Кето-диетата: Отслабва ли се с изобилно ядене на мазни храни?

Това е причината, поради която някои хора пият кафето си с масло, зареждат се с кетонни напитки и заменят овесените ядки и спагетите с яйца и авокадо. Кетогенната диета се е превърнала в мания сред хората от Силициевата долина, а знаменитости като Ким Кардашиян и Хали Бери твърдят, че пазят формата си благодарение на нея.

Последователите на кето-диетата смятат, че ако спрат приема на повечето въглехидрати (включително плодовете) и го заменят с мазнини, могат да отслабнат, без да изпитват постоянен глад.

Лекарите предписват кето-диетата като част от терапията на пациенти, страдащи от епилепсия, а все повече изследвания показват, че тя може да влияе положително и при хора с диабет тип 2.

Това, което много от хвалебствените статии за "чудотворните" свойства на диетата пропускат, е, че кетогенната диета не се различава особено от режима, разработен от покойния д-р Робърт Аткинс през 60-те години. А повечето хора, опитали по-старите варианти на кето-диетата в опит да отслабнат, не постигат никакви резултати.

Какво представлява кетогенната диета?

За да разберем действието й, първо трябва да си припомним как човешкото тяло добива енергия - това става предимно чрез глюкозата (кръвната захар), голяма част от която се извлича от въглехидратите от хляба, плодовете, картофите или сладките изделия.

Ако нивото на кръвната захар падне до наистина ниски стойности, това може да предизвика смърт на човешкия организъм. Интересното е, че тялото може да съхранява сравнително малки запаси от глюкоза - резервът се изчерпва за няколко дни. Тоест, ако спрем да се храним с въглехидрати, ще трябва да осигурим други начини за набавянето на глюкоза. А един от тези процеси се нарича кетогенеза.

При кетогенезата черният дроб започва да разгражда мазнините и ги превръща в използваем енергиен източник - кетони.

Човешкият мозък, който обикновено разчита на глюкозата, може да се пренастрои да използва значителни количества кетони. С други думи, кетоните биха могли да се превърнат в заместител на глюкозата при дефицит на източник на енергия.

Когато кетогенезата започне да действа и нивата на кетони се увеличат, тялото се намира в състояние на "кетоза" - бързо горене на запасите от мазнини. Има няколко начина за предизвикване на кетоза. Първият вариант е чрез постене или глад - когато спрете да се храните в продължителен период от време, тялото засилва изгарянето на мазнини за енергия и намалява употребата на глюкоза. Това обяснява защо хората могат да оцелеят до 73 дни без храна.

Друг начин за провокиране на кетоза е намаляването на приема на въглехидрати до 20-50 грама на ден - колкото една-две филии хляб.

Хората, които се подлагат на кетогенна диета, получават 5% от калориите си от въглехидрати, около 15% от протеини и 80% от мазнини.

Обърнете внимание - това е значително съкращение на дела на протеините и много по-голям дял на мазнините в сравнение с други нисковъглехидратни диети. Режимът е такъв, че да накара тялото да извлича по-голямата част от нужната енергия от кетоните. Ако приемате прекалено много протеини или въглехидрати, този процес ще спре.

На практика, кето-диетата се базира основно на месо, яйца, сирене, риба, ядки, масло, растителни мазнини и зеленчуци без нишесте. Внимателно се избягва приемът на захар, хляб и други зърнени храни, варива и дори плодове.

Ако изследванията за ползите от кето-диетата при диабет са на твърде ранен етап, то използването й при терапия на епилепсия е широко утвърдено. Идеята за прилагането на този хранителен режим при епилептици възниква през 20-те години на ХХ век. Тогава медиците обръщат внимание, че хората, които постят, получават по-рядко епилептични припадъци.

Съвременните изследвания показват, че при децата и възрастните пациенти, чиято епилепсия не се поддава на медикаментозно лечение, се наблюдава доста голямо намаляване на пристъпите при следване на кетогенна диета.

Засега обаче няма солидни доказателства, че диетата е полезна при терапията на други болести.

Защитниците на прилагането на кетогенна диета за отслабване твърдят, че кетогенезата има т.нар. "метаболично предимство", т.е. може да доведе до изгарянето на 10 пъти повече мазнини и допълнителни 400-600 калории на ден - подобно на интензивна сесия физически упражнения.

