Кийтън Джоунс е американски ученик, който посещава училище край Ноксвил, щата Тенеси. Миналата седмица Кийтън се качва разплакан в колата на майка си Кимбърли. По нейни думи той не за пръв път си тръгва по-рано, защото го е страх да обядва в училището.
За него това е кошмар – съучениците му го засипват с подигравки, заливат го с мляко и тъпчат парчета шунка в дрехите му. Един постоянен ужас, който постепенно съсипва психиката на момчето.
Когато разплаканият Кийтън се качва в колата, Кимбърли вади телефона си и записва това, което синът й има да каже за тормоза в училище. Откровение, което ще привлече вниманието на всякакви хора – от обикновени американци, през спортисти до холивудски звезди.
"Просто от любопитство - защо тормозят хора (в училище)? Какъв е смисълът? Как може да намираш радост в това да си груб с невинни хора?", пита през сълзи Кийтън във видеото.
На въпрос на майка си какво са му казали съучениците му, момчето обяснява, че са се подигравали с носа му. „Наричаха ме „грозник“, казаха, че нямам приятели“, казва Кийтън.
„Хората, които са различни, не трябва да бъдат критикувани за това. Вината не е тяхна“, заключава момчето.
Кимбърли публикува видеото в социалните мрежи, а то бързо набира популярност. Само в нейния профил във Facebook е гледано над 20 милиона пъти преди тя самата да го изтрие.
То обаче е качено из много други сайтове и различни социални платформи, с което достига до още повече хора.
Реакциите в знак на подкрепа идват отвсякъде, дори от Холивуд. Един от "Отмъстителите" на Marvel - актьорът Крис Евънс, дори кани Кийтън и семейството му на премиерата на следващия филм в Лос Анджелис.
Видеото за пореден път привлича вниманието към огромен бич в американското образование – училищният тормоз. Ежедневните подигравки с определени ученици не са непознати и у нас. Но докато в България на този проблем не се обръща чак такова внимание, за Щатите това е една нестихваща епидемия от десетилетия насам.
В интернет-епохата тормозът придобива и нови форми, които засягат представители на всички възрасти, етноси, националности, полове и пр. Но видеото с Кийтън показва, че „класическият“ училищен тормоз – този в училищния стол, в час, в междучасията и на спортната площадка – все още съществува.
Вероятно без да го иска, Кимбърли Джоунс с видеото си превърна своя собствен син в лице на този проблем. Зачервеното и подпухнало от сълзи лице, в което стотици хиляди други ученици в Щатите могат да се припознаят.
Проблемът е, че с публикуването на видеото майката дава старта и на скандал на расова основа, в центъра на който е тя самата.
Подкрепата от звездите
Преди да се стигне до скандала, видеото с Кийтън бързо обикаля социалните мрежи. То поражда хиляди реакции на подкрепа към момчето. Много от тях са от известни личности, които чрез публикации в Twitter се опитват да вдъхнат смелост на Кийтън.
Самият Люк Скайуокър – актьорът Марк Хамил, се обърна към ученика в свой пост в Twitter.
“Кийтън, не си губи времето да се чудиш защо някой се държи толкова лошо. Те (побойниците в училище) са тъжни хора, които си мислят, че да нараняват другите ще им помогне да се чувстват по-добре, защото всъщност те не харесват самите себе си. Просто ти завиждат, защото си умен и красив", написа Хамил, който се определя като "приятел" на момчето.
Актьорът Крис Евънс, който играе Капитан Америка във филмите на Marvel, също вдъхва кураж на Кийтън и му отправи специално предложение – да осигури за него и семейството му билети за премиерата на следващия филм за „Отмъстителите“, която ще се състои догодина в Лос Анджелис.
Stay strong, Keaton. Don’t let them make you turn cold. I promise it gets better. While those punks at your school are deciding what kind of people they want to be in this world, how would you and your mom like to come to the Avengers premiere in LA next year? https://t.co/s1QwCQ3toi
— Chris Evans (@ChrisEvans) December 10, 2017
Под една или друга форма подкрепата си изразяват и Джъстин Бийбър, Дженифър Лопез, актьорът Тери Крюз, Nickleback, Джефри Дийн Моргън от "The Walking Dead" и много други.
Обвиненията в расизъм и смяната на темата
Реакциите обаче не само положителни. Дни след появата на видеото в интернет множество потребители започват да се ровят в онлайн профилите на майката на Кийтън - Кимбърли Джоунс.
В понеделник потребителка в Twitter публикува скрийншоти, за които твърди, че съдържат расистки постове от Facebook профила на Кимбърли. Сред тях са и снимки на семейството с флага на Конфедерацията. Това дава старт на вълна от възмущение и обвинения срещу майката на Кийтън.
