Той е на 66 години. През 2016-а е изкарал над 43 милиона долара. От 2015-та насам мисли за пенсиониране, но не му се получава.
Боб Айгър е главният изпълнителен директор на The Walt Disney Company. Правилото, че „няма незаменими хора“, изглежда, не важи за него.
Бордът на директорите на медийната компания от години не може да му намери подходящ заместник.
Сегашният договор на Айгър изтича през юни 2019 г. В Щатите вече се спекулира, че той е възможен кандидат за президент на изборите през 2020-та – нещо, което бизнесменът нито потвърждава, нито отрича.
Disney обаче могат да се нуждаят от него още дълго, ако успеят с осъществяването на поредната сделка за милиарди – тази за придобиването на филмовия и телевизионен бизнес на 21st Century Fox.
Кой е Боб Айгър?
Робърт (Боб) Айгър е роден в еврейско семейство в Ню Йорк. Майка му е учителка. Баща му е ветеран от Втората световна война, който след това става университетски преподавател и също е бил на различни ръководни позиции в медийния бранш. Умението да управлява е в кръвта на Боб.
Кариерата му тръгва през 1974 г. Рано започва работа в ABC Sports, където в продължение на цели 12 години неспирно израства в йерархията на компанията. Стига до поста президент на ABC Entertainment в Лос Анджелис, а след това е президент на ABC Television Network Group в Ню Йорк.
Когато The Walt Disney Company купува ABC през 1996 г. Айгър е човекът, който ръководи сложното сливане. Това обяснява защо компанията сега отново иска да разчита на него и при евентуалното купуване на филмовия и телевизионен бизнес на Fox.
Скачането от пост на пост по стълбата към върха се повтаря и в Disney. През 1999 г. Айгър става президент на Walt Disney International, а година по-късно заема поста главен оперативен директор.
През 2005 г. той застава начело на компанията като нейн изпълнителен директор - пост, който държи и до днес. Оттогава насам неколкократно е попадал в престижни класации за най-добрите и влиятелни изпълнителни директори в света.
През 2012 г. Боб Айгър става и председател на Борда на директорите на компанията.
По време на продължаващата ера „Айгър“ Disney разширява своето влияние и трупа под крилото си все повече скъпи брандове, които генерират големи печалби. По време на неговото управление Disney купува Pixar (2006 г. за 7,4 милиарда), Marvel Entertainment (2009 г. за 4 милиарда) и LucasFilm (2012 г. за 4,06 милиарда). Тези мащабни инвестиции разширяват още повече медийната империя и най-вече нейното влияние в Холивуд.
Освен анимациите на Pixar, Disney добавя в портфолиото си успешните филми от комиксовата-филмова вселена на Marvel. Може би най-важното обаче е, че започва сериозна кампания за използване на новопридобитите права над поредицата "Междузвездни войни". Обявена е нова трилогия от основната история, след това и самостоятелни филми, а за финал - още една, "странична" трилогия.
Ето и още един много важен факт – когато Айгър заема поста изпълнителен директор, пазарната стойност на Disney е 46 милиарда долара. В края на фискалната 2016 г. пазарната стойност на компанията вече е 148 милиарда, скок с 223%.
Фактите са очевидни - Disney не могат без Айгър. Въпросът е дали той може без тях?
Плановете на Айгър да освободи върха са още от 2015 г. Предвиденият за негов заместник - Томас Стагс, обаче се разделя с Disney в средата на 2016 г. Договорът на Айгър като председател на борда и изпълнителен директор трябва да изтече през юни 2018 г., но Disney обявяват, че той ще остане начело на компанията до 2 юли 2019 г. и ще е консултант през следващите 3 години.
Възможно е дори това „пенсиониране“ да не стане реалност, ако Disney успеят с придобиването и на филмовата дивизия на 21st Century Fox.
Незаменимият директор и (поредната) сделка за милиарди
От няколко седмици се говори за плановете на Disney да купят филмовата компания 20th Century Fox и други важни част от бизнес-империята на семейство Мърдок. Идеята е Disney да закупи от 21st Century Fox тяхното филмово и телевизионно студио, телевизионните мрежи FX и National Geographic, регионаните канали Fox Sports, както и 39-те процента на Fox в европейската мрежа Sky. Сделката ще включва и 30-те процента на Fox в стрийминг услугата Hulu, която би могла да се превърне в основа на планираната за 2019 г. подобна платформа на Disney.