Основният научен модел, който се опитва да аргументира това предимство, е т.нар. "въглехидратно-инсулинова хипотеза", подкрепяна от учени като Дейвид Лудвиг от Харвард, авторът на книгата "Кодът на затлъстяването" Джейсън Фунг, педиатърът Робърт Лустиг и др.

Хипотезата предполага, че приемът на въглехидрати повишава производството на инсулин, кара тялото да изпитва глад, да запазва запаса си от мазнини и да потиска изгарянето на калории.

Когато замените въглехидратите с мазнини, потискате глада, увеличавате изгарянето на калории и така стопявате телесните мазнини. Колкото по-малко въглехидрати, толкова по-малко инсулин се произвежда. Така нивата на кетогенеза се увеличават, което съкращава нуждата на организма от глюкоза.

Тази идея може да звучи чудесно, но да не забравяме, че е само хипотеза. Повечето изследвания на кетогенните и другите диети с много нисък прием на въглехидрати не дават доказателства, че в дългосрочен план те превъзхождат всички останали хранителни режими, когато става дума за намаляване на телесното тегло.

Преките сравнения между нисковъглехидратните диети с други видове режими показват, че рязкото намаляване на приема на захар може да доведе до по-бързи и видими резултати в краткосрочен план. Една година по-късно обаче се оказва, че ефектът е еднакво несполучлив, която и диета да се приложи.

Изследване от 2007 г. сред 300 жени, подложени на диетата на Аткинс, показва, че средната загуба на тегло за периода от 12 месеца се равнява на едва 4,7 килограма. Крайният резултат не се различава драстично в сравнение с останалите режими.

Има и други сравнителни изследвания, които последователно доказват, че много нисковъглехидратният подход не е устойчиво решение за отслабването.

В краткосрочен план режимите като кето-диетата понякога помагат на хората да свалят повече килограми, най-вече защото предизвикват по-бързо отделяне на вода. Този процес кара хората да смятат, че топят мазнини.

Отделянето на вода се случва, тъй като нисковъглехидратните диети изчерпват резервния гликоген, а той прави съединения с големи количества вода, обяснява изследователят Стефан Гиене.

Другата причина за по-бързата загуба на тегло е свързана с данните, че кето-диетата може да бъде ефективна при контрола на апетита.

Въпреки всички ползите от този режим започват да отслабват в дългосрочен режим при сравнение на по-голям брой индивидуални случаи. Може би това се дължи на факта, че кето-диетата - като повечето други подобни системи - се спазва трудно.

В съвременната хранителна среда е изключително трудно да избягваме храни като хляб, сладки или паста в продължение на месеци.

Ето какво пише Гиене в блога си:

"Колкото по-крайна е диетата, толкова по-трудно е да я спазваме. А кетогенната диета е крайна. "Чакайте", бихте възразили вие, "аз съм на кето-диета от 5 години и нямам проблем". Това може и да е вярно, но контролните тестове не лъжат. Средностатистическият човек не може да пази диета дори в рамките на 6 месеца, както се вижда по данните от кетонните нива в урината на изследваните лица. Малцина са тези, които я намират за лесна, получават добри резултати и я спазват"

Дори хората, които се придържат към много нисковъглехидратна диета за кратък период от време, не винаги постигат показателите, които идеолозите на кетогенезата хвалят - а именно повишението на калорийния разход и загубата на мазнини.

Това показват данните от работата на Кевин Хол от американския Национален институт по здравеопазване, която се смята за най-строгото научно изследване върху кетогенните диети за отслабване.

За целите на разработката си той затваря 17 пациенти със затлъстяване или наднормено тегло в болница за период от 2 месеца. Там изследователите измерват всяко движение на пациентите и контролират какви храни приемат.

Диетолозите наричат изследването на Хол "златен стандарт" за науката, тъй като се провежда в изключително добре контролирана среда, с осигуряване на цялата необходима храна и с най-добрите технологии за измерване на енергиен разход и телесен анализ.

В първия месец от изследването участниците са поставени на базова диета, наподобяваща на храната, която са приемали извън болницата - в това число изобилие на захарни въглехидрати.