What a difference a day makes. Bullying starts and ends with the PARENTS. I’m sorry this young man is being bullied, but his mother Kimberly Jones will be no help. @guillermodiazyo #StandWithKeaton #StopBullying pic.twitter.com/vRoXd8W8UK
— Brandon Suttles (@BrandonESuttles) December 11, 2017
Филмовият продуцент Тарик Нашийд заявява, че майката на Кийтън е "заподозряна в расизъм" и е публикувала "проблематични постове", в които самата тя говори срещу чернокожи протестиращи.
Става дума за това, че в старите публикации, за които се твърди, че са на Кимбърли, се намират критики към американския футболист Колин Каперник. Това е човекът, който в знак на протест срещу полицейското насилие над чернокожи американци пръв отказа да стои прав по време на химна на Щатите. Критики има и към други, които са протестирали по същата причина.
Малко след качването на видеото се появява кампания за събиране на средства за Кийтън в сайта GoFundМе. Тя е свързана с акаунт в Instagram, носещ името kimberlyjones_38, за който обаче няма потвърждение, че принадлежи на майката на момчето.
Още в понеделник както Instagram акаунта, така и кампанията в GoFundMe са изтрити. Това става още преди да бъдат събрани каквито и да е средства.
Изтриването на кампанията е направено, защото „самоличността на организатора не съвпадала с нито един член на семейството“, обяснява говорителят нa GoFundMe Боби Уитхорн пред New York Times.
ММА боецът Джо Скилинг публикува, а впоследствие изтри снимка от свой личен чат с притежателя на профила kimberlyjones_38. Личността, представяща се за Кимбърли, заявява пред Скилинг, че това е „възможност“ за нейния син, а самата тя е „бедна, а не богата“.
Следва репликата „Какво стана с това ние белите да се подкрепяме?“, което Скилинг е възприел като расистки коментар.
Дъщерята на Кимбърли – Лейкън, твърди, че този Instagram профил няма общо с нейната майка.
Същевременно в GoFundMe се появява и друга кампания, започната от мъж на името Джоузеф Лем. Тя успява да събере повече от 58 000 долара в рамките на два дни. Лем посочва, че няма връзка със семейството, а просто е попаднал на видеото на Кимбърли Джоунс във Facebook и решил, че „трябва да помогне“.
Той спира кампанията в понеделник, а в момента от сайта изясняват как средствата да бъдат предоставени на посочения като бенефициент Кийтън Джоунс.
Същевременно онлайн ровенето в търсене на расизъм в семейството на Кийтън достига и до профила на сестра му Лейкън.
Потребители откриват снимка от 2015 г. в нейния Twitter акаунт. На нея Кийтън държи американското знаме, а до него друго момче държи знамето на Конфедерацията. Самата Лейкън е коленичила пред тях с пистолет в ръка и усмивка.
Към момента Facebook профилът на майката Кимбърли Джоунс не съдържа никакви публични постове, освен профилната снимка със семейството й.
Самата тя отрича да е използвала сина си по какъвто и да е начин.
"Обичам децата си. Вие не познавате нито мен, нито семейството ми", заявява Джоунс пред Fox News. "Знаете ли, че по сина ми Кийтън е бил заплюван в училище; че учители, които би трябвало да го подкрепят, са се заяждали с него? Предполагам, че не знаете, защото просто искате да ме съдите и да твърдите, че го използвам за пари", казва майката.
От тормоза до трагедията
Грег Клей е директорът на училището, което Кийтън посещава. Той обяснява, че не е бил наясно с това, че детето е било жертва на постоянен тормоз. Случаят, за който се разказва във видеото, бил решен преди седмици, посочва Клей.
"Не е толкова буйна проява, колкото можете да си помислите от видеото. Не мога да ви кажа какво предприехме, но бяха взети мерки спрямо тези деца", обяснява директорът.
Във видеото си Кийтън през сълзи дава кураж на други жертви на насилие: „Ако ви се подиграват, просто не обръщайте внимание. Бъдете силни... предполагам. Вероятно някой ден ще е по-добре“.
Самият той обаче не звучи уверен в думите си. А и тази малка доза кураж няма как да реши този проблем. Общественото внимание в Щатите не е постоянно приковано към тормоза в училище. Дискусиите по темата се засилват около случаи като този на Кийтън, след това отново отслабват. Особено когато акцентът бързо бъде насочен към друг проблем, като предполагаемите расистки възгледи на семейството.
Тормозът в училище обаче може да доведе до крайности. Както до самоубийството на тормозеното дете, така в други случаи и до жестока реакция от негова страна – то да отиде с оръжие в училището и да открие огън по съучениците си.
В ерата на Twitter последствията лесно се забравят, а да изкажеш подкрепата с няколко реда текст, изглежда, е най-доброто, което обществото може да направи. След това акцентът бързо отива другаде – от училищния тормоз към възможният расистки скандал. И то без да има някаква реална полза в решаването на който и да е от двата проблема.