Новият враг на Илон Мъск - един от спасителите на децата в Тайланд

Предприемачът Илон Мъск доведе идеята за свободното слово в интернет до крайности, след като използва определението "педо" (съкратено от педофил, ако някой се чуди) за един от хората, които помогнаха за спасяването на блокираните в пещера деца в Тайланд.

По-късно хапливият туит беше изтрит, но британецът Върнън Ънсуърт, срещу който той беше насочен, е направил копия на нападките и обмисля възможността да съди изпълнителния директор на Tesla и Space X.

Причината за острата онлайн реакция е изказване на живеещия в Тайланд Ънсуърт за миниатюрната подводница на предприемача, която беше един от предложените варианти за измъкване на 12-те деца и техния футболен треньор от наводнената тайландска пещера. В интервю за CNN експертът в пещерното спасяване коментира, че подводницата не е нищо повече от "PR акция".

Британецът е запознат с пещерната система, в която в края на юни се загуби детският футболен отбор "Дивите глигани". Ънсуърт помогна в определянето на точната позиция на момчетата. Тогава той коментира, че "няма абсолютно никакъв шанс" миниатюарната подводница на Мъск да работи.

"Той нямаше никаква представа какви са проходите в пещерата", обясни Ънсуърт и посочи, че дължината на подводницата не позволявала тя да взима острите завои.

Британецът отиде дори по-далеч, казвайки, че Мъск може "да си завре подводницата там, където боли".

Нападките срещу него и една от идеите му провокира Мъск веднага да реагира. Така дойде коментара, според който Ънсуърт изпитва сексуално влечение към твърде млади хора. CNN съобщава, че "няма индикации твърдението на Мъск да е вярно", а самият той също не предлага някакви доказателства.

63-годишният Ънсуърт не само е разбрал за коментарите на Мъск, но дори обмисля да заведе дело срещу него. Експертът коментира пред The Guardian, че е "изумен и много гневен" от случая, като според него казаното от предприемача е насочено срещу целия спасителен екип.

След като потребители на Twitter конфронтираха Мъск заради нападките му спрямо Ънсуърт, той коментира с друг туит в защита на твърдението си: "Обазалагам се с вас на долар с автограф, че е вярно". По-късно и този туит беше изтрит.

Нито Мъск, нито представител на някоя от компаниите му е коментирал задочния спор пред медии.

Но каква е проблемната подводница, от която започна всичко? По време на напрегнатата спасителна операция в Тайланд в началото на юли предприемачът обяви, че има желание да помогне. Той редовно пускаше новини по темата в социалните мрежи, между които и снимки и видео на подводница с "детски размери", върху която се работи и е в процес на тестове.

"Надявам се да е полезна. Ако не, може би ще бъде в друга бъдеща ситуация", написа Мъск в един от туитовете.

В крайна сметка подводницата не беше използвана при спасителната операция. Появиха се и критики, че разговорите за нея са отклонили вниманието от децата и опитите за измъкването им. Командирът на мисията - Наронгсак Осотанакорн, също коментира, че подводницата "не е подходяща за целта".

Мъск отговори на този коментар с това, че според него Осотанакорн "не е експертът по този въпрос". Предприемачът публикува и имейл от кореспонденцията си с Ричърд Стантън - пенсиониран пожарникар, който беше сред първите, достигнали до блокираните в пещерата момчета.

В писмото си Стантън окуражава Мъск да продължи разработката на подводницата.

Директорът на Space X и Tesla коментира, че няколко пъти е бил молен за помощ от лицата, ръководещи спасителната операция, но е отказвал. "Мислех, че държат положението под контрол и се съгласих да помогна чак когато един от тайландските морски пехотинци загина", обясни Мъск преди да изтрие туитовете си по темата.

За един журналист, критикуващ подводницата му, той също имаше неласкав коментар - "глупак".

Но сложната връзка на Мъск с представителите на журналистическия бранш е една съвсем отделна тема.

Новините

Най-четените