Бунт срещу създателите на WoW и StarCraft след цензура на играч заради Китай

Създателят на "World of Warcraft", "Starcraft", "Overwatch" и "Hearthstone" - Blizzard - се оказа поредната голяма западна компания, попаднала под остри критики заради конфликта между бизнес интересите си с Китай и недоволството на потребителите.

Причината: решението на геймърския гигант да прекрати отношенията си с играч на "Hearthstone" заради неговото решение да обяви публична подкрепа за протестите в Хонконг по време на пряко предаване от състезание на Blizzard на 5 октомври.

21-годишният студент Чун Нгуай, известен с никнейма Blitzchung, участва в интервю след мача си, маскиран със скиорски очила и газова маска - част от типичната екипировка на участниците в уличните протести в Хонконг. В края на разговора Чун казва: "Свобода за Хонконг, революцията на нашата епоха". Онлайн-излъчването прекъсва малко след коментара му.

Гражданското неподчинение в специалния административен район продължава близо половин година, като милиони местни жители протестират с искания за независимост от китайското тоталитарно правителство и подобряване на условията за живот.

Реакцията на Blizzard срещу тази позиция на Blitzchung беше радикална: играчът получи забрана за участие в състезания от Hearthstone за една година, а спечелените пари от участието му в турнира бяха отнети (според предварителна информация става дума за 10 000 долара). Освен това компанията е изтрила както записа от интервюто с Чун, така и мача му от официалните си канали. Двамата водещи на "проблемния" разговор също са освободени от ангажименти, свързани с Blizzard.

Грубото наказание има неизказана причина: според данни на Bloomberg един от най-големите технологични конгломерати в Китай Tencent притежава 5% дял в собствеността на компанията-майка на Blizzard - Activision Blizzard. Продажбите в Азиатско-тихоокеанския регион представляват около 12% от общите приходи на Blizzard, по данни от второто тримесечие на 2019.

Играта "Hearthstone" също е сериозен генератор на пари за компанията. Състезанията от тази година разпределят 1 млн. долара награден фонд за най-добрите геймъри. Цялата индустрия на видеоигрите се изчислява на над 135 милиарда долара в световен мащаб през 2018 г.

Решението на Blizzard да цензурира политическото послание на играча от Хонконг доведе до сериозна критика в САЩ - не само сред геймърите и почитателите на Blitzchung, но и от страна на политически фигури от ранга на републиканския сенатор Марко Рубио.

"Осъзнайте какво се случва тук. Хора, които не живеят в Китай, или трябва да се самоцензурират, или да се сблъскат с блокиране и отстраняване. Китай използва достъпа си до пазара като средство за потискане на свободното слово по света", написа той в Twitter.

Сенаторът-демократ Рон Уайдън обвини Activision Blizzard в "готовност да се подложи на унижение, за да удовлетвори Китайската комунистическа партия". "Нито една американска компания не бива да цензурира призивите за свобода в замяна на малко бързи пари", коментира още той.

Blizzard защитиха решението си да накажат Чун, като се позоваваха на правилника за допустимото поведение на играчите. От тях се очаква да не се въвличат в действия, които биха провокирали обществено недоволство, да не обиждат групи от обществеността и да не уронва престижа на компанията.

Самият Чун коментира, че не е изненадан от наказанието си, но и че не съжалява за решението си да защити каузата на протестите в Хонконг. Той посочва, че напрежението в региона се отразява върху всички жители, включително върху самия него.

"Жалко е. Заради този турнир пожертвах от времето, което можех да прекарам с приятели или в учене. Може да изглежда, че съм пропилял 4 години от живота си, но в сърцето ми има нещо по-важно от това: ако изгубим този протест, Хонконг ще прекрати съществуването си завинаги", казва още младият мъж в интервю за AFP.

"Не смятах, чe коментарите ми ще предизвикат голям ефект. Просто изразявам мнението си. Защо трябва да се страхувам? Това е моята свобода на словото. Надявам се, че мога да вдъхновя и други играчи, за да продължат да подкрепят движението в Хонконг", казва още Чун.

Каузата му успя да провокира подкрепа сред гейминг-общността, като много фенове обявиха готовност да бойкотират Blizzard заради поддаването на политически натиск. Модераторите на подгрупата в Reddit, посветена на игрите на компанията, се принудиха да я заключат за външни коментатори заради приливната вълна от критични коментари.

Съпротива срещу решението на Blizzard дойде и от страна на собствените им служители. Два от надписите, изографисани в централата на дружеството, бяха закрити с бели страници от тетрадка в знак на протест - "Мисли глобално" и "Всеки глас има значение".

Докато Blizzard се опитваше да спаси репутацията си в САЩ, още няколко компании се оказаха в проблематични отношения заради нежеланието си да влизат в противоречие с Китай и да губят позиции на местния пазар.

Новият ъпдейт на iOS 13.1 на Apple за потребителите в Хонконг и Макао тихомълком остана без знамето на Тайван в каталога с емоджита на национални флагове.

Страната се управлява от независимо демократично избрано правителство, но Китай отказва да я признае и я смята за част от своята територия. Apple блокира тайванското емоджи за китайските потребители още през 2017.

През юли 2019 г. наблюдателни фенове на Top Gun забелязаха, че нашивките по емблематичното пилотско кожено яке на Том Круз са редактирани с политически коректни изображения - на мястото на флаговете на Япония и Тайван са се появили две неясни "кръпки" с лека визуална прилика с оригинала.

Китай цензурира радикално всички чужди филми и ТВ-продукции, които се смятат за неадекватни на централната политическа линия на партията - съвсем наскоро това се случи с епизод на анимационния сериал South Park, посветен на репресиите в страната и лицемерието на глобалните компании, които предпочитат да виждат Китай само като източник на огромни приходи.

Дори Националната баскетболна асоциация на САЩ (NBA) се въвлече във вътрешни конфликти заради темата "Китай".

Генералният мениджър на "Хюстън Рокетс" Дарил Мори изрази подкрепа за протестите в Хонконг, но доста бързо беше принуден да изтрие съобщението си в Twitter и да се извини за позицията си заради заплахата от загуба на спонсори и партньори на NBA от Китай.

Новините

Най-четените