Нищо лично

По време на посещение в Париж на генсека на КПСС и върховния управник на някогашната СССР Леонид Брежнев френското разузнаване имало странна задача. Да достави урина. За целта те поставили в писоарите необходимите технически приспособления. Целта на задачата била проста - чрез изследване на урината да се установи от какви заболявания страда Брежнев и колко още ще живее...

И така се събирала информация за политическите противници. Впрочем, днешният скандал с Доминик Строс-Кан е резултат от недотам сложна за сглобяване ситуация, след като се познават лошите привички и навици на опонента. В случая - слабостта му към нежния пол и неспособността да държи ципа си закопчан. Дали пък адвокатът му няма да пледира пристрастеност към секса - в САЩ го признават като заболяване...

На българска почва депутатът от БСП Меглена Плугчиева се опита вчера да завихри скандал относно събиране на информация за политически опоненти. На пленума на БСП тя извади някакъв списък с 81 въпроса, с които ГЕРБ в Русенско съставял досиета на конкуренцията си.

Въпросникът беше размахан и от Георги Кадиев в предаването на Карбовски. Кадиев, утвърден на 9 юли от Националния съвет на БСП за кандидат-кмет на София, обясняваше колко лошо е това, а Карбовски се опиташе да гледа Окоризнено...

"Темплейтът", по който се набира информацията, съдържа въпроси за религия, за ученически прякори и прозвища, за теми на курсови и дипломни работи, ако лицето няма висше образование, дали това не е болезнено за него, дали има собственост в страната и чужбина, колко брака има - бивши мъже и жени, и причини за развода, връзки с предприемачи, профсъюзи, суеверия, вяра в паранормални явления, приятели от училище и университета и др. Нищо особено, в общи линии.

Желателно е да има фотографии на лицето, да се провери дали склонно към употреба на спиртни напитки и изобщо кои са лошите му навици, кои са любимите му ястия, кои ресторанти и барове посещава, какъв е ръстът и теглото му.

Конструкцията напомня едни други въпросници, където обаче имаше и "връзки с чужденци", "отношение към партията" и пр.

Вместо да помисли, депутатът и областен координатор на Русе Пламен Нунев отрече партията му да събира информация за политическите си опоненти. "Това действително е комично и явно група на социалистите или близки до тях хора са разработили това нещо. Просто е и смешно, и комично, а и за мен е жалко..."

Каква сериозна партия е ГЕРБ, ако не събира информация за политическите си опоненти? Всички го правят, това е в реда на нещата. Как иначе се появяват компроматите?

А и в редиците на ГЕРБ има също толкова комунисти-о.р.-ата, колкото и в БСП. Да беше казал: "Събираме, разбира се, но БСП ни приписват техните си методи...", но чак пък "жалко". Иначе БСП има какво да споделят по повод очернянето на противника - например преди години схемата за пускане на слухове по опашките и обработване на общественото мнение. Седи си някоя червена бабичка или човек с авторитет в квартала, който казва, че "Костов е циганин..." Биваше си ги червените.

Чудовищно и безпрецедентно действие и заплаха за сигурността на изборите, каквото иска да го изкара Плугчиева, въпросникът не е. Да не се прекалява с парата в свирката. Не виждам във въпросите нищо, което евентуалният кандидат-кмет или кандидат за общински съветник да не може да сподели с избирателите си. Когато един човек е публична личност, личният му периметър се стеснява почти до размера на бельото му. Ако има слабости, а ние всички имаме, които обаче не може да контролира, чрез тях би могъл да бъде шантажиран, използван, подкупен - което не работи в полза на обществото.

На въпроса за платените данъци и имоти в чужбина, разбира се, може да отговори с да и/или не. Виж, сексуалните привички и затруднения са вече лично пространство. Но да речем, ако излезе достоверна информация за нечии садо-мазо изпълнения, няма да пусна глас за такъв човек. Мога да съм в една компания на маса с него, но не ми допада разни комплексари да ползват гласа ми.

