Прилича на картоф, но е по-хрупкаво и може да се яде сурово. Що е то?
Земна ябълка, разбира се.
В сезона на кореноплодните растения няма как да не обърнем внимание на този непознат за мнозина, но много полезен зеленчук, известен с целебните си свойства.
За разлика от картофа грудките на земната ябълка могат да се консумират директно, а сладкият им вкус и приятна хрупкавост ги превръщат в добро попълнение към ежедневното меню в студените месеци.
По произход гулията или йерусалимския артишок, както е известно още растението, идва от централните части на Северна Америка, като се смята, че около 17 век е пренесено в Европа.
Лесно е за култивиране, затова и изкушава много от любителите градинари да го оставят да се развива самостоятелно. Достатъчно е в почвата да попадне дори малко парченце от грудката на земната ябълка, за да започне да се размножава. Но ако процесът не се контролира, има вероятност растението да развие свойства на плевел и да застраши живота на цялата флора около него. Когато е още в земята, гулията може да се разпознае по това, че цветовете ѝ много приличат на тези на слънчогледа с разликата, че цъфтят през октомври.
Полезните свойства на грудките на земната ябълка са неоспорими, защото растението е богато на много витамини и минерали, които помагат на организма да се бори по-лесно с някои заболявания:
Регулира нивата на кръвната захар и кръвното налягане
Една от полезните функции на гулията е това, че действа като естествен регулатор на кръвната захар. Затова хората, страдащи от диабет, е добре да включат зеленчука към дневното си меню.
За тези пък, които имат проблем с кръвното налягане, независимо дали то е високо или ниско, биха могли да го върнат към нормалните му граници само с консумацията на йерусалимския артишок. Защо ли? Заради богатото съдържание на калий, който помага за регулирането на телесните течности и налягането на кръвта.
Бори се с лошия холестерол
Заседналият начин на живот в днешно време и нездравословното хранене все по-често предразполагат към завишаването на нивата на холестерол, което от своя страна води до редица сериозни заболявания. Благодарение на земната ябълка обаче тези неприятни последствия биха могли да бъдат предотвратени, тъй като чрез нея тялото метаболизира мазнините по-бързо.
Действа като пребиотик
Заради високото си съдържание на пребиотичното влакно инулин, което стимулира производството на бифидобактериите, борещи се с вредните бактерии в червата, гулията е идеален естествен пребиотик. Тя може да предотврати неразположения като запек, както и да намали концентрацията на някои канцерогенни ензими в чревния тракт.
Това са само някои от полезните свойства на този като че ли подценяван от мнозина зеленчук, а ако ви се иска да прибавите хрупкавата земна ябълка към ежедневното си меню, най-лесният начин за това е да я прибавите към салата от други кореноплодни зеленчуци или просто да я изпечете.
А защо и да не я направите на хрупкав чипс, с който да изненадате близките си?
Хрупкав чипс от земна ябълка
Необходимите продукти за тази рецепта, подходяща и за най-начинаещите в кухнята, са:
300 гр гулия
3-4 с.л. зехтин или друга мазнина по избор
Сол на вкус
Начин на приготвяне:
Грудките на земната ябълка се измиват добре и се подсушават. Без да се белят с остър нож се режат на тънки резенчета, с дебелина около 2-3 мм.
Застелете плитка тава с един пласт хартия за печене и сложете в нея нарязаната гулия. Поръсете я с мазнината и овкусете със сол. Хубаво разбъркайте с ръце, така че продуктите да се разпределят равномерно.
Наредете резенчетата отделно едно от друго в тавата без да се застъпват. Ако количеството е повече, ще трябва да го изпечете на два пъти, за да стане хрупкав чипса. Сложете съда в предварително загрята на 160 градуса фурна с вентилатор и гответе докато земната ябълка не придобие златист цвят.
Когато чипсът е готов, го оставете да се охлади, след което поръсете отново с малко сол.
Приятен апетит!