Малко коктейли могат да се похвалят с ореол на престиж и класа, каквито имат около себе си класики като Manhattan, Old Fashioned или Cosmopolitan. И все пак един коктейл с военно име и френски финес успява да се нареди достойно до тях.
Говорим, разбира се, за French 75 - комбинацията от джин, лимонов сок, захар или захарен сироп и шампанско, която може да бъде перфектното питие, с което да отбележите празничен повод или просто да вкарате малко класа в неделния си брънч.
Подобно на много класически коктейли, произходът на French 75 е затънал в мистерия и дебати. Единственото, за което не се спори, е откъде е вдъхновено името - от френското 75 мм оръдие Canon de 75, използвано в Първата световна война.
За времето си това оръжие е връх на артилерията, като се смята, че е било способно да направи до 15 изстрела в минута. По време на войната са направени и използвани зашеметяващите 21 000 оръдия от този модел и 200 милиона снаряда. Оръдието и до днес е на въоръжение във френската армия.
Как се е стигнало дотам на това сериозно оръжие да бъде кръстен коктейл, както и кой е бил този, който е именувал коктейла, обаче остава мистерия.
Смята се, че идеята да се смесват джин и шампанско, понякога с малко лимон и подсладител, е била много популярна във Великобритания и Франция още през XIX век. Затова и няма някой, който да претендира официално да бъде неин създател.
"Пивки петъци"
Рубрика на Webcafe.bg, в която ви срещаме с познати и непознати коктейли, за да завършвате седмицата по един приятен начин.
Единствената подобна претенция отправя американският комик Джийн Шепард, според когото автор на коктейла е френският пилот от Първата световна война Жарве Раул Люфбери, който искал шампанското да се усеща по-ударно, затова го разреждал с джин.
Макар тази история да може и да е истинска, има много документирани случаи за напитката отпреди времето на Люфбери, така че авторството едва ли може да му бъде дадено.
За пръв път официално се споменава напитка с името "Soixante-Quinze" или "75" в книгата Harry's ABC of Mixing Cocktails от 1922 г. на известния нюйоркски барман Хари МакЕлън. Там обаче говорим за едно доста по-различно питие, което макар да използва джина за основен алкохол, към него добавя калвадос, гренадин и абсент, а след това и лимонов сок - със сигурност добра комбинация, но доста различна като идея.
French 75, в познатия си и до днес вид, намира своята първа поява в друга книга с коктейли - "Here's How" на Джъдж Джуниър (по всяка вероятност измислено име) от 1927 г.
Там рецептата изисква два джигъра "вода Gordons", 1 част лимонов сироп, лъжица пудра захар, начупен лед и шампанско.
Тази рецепта е препубликувана с името "French 75" в The Savoy Cocktail Book (1930) на Хари Крадок, като по този начин осигурява на коктейла разпространение по целия свят в домове и барове.
В Америка French 75 бива популяризиран най-вече в нюйоркския нощен клуб Stork Club - любимо място на елита на града. Богаташи, техните наследници, млади красавици, филмови звезди и европейски аристократи се смесват в този култов бар, а една от класическите напитки, сервирани там, е именно този коктейл с името на оръдие.
Именно там питието намира и своите верни привърженици сред холивудските актьори и успява да стигне и до екран.
Роля за натрупването на слава на French 75 има и класиката от 1942 г. "Казабланка" с Хъмфри Богарт и Ингрид Бергман. В този напоен догоре с алкохол филм една от героините поръчва French 75 в бара на главния герой Рик - "Rick's Café Américain".
Отвъд цялата тази история, Международната барманска асоциация дава следната рецепта за този коктейл:
- 1 унция (30 мл) джин
- 1/2 унция (15 мл) лимонов сок
- 1/2 унция (15 мл) захарен сироп (1:1 вода към захар)
- 2 унции (60 мл) шампанско
Сипваме джина, захарния сироп и лимоновия сок в пълен с лед шейкър за коктейли. Разклащаме енергично и прецеждаме в предварително охладена чаша за шампанско. Досипваме с шампанско и разбъркваме леко.
За украса най-често се използва лимонова кора, като преди поставянето ѝ върху чашата можете да напръскате малко от маслата в нея върху напитката.
Вариантът за приготвяне на коктейла с пудра захар също е добра опция, но изисква малко повече шампанско.
През годините голям успех печели и вариантът на тази напитка с коняк вместо с джин (някои даже смятат, че това е оригиналът, а опцията с джин е вариация). Полето за експерименти тук най-вече варира по отношение на сладост, количество лимонов сок и съдържание на шампанско. Вариант е да използвате и кафява захар за по-приятен и наситен цвят (както направихме ние на снимките).
Истината обаче е, че е трудно да подобриш една истинска класика.
---
Ако си приготвите този коктейл, споделете снимката с резултата с нас - тагнете ни в сторито си в Instagram или ни я изпратете на info@webcafe.bg.