Всъщност, като се зачетох, мен, като избирател, отговорите живо ме вълнуват. Не са кой знае каква лична информация. Вас не ви ли интересува вашият кандидат-кмет или кандидат за държавен глава например вярва ли, че Ванга е истинска пророчица? А в извънземните? Куче или котка би предпочел да има? Обича ли крем-карамел? Бира или бяло вино пие през лятото? Защо се е развел със съпругата/съпруга си? А защо се е оженил повторно - вярва в любовта или... Полага ли грижи за децата от предишния си брак?

Специално за кандидатите за кметове дори мисля, че трябва да се пита точно това. Ако човек е грижовен към семейството си, най-вероятно ще е такъв и към делата на общината. Ако пък приятелите му от училище го опишат като гадняр и слагач, аз лично не бих гласувал за такъв. Харесвам хора с характер.

Е, за вестниците и телевизиите пак ще си остане платеният умилителен пиар със снимки от абитуриентски балове.

Затова, вместо БСП да се опитва да вдига тупурдия от подобни смешновати въпроси, нека кандидатите отговорят доброволно. Да нанесат изпреварващ удар и да вземат да се опишат във Фейсбук, като отговорят на всеки един от тия 81 въпроса - или в листовки за избирателите.

Нищо лично. Аз бих добавил и друг въпрос - смъркате ли кокаин? Но едва ли някой би бил честен в този отговор.

Впрочем, през 2005-а германската телевизия SAT 1 направи уникално разследване в Европарламента. ТВ-каналът изпрати свои репортери да вземат 46 проби от тоалетните, ползвани от евродепутатите. 41 от тях се оказали положителни. Лабораторните тестове доказаха, че следите от пробите са от кокаин, употребяван в тоалетните. Телевизията беше направила същото и през 2000-а, но в Бундестага, и там резултатите показаха редовна употреба на наркотика.

И нас компрометиращите разкрития още не са опрели до писоарите. Но както е тръгнало... Все пак таблоидите ни обещаха истински сензации.

Ето въпросите:

Общи данни: 1. От кога живее в избирателния район. 2. Дата и място на раждане (страна, населено място) 3. Възраст и произход (родители - трите имена, националност, социален статус) 4. Вероизповедание. Отношение към вероизповеданието. 5. Националност. Отношение към националността.  6. Образование - какво и къде. Година на постъпване и завършване, ученически прякори и прозвища, тема на курсовите и дипломни работи, оценки.

7. Ако опонентът няма висше образование, то явява ли се това обстоятелство „болезнено" за него? С какво компенсира отсъствието на висше образование? 8. Професии, длъжности и месторабота, делова репутация.

9. Финансово положение, платени за последните 2-3 години данъци, отношения с данъчните власти, дългове. 10. Битови условия. Живее под наем или в собствено жилище - площ, обстановка, собственост. 11. Собственост в страната и чужбина (официално и по слухове).

12. Членство в политически и обществени организации, клубове (сегашно, минало), политически симпатии. 13. Знание на езици, явно или скрито. 14. Служба в армията, звание в запаса, отношение към службата си в армията. Причина за отклоняване на службата си в армията.

15. Съдимост, възбудени и закрити наказателни и административни дела. Подозрения за някакви машинации. 16. Награди, степени, звания. 17. Има ли в кабинета си някакви символи на социално положение, фотографии с известни личности, портрети, картини.

Семейство: 18. Семейно положение и колко брака има. Дата на сватбата. 19. Трите имена на съпругата (съпруга). 20. Образование на жената (мъжа). 21. Кръг от интереси на жената (мъжа), обществена дейност, членство в някакви организации. 22. Бивши жени (мъже). Причини за развода. 23. Брой на децата. Техните имена и възраст. Професия, месторабота, хоби, слабости.

Допълнителна информация: 24. Връзки в органите на властта, ориентация на кампанията му към победа или в разпръсване на гласове... 25. Връзки с кръговете на предприемачи. 26. Връзки с профсъюзи. 27. Връзки с религиозни организации. Ревностен вярващ ли е? Суеверие, ритуали, вяра в паранормални явления...

