Брюксел губи вяра в непостоянната Великобритания

От гледна точна на Брюксел, Великобритания в момента е провалена държава, поне в момента.

Евросъюзът и 27-те страни-членки, които остават, почти са изгубили вяра в британската политическа система и не смятат, че тя може да осигури яснота за Брекзит в обозримо бъдеще. Повечето дипломати в Брюксел очакват крайният срок - 31 октомври - да бъде удължен, но все още се опасяват и от катастрофалното излизане без сделка.

Дори и бедствието да бъде избегнато, ЕС се пита дали поредното отлагане има някакъв реален смисъл.

Безпрецедентното решение на британския Върховен съд във вторник, че премиерът Борис Джонсън незаконно е спрял работата на парламента, внесе допълнително объркване в ситуация, която и без това е достатъчно притеснителна и крайно непредсказуема.

То потвърди усещането сред мнозина в сърцето на Евросъюза, че политическата ситуация във Великобритания е станала още по-неработеща, откакто Джонсън пое премиерския пост. Неговата войнствена реторика в последните дни, постоянното говорене за "капитулация" и отхвърлянето на описани от депутатка заплахи за убийство като "глупости" само засилват усещането за неконтролируем хаос в Лондон.

На среща на посланици в четвъртък, Мишел Барние, преговарящият от страна на ЕС за Брекзит, е потвърдил очевидното. "Ситуацията все още е много уязвима във Великобритания", коментира Барние, според присъствал на срещата дипломат.

Барние подчертава, че в Ню Йорк Джонсън се е срещнал с няколко лидери на ЕС, включително председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Но въпреки че срещите с Лондон продължават на техническо равнище, Барние казва, че няма никакъв реален напредък.

Той допълва, че са се очаквали реалистични предложения още преди месец, но чакането продължава без резултат.

Французинът също така описва речта на британския министър по въпросите на Брекзит Стивън Баркли в Мадрид миналата седмица като "агресивна", въпреки че призовава страните членки да запазят спокойствие.

В испанската столица Баркли отправи предизвикателство към ЕС да не приема, че Великобритания ще се върне на масата за преговори "заради слабост" в случай на излизане без сделка на 31 октомври, и настоя, че проблемът с границата на Северна Ирландия може да бъде решен в преходен период след Брекзит - позиция, която Евросъюзът отдавна отхвърля.

След срещата му с Барние в Брюксел в петък, Баркли продължи с оптимистичния тон, който Джонсън и неговите министри поддържат от възобновяването на преговорите насам.

Наближаваме момента на истината в тези преговори, каза той след срещата в Брюксел. "Посветили сме се на постигането на споразумение. Премиерът ясно заяви, че иска споразумение, но че то трябва да бъде без предпазния механизъм за Ирландия. Парламентът трикратно отхвърли предпазния механизъм, бях много ясен с Мишел Барние и Task Force 50 в преговорите, че предпазният механизъм трябва да отпадне. Но с добра воля от двете страни, може да се постигне споразумение", допълни още Баркли.

Само няколко седмици преди срещата на Европейския съвет на 17 октомври, шансовете за споразумение изглежда бързо намаляват.

В началото на мандата си това лято Джонсън, въпреки враждебната си реторика, се приемаше в Брюксел като някой, с когото те могат да се договорят. Усещането там беше, че той може да преговаря и впоследствие да убеди парламента в сделката, заради отличните му умения като комуникатор, и защото беше считан за опортюнистичен поддръжник на Брекзит, а не за идеологически евроскептик.

Но само за няколко месеца той успя да унищожи каквито позитивни очаквания съществуваха в Брюксел, докато губеше парламентарни вотове, отлъчваше членове на собствената си партия и накрая дори суспендира парламента, което впоследствие беше отменено от британския върховен съд.

Някои дипломати от ЕС сега определят Джонсън като "сериен лъжец", особено след сцена, в която пред камери той заяви пред гневния баща на болно дете, оплакващ се от лошите условия в системата на здравеопазването, че наоколо няма медии.

Борис лъже непрекъснато, не мисля, че е останал някой, който да му вярва, казва един дипломат. В края на мандата си, предшественикът на Джонсън - Тереза Мей, беше възприемана като неефективна и неспособна да изпълни поети ангажименти, но поне беше уважавана за усилията си.

Поне никой не я смяташе за клоун, констатира дипломатът.

Въпросът сега не е дали Брюксел вярва на британския премиер, а дали британската политическа система сама по себе си е все още достатъчно функционираща, за да осигури решение навреме за срещата на Европейския съвет през октомври. Според повечето от тях това е невъзможно.

Решението на Върховния съд се смята за повратна точка, като показва, че "политическата система сама се е заровила в дълбока яма", казва дург дипломат от ЕС. "Системата видимо е под сериозно напрежение", коментира трети.

Всякакви надежди нещо да се промени след конференцията на партията на торите, която започна в неделя, или че има време за споразумение на срещата на Европейския съвет, се изпаряват.

Джонсън ще постигне пълно фиаско на срещата на Европейския съвет, казва първият дипломат, като прогнозира в крайна сметка напразен опит да се договори сделка в последния момент. Сделката на срещата на Европейския съвет изглежда изключена, констатира третият дипломат.

В Лондон, правителството е категорично, че датата на Брекзит не може да се измества отвъд Хелоуин. Без отсрочки. Това не би постигнало нищо, отсича висш представител на британското правителство. Историята показва, че ЕС ще преговаря сериозно само когато е поставен пред твърд краен срок. Още отсрочки и забавяне само означават още колебания.

Въпреки това, дискусиите в Брюксел сега са насочени към въпроса кой в Лондон може да поиска отсрочка.

Това искане сега изглежда неизбежно след т.нар. "закон Бен" - законодателството, гласувано от парламента по-рано този месец. Джонсън настоява, че няма да иска отсрочка, което води до шанса може би той да подаде оставка и служебно правителство да поиска отлагане на датата на Brexit.

Опасенията от излизане без сделка остават реални от страната на ЕС, но това сега се приема за по-малко вероятно, особено ако общите избори във Великобритания от привидно неизбежна перспектива се превърнат в реалност. Ако ще има избори, ще има и отлагане.

Има обаче твърде много неизвестни в момента, за да се прогнозира колко дълга отсрочка може да бъде предоставена на Великобритания.

Някои твърдят, че отлагането ще е до март, други обсъждат дори още по-дълъг период.

Преходният период може да се окаже по-дълга отсрочка, заявява друг дипломат, визирайки времето след одобряването на Споразумението за напускане на ЕС, което се предвиждаше да продължи до декември 2020 г.

За изчерпалите търпението си представители на ЕС, това изглежда като крайно непривлекателна перспектива.

Новините

Най-четените