засмеете... ако се замислите. Дейност която очевадно не упражнявате като седнете пред монитора и текстовата програма. Дори премиера онзи ден го каза, в изблик на потресаваща откровеност- "Няма как да очакваме отстъпки, при положение, че сме спрели Бургас- Александропулис, а сега спираме и АЕЦ Белене" ... Или Германия, Словакия, Франция и Турция които ще плащат с 10 на сто по малко защото... тъй?

#10 Bate Zarko 12.04.2012 в 08:36:31

Тук един човек каза - статията е пълвн боклук. Нищо незначещи лафове. За една държава се съди по нейната енерговъоръженост. Няма енергия - няма държава в истинския смисъл. Ако зависиш от енергията на друг, това значи да му играеш по гайдата, щото като ти спре тока ти спира производството. Но западна Европа от 22 години иска да ни отнеме това предимство - да сме енергонезависими и дори да изнасяме ток. И както виждам успешно. Западна Европа произвежда ток, който иска да продава (той, за съжаление не стои на склад), а ние и стоим на пътя. Какво значи - оттървахме се от зависимоста ни от Русия? Напротив - така ставаме още по зависими, щото ток така, или иначе трябва и ще се произвежда. Само че, с руски нефт и газ. Или ще го внасяме от западна Европа. Каквато в същност е крайната и заветна цел. Колкото до изказването на един другар тук, че ако искат частници - нека си правят АЕЦ в Белене сами, то нищо лошо. Таман да се появи първият частник, който има ресурсите да строи АЕЦ. Щото досега такъв няма. Няма и не се предвижда (поне засега) ядрената енергетика да е по силите на частник (пък и кой ли ще позволи една фабрика за атомни бомби да е в частни ръце).

Новините

Най-четените