28. Връзки с партийни структури. 29. Връзки със сенчестата икономика, с криминалната. 30. Примерен размер на фонда на кампанията му и източниците за финансиране. 31. Приятели от училище и университета. Има ли в настоящия момент хора, които могат да му влияят, към което мнение се прислушва. 32. Недоброжелатели и врагове. Уволнени и съкратени от него сътрудници. 33. Членове на „кабинета в сянка" и основните действащи лица в кампанията му с техните биографични справки.

34. Всякакви, каквито и да е фотографии. 35. Публикации от него и за него. 36. Потенциални лидери на мнения (на национално и регионално равнище), които ще агитират за кандидата.

Специфична информация: 37. Житейски интереси, привички, навици (музика, литература, театър, вестници, списания, филми...). 38. Умения (каране на автомобил, катер, самолет, скокове с парашут, радиоелектроника, компютър...). 39. Пие ли алкохол? Ако да, то какви са предпочитанията му и в какво количество? 40. Ако не употребява спиртни напитки, то реагира ли отрицателно, когато в него присъствие пият други?

41. Пуши ли? Колко често и какво по-точно? Ако не пуши, то възразява ли когато в негово присъствие други пушат? 42. Любими ястия. 43. Възразява ли други да му плащат сметката? 44. Какви са увлеченията му и какво предпочита да прави в свободното си време? 45. В кои ресторанти, барове, казина... ходи в града или извън него? 46. Как и къде като правило прекарва отпуската си.

47. Запалянко на какъв вид спорт е и за кой отбор? 48. Каква марка е автомобилът (автомобилите) му? Къде го поддържа и в коя бензиностанция зарежда? 49. За какво обича да говори? 50. На кого се старае да направи впечатление? 51. Какво впечатление се старае да направи на тези хора? 52. От какви епитети бихте се възползвали, за да опишете този човек? Какви асоциации предизвиква той у Вас?

53. С какви жизнени достижения той повече от всичко се гордее? 54. Каква е, по Ваше мнение, дългосрочната лична цел на този човек? 55. Каква е най-близката му лична цел? 56. Какви са личните и служебните му проблеми?

Лични данни: 57. Тегло, ръст, външност и умения да я използва. 58. Състояние на здравето му в настоящия момент. Особености на физическото му състояние (оплешивява, прекрасна физическа форма, проблеми с дъха от устата, артрит, остри болки в гърба и т.н.). 59. Характер и темперамент, внушаемост.

60. Ораторски особености. 61. Аналитични способности. 62. Организационни способности и умения бързо да взема решения. 63. Агресивност и сговорчивост. Стремеж към лидерство (явно или "в сянка"). 64. Комуникативност. 65. Егоцентричност. 66. Затруднения (парични, сексуални...)

67. Слабости и уязвимост (вътрешни: слабости на характера, физически недостатъци, навици, „малки" радости и пороци и т.н., външни: щекотливи моменти от биографията, щателно скривани аспекти от личния и делови живот). 68. Възможен имидж и неговата социална адекватност към потребностите на избирателите и традициите на региона.

Минал политически опит: 69. Изборни длъжности, административен опит, политическа популярност и демоскопски рейтинг. 70. Списък (кога, как, за какво, с кого...) на гласуванията му в съответните органи на властта. 71. Стенограми на изказванията му.

72. Политическа дисциплина, лобиране (за кого и как). 73. Публични изказвания, публикации (ксерокси на статии, интервюта...) 74. Отношения с ръководителите на медиите. 75. Изпълнение на обещаното.

Участие в изборни кампании: 76. За какъв пост или длъжност се е кандидатирал? 77. Процент на събраните гласове и тяхното разпределение по района. 78. Ефективност от изразходваните средства в кампанията. 79. Използвани в хода на кампанията методи на пропаганда и агитация, на политическа борба. 80. Използван в хода на кампанията имидж. Била ли е борбата на изборите действителна цел? Ако се е залагало на загуба, то каква реална цел се е преследвала?

81. Тезиси на предишните и сегашните изборни кампании....

Новините

Най-четените