През втория месец участниците приемат същото общо количество калории и протеини, но намаляват значително дела на въглехидратите за сметка на увеличаване на мазнините в храната си.

Ползите за участниците съвсем не се оказват така чудотворни, както ги описват привържениците на кето-диетата.

Нивото на инсулин при пациентите спада и се запазва ниско, но увеличението при нивото на изгорени калории е незначително (около 100 допълнителни калории на ден) и постепенно изчезва.

В сравнение с базовата диета, нисковъглехидратният режим не предизвиква по-голямо намаляване на нивото на мазнини. Нужни са 28 дни, за да могат пациентите на нисковъглехидратна диета да свалят същото количество мазнини, колкото са свалили по време на базовата диета (тази с високия прием на въглехидрати). При това - базовата диета няма за цел да ги накара да отслабнат.

Изследователите не откриват данни за значителни ползи, що се отнася до разхода на енергия или загубата на мазнини при превключване на нисковъглехидратна диета.

Според инсулиново-въглехидратния модел - резултатите трябваше да регистрират по-бързо изгаряне на мазнини при намаляване на инсулиновата секреция с 50%. Такива резултати обаче не са налице при проучването на Хол, което означава, че контролът върху мастните резерви в тялото не зависи само от инсулиновите нива и връзката им с приема на въглехидрати.

Данните от проучването повтарят изводите от по-ранно изследване на Хол върху инсулиново-въглехидратния модел, което показва, че ако хората намалят приема на мазнини в хранителния си режим, имат малко по-добри показатели при загубата на мазнини в сравнение с хората, които намалят същото количество калории чрез избягване на въглехидрати.

С други думи - кето-диетата помага за отслабването също толкова, колкото всички останали. Може да даде резултат само при онова малцинство, което продължава да я спазва, но не задължително поради причините, в които идеолозите й вярват.

За всички останали - ефектът е един и същ. Неуспех.

Помага ли кето-диетата при диабет тип 2?

При диабет тип 2 човешкият организъм или не произвежда достатъчно инсулин, или става резистентен на инсулина, затова не може да пренася глюкозата от кръвта към клетките, за да им даде енергия.

Храненето с въглехидрати може да доведе до увеличение на кръвната захар - ако намалите сериозно техния прием, нивата на глюкозата в кръвта няма да се покачват толкова много и няма да се нуждаете от твърде много инсулин, за да се справите с нея.

Не е изненадващо, че хората, които спазват кетогенна диета, се справят по-добре с нивото на кръвната захар.

В едно от последните изследвания по тази тема, 262 възрастни мъже и жени с диабет тип 2 следват кетогенна диета, наред с интензивни съвети за подобряване на начина на живот.

Експериментът е завършен до край от 218 души в рамките на една година. При тях нивото на хемоглобин A1C спада до средно 6,3 - малко под границата за диабет тип 2 от 6,5%.

Нуждата от инсулин е намалена или елиминирана при 94% от участниците, които го използват в началото на експеримента. Използването на медикаменти за диабет - различни от метформин - също намалява от 57 на 30%. Употребата на метформин се ограничава с по-малка разлика от 71 до 65%.

Резултатите са впечатляващи. Има и други контролирани изследвания, които откриват подобрения в гликемичния контрол и намаляване на медикаментите при пациенти с диабет - макар че ефектите отново изчезват в дългосрочен план заради нежеланието на хората да се придържат към рестриктивни диети.

Последното изследване е спонсорирано и проведено от служители на Virta Health - компания, която предлага консултантски услуги за прилагане на кетогенни диети при инсулинозависим захарен диабет. Virta обаче прави още по-смелото твърдение, че диетата може да "обърне" диабета - хипотеза, която е лишена от достатъчно доказателства.

Кето-диетата помага за контрола на кръвната захар, но за да е налице пълна ремисия или обръщане на болестта, трябва да имаме данни, че пациентът може да яде въглехидрати, без да предизвиква диабет. А подобни резултати не са доказвани никога досега при кетогенната диета.

Тъкмо напротив, изследователите засичат обратен ефект - способността на тялото да понася въглехидратите може да намалее при следването на нисковъглехидратна високомазнинна диета.

