На четвъртия търг за "Кремиковци" се появи участник. Един-единствен - 26-годишният инженер Лъчезар Валериев Варнаджиев от Белене спечели обособената част от "Кремиковци" с фирмата си "Елтрейд къмпани" ЕООД.
Спечелилият получи най-голяма част от активите на комбината на най-ниска цена. Причината - заради провала на първите търгове синдикът Банков увеличи активите и смъкна първоначалната цена, която беше 565.5 милиона лева.
Честито на печелившите. Фирмата на Варнаджиев трябва да плати 316 млн. лева за полученото.
Сигурно ги е осигурила, след като гаранцията от 31.5 милиона е била внесена.
Най-вероятно едномесечната фирмичка е подставено лице на някоя от големите компании в Българската асоциация за рециклиране. Но не това е важното.
Важното е, че "Кремиковци" - и поменът за него, ни излезе твърде скъпо. На данъкоплатците в България имам предвид.
След търга днес от синдикатите обясниха, че от платената цена ще се изплатят обезщетенията на съкратените работници, дълга към облигационерите и тези към държавата...
По опашати... твърдения не съм чул откакто загасих сутринта телевизора.
Общите дългове на комбината надхвърлят 2 милиарда лева.
Тук дори не слагаме онези стотици милиони левови и валутни дългове на "Кремиковци", отписани от кабинета на Костов през 1999 г., за да бъде купен комбинатът за 1 долар.
Сега само държавата има да си прибира над 800 милиона от тия два милиарда, които по никакъв начин няма да си получи.
(Като казвам държавата, слагам и държавните монополи - НЕК, Булгаргаз, БДЖ и т.н. - макар че на тях се дължат още десетки милиони.)
И това, че няма да получи нищо, е ясно не отсега, а отдавна - още в момента, в който ги е отпускала - по времето на двамата й собственици Валентин Захариев и Прамод Митал.
Между 1998 г. и 2005 г. "Кремиковци" получи около 222 млн. евро помощ само за преструктуриране, но не успя да модернизира своята инфраструктура и да намали производствените си разходи.
През август 2008 г. бе обявен в несъстоятелност и бе открита съдебна процедура за възстановяване на помощта с лихвите. Сега една студена вода ще свърши работа.
Българският съд реши, че не държавата, а облигационерите са първи на опашката кредитори. Това са онези, които държат дълговите книжа за 325 милиона евро (около 636 млн. лева) - емисията, пусната от Митал преди 5 години, срещу която бяха заложени активи и производствени мощности на "Кремиковци".
Днешната сума дори не е половината от дълга към бонд холдерите.
Как ще си получат дължимите още от 2008-а заплати хиляди хора, които стояха до последно в "Кремиковци", надявайки се - чудно на какво, че комбинатът няма да потъне...
Кредиторите на "Кремиковци" са над 7000, от които 600 - юридически лица.
Печелят първите в списъка. За купувача - първокласен скрап.
Дано си е намерил пазари, че кризата удари производството, а транспортът на Изток е скъп.
А кой ще рекултивира земята...