Артист принуждава Facebook да "убива" войници

Холандски артист създаде хиляди фалшиви профили във Facebook, като всичките носят имената на войници, загинали в Американската война за независимост в края на 18-ти век.

Констант Дюлаарт създава цяла "армия" от профили единствено с помощта на двама доброволци, чиято работа е да добавят лайкове на различни постове из социалната мрежа.

Пред BBC артистът признава, че целта му е да протестира срещу онова, което нарича "количествено определяне на социалния капитал".

Неговата "инсталация" представлява нарушение на правилата на социалната мрежа, която не допуска създаване на фалшиви акаунти.

Facebook твърди, че използва различни техники, включително разпознаване на модели, за да се опита да спре разпространението на онова, което нарича "фалшива активност".

Артистът казва, че не е предупреждавал никой от компанията за своята инициатива.

"Разчитам на Facebook да намери фалшивите профили и да започне да ги "унищожава", казва той.

"Моята "инсталация" е аналогия с войниците - чувствам се, като че ли съм обявил война на идеята, че количествения социален капитал означава качество".

Констант Дюлаарт се опитва да събере коментарите и мненията на артисти, философи и критици, за да прецени какво трябва да прави неговата "фалшива" армия.

"Ще бъде интересно да се събере комисия, която да прецени кой заслужава в действителност допълнително "социално" внимание", казва той.

Той очаква неговия проект да просъществува поне до 2 месеца, но не е убеден за очакваната продължителност на живот на войските му.

"Нямам намерение да управлявам своята "армия" като бизнес модел... но, това да създаваш фалшиви профили дава възможност за огромна индустрия, която да манипулира общественото мнение. А това аслужава внимание".

Профилите на войниците са от армия  от Хесен-Касел, подчинена на съществувалата някога Свещена Римска империя. Тези германски военни са били наемни войници, които са воювали под британски флаг в края на 18 век.

Дюлаарт отказва да назове имената, които е избрал. Той казва само, че има около 1000 профила с техните имена, но, ако пожелае, може да ги умножи до 20 000 души.

За предишния си арт-проект, той създаде фалшиви профили в Instagram, които накара да "следват" 30 истински Instagram потребители от света на изкуството.

Тогава Дюлаарт се опита да осигури на всеки акаунт на артист около 100 000 последователя.

Един собственик на галерия се оплака тогава от Instagram, който е собственост на Facebook, че нашествието на "последователи" го затруднява да прецени кои са истинските колекционери и ентусиасти.

"Не съм искал да срина бизнеса му", казва артистът. "Исках да изравня множество артисти, така че да докажа, че всички те са еднакво важни".

Новините

Най-четените