Друг често срещан ефект от кетогеннта диета е т.нар. "кето-грип" - умора, замаяност и световъртеж, които хората усещат при сериозно намаляване на приема на въглехидрати. Този ефект би трябвало да отмине, когато тялото се приспособи към новия хранителен режим, но дълготрайната кетогенеза може да доведе до образуване на камъни в бъбреците, висок холестерол, запек, забавяне на растежа (при по-младите хора) и чупливост на костите.

Стефан Гиене обръща внимание на това, че няма нито една историческа традиционна култура, при която човешкото население да се е намирало в хронична хранителна кетоза.

Дори инуитите, които се хранят предимно от риба и мазно китово или тюленово месо, не са в състояние на хронична кетоза, защото са развили генетични мутации, които им пречат да произвеждат наднормени нива на кетоните.

Ако страдате от диабет, може би си заслужава да се консултирате с личния си лекар за кетогенната диета. Но ако обмисляте да се подложите на нея с цел отслабване, внимавайте - дългосрочните ефекти не се различават много от тези при всички останали диети.

#1 Dexter 02.04.2018 в 15:54:41

Основния проблем на тази статия е това, че Кето е повече начин на хранене, отколкото диета. А ако се чудите как това може да бъде здравословно- хомосапиенс се появява преди около 250 000 години, но ние развиваме агрикултура преди около 12 000 години. 238 000 години от нашето съществуване сме прекарали като ловци-събирачи с непостоянно количество храна. Днес можем да убием газела и да я разделим с племето, но след това да нямаме достъп до храна в продължение на няколко дни. Надали сме спирали за вафлички и кроасанчета на всеки час, защото сме били гладни. Ако се храниш по начин, който е оптимален за здравето ти, има ли логика да чувстваш постоянно глад? Намирате ли логика в това да се чувствате като парцал след всяко хранене? Не вярвайте на всичко, което четете в интернет, обмисляйте добре нещата и прочетете повече научни изследвания. Ако искате да проверите сами, намалете въглехидратите в диетата си, не яжте захар или храни, съдържащи въглехидрати, особено на закуска, и вижте как се чувствате след това. В случай че темата ви е интересна, потърсете: Tim Noakes, Dominic D'Agostino, Rhonda Patrick, Max Lugavere, Joe Rogan.

#2 Писна ми от псевдоинтелектуалци 02.04.2018 в 20:01:33

Ииииии кво са яли веганите 238000 години?!?!

#3 Martin Dikov.1591260894229387 02.04.2018 в 21:55:15

а защо да няма логика да си постоянно гладен, ако се храниш здравословно ?

#4 deowin 02.04.2018 в 22:06:12

Статията е доста информативна, но заглавието звучи леко абсурдно: >Отслабва ли се с изобилно ядене Очевидният отговор на горното е "не", независимо какво следва. За щастие, самата статия не цели да отговаря на този иначе реторичен въпрос.

#5 CaptainNick333 02.04.2018 в 23:12:53

Единственият хранителен режим, който доказано ( научно) възстановява нормалните обменни процеси на тялото, лекува сърдечни заболявания и допринася за поддържането на телесното тегло за неограничен период от време , т.е без йо-йо ефект , е веганският . Но човек може да постигне оптимално здравословно състояние и с режим, който в 90% от съдържанието си съдържа храна от растителен произход (като водещи храни са точно тези, които са набедявани за нездравословни, защото човек е гладен след това . Те са храните в чиито състав присъстват сложни/ нишестени въглехидрати ) . Човек огладнява, когато е метаболизирал храната и/или я е дефекирал. Няма връзка между исторически период на консумация на дадена храна и здравословните ползи от нея т.е не е важно колко дълго сме извършвали дадено нещо, а какви са фактите относно ползите и вредите му. Но в този ред на мисли човек е консумирал растителна храна много преди да консумира животинска ( факт е че всяка една клетка от тялото ни гори с глукоза , най - вече мозъкът . Кетозата , в която навлиза организма по време на липса на глюкоза дояежда до загуба на телесни течности и тегло за определен период от време- дадени времена на война, глад и т.н в миналото, т.е това е защитен механизъм , но не и до метаболитен оптимум) , която не е толкова предпочитана от организмът ни поради факторите отговарящи за производството и , хормоналният отговор на тялото ни към нея и големият период на разлагане в храносмилателната система . Подобни режими , който ограничават , или отхвърлят цели хранителни групи довеждат до : 1- хранителни разстройства , 2- функционални заболявания на метаболизма. Човек трупа килограми и здравословни неразположения поради чревоугодничество ( в повечето случай ) и неинформираност ( в по- малък процент ) . Решението на този проблем е ревизия на хранителните навици на човек, а не драстични решения .

#6 deowin 03.04.2018 в 00:43:14

>режими , който ограничават , или отхвърлят цели хранителни групи довеждат до [проблеми] Ако си твърдо убеден в това, защо се опитваш да пробуташ като оптимален един от най-ограничителните хранителни режими, веганския?

#7 CaptainNick333 03.04.2018 в 03:28:29

Не се опитвам да пробутам нищо. Споделям научна информация . Доказано е, че колкото по-голям процент растителна храна приема човек, толкова по-добре функционират жизнените му системи и психика . От това логически следва, че режим, който напълно, или почти напълно съдържа растителни продукти е предпочитаният . Моля прочетете внимателно целият пост- написох , че може да се постигне оптимално здраве и при режим, в който присътват растителни храни в съдържание 90%, остават още 10 %, който могат да бъдат запълнени от животински хранителни продукти т.е когато човек се храни с цели храни и балансира той естествено спада към този процент 80-90 процента растителна храна . Психо-физиологичните разстроиства и проблеми и посягането към различни йо-йо диети като тази идват от множество ПР кампании и модерни възгледи относно естетическата красота , която трябва да притежава човешкото същество, която е непосилна за един биологичен организъм в подобна все променяща се среда за постоянен период от време, както е случаят на нашата плането и дори в тези модерни дни, в които имаме улеснен достъп до множество разновидности на базисни хранителни източници . Също така не виждам база за научен аргумент, който може да защити тезата, че човек може да оцелее и да е здрав само на месна диета, но това е възможно на само растителна диета . Щеше да е супер, ако желанията на човек изграждаха напълно в цялостен / завършен вид неговата реалност, но практически същестуват физически, психологически и био-химични предпочитания и закони, които са в разрез на нашите предпочитания тип магическа пръчка и които трябва да следваме, за да сме здрави и задоволени както емоционално, така и телесно . Можете да си изградите достатъчно изводи от поседното изречение, мисля, че бях пределно ясен, моля не изваждайте извън контекст дадена информация, която споделям . Не пиша, за да отговарям на хейтъри, ако това целите .

#8 zDvera 03.04.2018 в 07:23:50

Много ме кефат такива като теб ! Които се опитват да ни убедят в нещо без никакви факти. Поне да беше споделил линкове към 2-3 наистина научни статии , а не само празни приказки !

#9 boris 03.04.2018 в 10:10:14

Между яденето на месо и яденето а зеленчуци няма никаква разлика - освен психологическа - Растенията съдържат по-малко калории и с тях можеш да си напълниш тумбака - и да се чувстваш сит с добиване на по-малко енергия която може да остане неизразходвана поради застоялия начин на живот. Ако има някакъв проблем със затлъстяването на хората в развитите страни - то не се дължи на самата храна, а на начина по който хранително-вкусовата промишленост "маскира" нейната енергийна стойност. Тост храните които съдържат много калории не са супер мазни или супер сладки на вкус. Казано по просто - ако изпиете една бутилка Кока-кола - ще поемете повече захар отколкото бихте изяли ако ядете захар с лъжица директно от захарницата. Същото е с мазнините - ако ядете по селски сланина с хляб - организмът ви веднага ще ви каже кога прекалявате просто като ви стане супер мазно на небцето. В един ресторант ще изядете много повече мазнина без да се усетите.

#10 скучко 03.04.2018 в 10:34:38

"...На практика, кето-диетата се базира основно на месо, яйца, сирене, риба, ядки, масло, растителни мазнини и зеленчуци без нишесте. Внимателно се избягва приемът на захар, хляб и други зърнени храни, варива и дори плодове. Ако изследванията за ползите от кето-диетата при диабет са на твърде ранен етап, то използването й при терапия на епилепсия е широко утвърдено. Идеята за прилагането на този хранителен режим при епилептици възниква през 20-те години на ХХ век. Тогава медиците обръщат внимание, че хората, които ПОСТЯТ(курсива е мой), получават по-рядко епилептични припадъци. Съвременните изследвания показват, че при децата и възрастните пациенти, чиято епилепсия не се поддава на медикаментозно лечение, се наблюдава доста голямо намаляване на пристъпите при следване на кетогенна диета...." Бе,аз ли съм тъп и не схващам парадокса: Постенето, значи прием на предимно растителни, без месо и мазнини храни. А кето-диетата, доколкото чета, е точно обратното

#11 boris 03.04.2018 в 11:13:29

От всичките приказки до тук - то извода прост - който на младини е ял филии намазани с мас - От него ще излезе голям човек!

#12 CaptainNick333 03.04.2018 в 12:00:00

Отново - не се опитвам да убеждасам никой в нищо, отново не четете и не мислите, докато четете . Вярвам, че всеки има поне малко мозък и възможности , които да използва, за да намери неопетнена ( неспонсорирана от компании и неприсъстваща във форуми и сайтове като бб теам, а в медицински журнали ) информация, не съм тук да ви дундуркам . Интересно , че не коментирате изказаното от мен като обобщаващи данни, а нападате главно идеологията, която не присъства, но която вие виждате в изказванията и която ви е трудна за преглъщане . Храната , която е фармацевтично произведена , в по- голямата си част е съставена от наситени и транс мазнини, газираните напитки допринасят за задържането на високо ниво на кръвна глюкоза и инсулин, но те по себе си не са фактора за здравословното състоние на човек, а филията намазана със сланина, която в комбинация с дадената хормонална среда ви предизвиква да станете " големи хора " . Лично съм наблюдавал хора на подобни диети , които след няколко години на ядене на 70-80% от калориите си от животински произход тип ( комбинирано с много зеленчуци ) - палео, кето , дюкан и аткинс, от домашни източници са на диализа, или им сменят стави, или са булемици, или са с диабет , разширени вени, хеморойди , колити, гастрити, енцифалити, и пружинки в сърцата , и/или са си разстроили метаболизма и са качили огромно тегло и в допълнение са със сериозни предпоставки за нервоза. Ок - щом е чист психологически фактор всичко и няма био- химическа закономерност в здравето на човек - яжте 70% или 100 % от калориите си от месо докато сте живи , споделете изследвания , споделете как се чувствате, споделете спортни резултати , психологически картини и работни/ кариерни резултати . Това е от мен , всичко добро .

#14 deowin 03.04.2018 в 17:46:40

>Постенето, значи прием на предимно растителни Проблем в превода. В оригинала е било "fast", превели са го с "постя". На български "постя" означава предимно това. На английски "fast" означава да се въздържаш от каквото и да било ядене. CaptainNick333, говориш твърде много, изглежда с единствената цел да облечеш в псевдонаучност собствените си виждания и предразсъдъци относно правилното хранене. Нещо не се превръща в наука просто защото ти си казал, че е наука. Противоречието в това да твърдиш, че ограничаващите хранителни режими довеждат до проблеми, докато в същото време казваш, че веганският режим, или поне режим, който се доближава максимално до него, е оптимален, не изчезва просто защото ти отказваш да го видиш. Допълнително никак не ми помага да повярвам, че всъщност си прочел и осмислил много материал в тази сфера, когато говориш за "фармацевтично произведена" (??) храна, изказваш проверяемо неверни твърдения ("в по- голямата си част е съставена от наситени и транс мазнини"), допускаш купища правописни грешки (каквито, ако всъщност четеше много, би разпознал и избягнал), и говориш с диви обобщения, на които практически всеки човек може да даде контрапримери. Конкретно, аз например имам четирима познати, всеки от които е на кето диета от повече от десет години. Вярно, един от тях е на близо 50 и, въпреки че е напълно здрав, може би не е впечатляващо здрав. От другите, двама са маратонци (един с около 11% подкожна мазнина), а последният е фен на железата, вдига 200кг на мъртва тяга, но и бяга 5км през ден. И тримата ядат колосални (поне за мен) количества месо и мазнини. Преди да попиташ - всичките имат отлични нива на енергия и чудесни биометрични показатели (например, HDL/LDL под 3). Следователно хипотезата, че не можеш да си в чудесно здраве на диета, различна от веганска, е, далече не изненадващо, напълно отхвърлена. Ако изпитваш първосигнално желание да оспорваш предишното изречение (например с типичното "ама ако твоите приятели бяха вегани щяха да са абсолютни машини!"), това би било просто стандартно следствие на фундаменталното неразбиране на научния метод. Често срещано е, особено сред хората, които обичат да използват думата "наука" и производните й за да рационализират личните си предубеждения.

#15 CaptainNick333 03.04.2018 в 19:10:04

Говоря твърде малко , щом пак нищо не сте разбрал и осмислил от прочетеното . Моля, без личностни напатки, защото е лесно онлайн да се критикува човек , а и също това ми е професия и мога много лесно да ви върна жеста, но не си струвате калориите. Няма противоречие в изказването ми - човек може да живее на всеки режим, но да се чувства добре , без това да му струва много главоболие- на малко. Ама въобще не ме интересува , в какво ще повярвате от написаното от мен - има библиотеки, имате личен лекар , има кардиолози, ендокринолози , гастроентролози, съдови хирурзи и диетолози - говорете с тях и сам ще се убедите какво сочи науката и опита . Кое е невярно , че в 99% от пакетираната храна се съдържат повече мазнини , отколкото захар ли, дори да е 0,1 процентна разлика, е в сила за мазнините . Говоря с обобщения, защото не бихте седнал да изчетете дадени научни книги, по темата , а и също така ме набедявате, че говоря..поправка пиша твърде обемни постове. Вие също правите дадени правописни и граматични грешки, нека не ставаме смешни- намира ме се в сайт за онлайн пост забавление , в който голяма част от хората използват на телефоните си . Едвали важното в случая е грешен препинателен знак, или пропуснара запетая. Не ми давайте примери с познати, защото аз вече ви дадох и вие изкритикувахте това, аледното не е ли протоворечие, мисля, че да . Аз лично тренирам, тичам всеки ден 20 км и правя силови тренировки , вдигам 80 от лежанка и клякам със 100 , асъм 68 кг. и с 7 % телесни мазнини. Какво доказва това - че веганският режим е супер , нали, ами, да - за мен . Не, не мисля, че познатите ви биха станали машини, ако сменят режима си, но е възможно, всичко зависи от тях, ако говорим за професионални резултати . Аз говоря за оптимално психическо и телесно здраве ДОЖИВОТ- без чиит дни, без захранвания, без и без специални средства , явно това ви убягва . Вече казох, че човек може да е жизнен и здрав и на балансиран режим от цяла храна в съотношение 80-90- % растения и - 20-10 % жовотинска, без да се чувста незадоволен , да се вманиачава, или да го мисли много- много . Единствените ми предубеждения , а те са много силни, е че сте готов да критикувате и същевременно да защитавате нещо, което не сте преживял директно - това се нарича .... , мисля , че ви е ясно. Не ви познавам, за да ви правя характеристика, въпреки че от стилът ви на дискусия и социален подход - мога . Все пак ви благодаря за мнението, въпреки, че беше твърде личностно- центрирано и лишено от задълбоченост , което е характерно за хора , който не желаят да използват нищо извън собствената си предразположеност за мнима агресия . Лек ден !

#16 SamVaims 03.04.2018 в 20:11:51

"Отслабва ли се с изобилно ядене на мазни храни?" От личен опит казвам, че има 2 метода за отслабване, които съм пробвал и доказано работят при мен, без някога да съм страдал от особено наднормено тегло. Метод номер едно - ядеш каквото ти душа иска, обаче през ден си занасяш задника до залата за тренировки по карате, или на стадиона да въртиш обиколки, докато ти излезе въздухът. Метод номер две - един месец на по 4 филии хляб, едно кисело мляко, малко кашкавал и супа ежедневно - това го открих, когато имах сериозен стоматологичен проблем - свалих 7 килограма в този период.

Новините

Най-четените