Изброените активи на Fox, които са обект на преговорите, имат цена от около 60 милиарда долара.
Ако покупко-продажбата стане факт, това почти сигурно ще означава, че Айгър ще трябва да се задържи в компанията още известно време, за да помогне с най-трудния процес при всяко сливане – интегрирането на операциите и ръководството. Wall Street Journal цитира хора, запознати със ситуацията, които твърдят, че Айгър наистина ще се задържи в Disney, ако мега-сделката се случи.
Купуването на част от бизнеса на Fox може да помогне на Disney да решат проблема си с намирането на нов изпълнителен директор, който да смени Айгър. Variety посочва имената на изпълнителния директор на 21st Century Fox Джеймс Мърдок и това на президента на компанията – Питър Райс. Проблемът е, че те първо ще трябва да преминат период на „чиракуване“ при Айгър, преди евентуално да им бъде даден контрол над компанията. Това означава, че бленуваното пенсиониране на сегашния изпълнителен директор може да се забави още повече.
Сделката обаче не е напълно сигурна, макар преговорите да продължават. Налице е и друг потенциален купувач на развлекателната част от бизнеса на Fox.
Става дума за Comcast - телекомуникационен конгломерат. Това е най-голямата телевизионна компания в света (от гледна точка на приходи). Освен телевизионния си бизнес, Comcast е най-големият интернет-доставчик в САЩ и третият по големина в телефонния сектор в страната. Собственици са на NBCUniversal, като в това число влизат всички канали от мрежата на NBC и филмовото студио Universal Pictures.
Шансовете на Disney за сделка с Fox обаче са по-големи, тъй като самите Мърдок виждат компанията като по-подходящ купувач. A oгромната цена, за която се говори, както и присъствието на Disney и Comcast в „борбата“ за сделката, отказват други потенциални купувачи от това да се опитат да се намесят. Сред тях са и Sony Pictures Entertainment и Verizon.
"Ще го измисля, когато дойде време да го мисля"
Ако двете страни си стиснат ръцете, това без съмнение ще се отрази не само на живота на Айгър, но може би и на американската политика. Причината е, че изпълнителният директор на Disney вероятно има други планове за кариерното си развитие.
От началото на тази година се говори за негово евентуално влизане в политиката и номинация за кандидат-президент. Подобни разговори станаха възможни, след като Доналд Тръмп доказа, че бизнесмен без политически опит може да се добере до поста.
В началото на октомври Айгър взима участие в New Establishment Summit - двудневно събитие, което събира лица от Холивуд, Силициевата долина и Уолстрийт. Там Айгър си позволява да коментира стрелбата в Лас Вегас, при която един служител на Дисни загина, а друг беше ранен.
"В тези времена се гневим, когато атлет откаже да стои прав за химна на страната. Къде е гневът тук (бел.ред. за Вегас)?", пита Айгър.
Изказването по една политическа тема води и до неизбежния въпрос - дали той смята да се кандидатира за президент през 2020 г. Въпросът идва от Ник Билтън от Vanity Fair, домакините на събитието, който отбелязва, че е бил помолен да избягва темата.
Айгър отговоря, че неговата съпруга, журналистката Уилоу Бей, не харесва идеята. Това би следвало да значи, че идеята все пак е била обсъждана, макар и в семеен кръг.
След това изпълнителният директор допълва, че ще измисли какво ще прави след Disney, "когато трябва да го мисли". Т.е. нито да, нито не.
Айгър доскоро също имаше досег с политиката. Той беше част от кръга съветници в Белия дом, които напуснаха след решението на президента Доналд Тръмп да изтегли страната от Парижкото споразумение за климата.
През септември той зае и друга политическа позиция. Айгър определи като "зло и заблудено" решението на Доналд Тръмп да отмени програмата на Обама, която позволяваше на децата на нелегални имигранти да остават в Щатите.
Пред репортер на New York Times Айгър посочва, че е заел позиции по въпроса с имиграцията, заради начина по който тази политика се отразява на компанията. Поради същата причина реагирал и на въпроса с промяната на климата. Все пак тези публично изразени позиции още повече засилват слуховете – мисли ли Айгър за политиката?
Когато човек чуе за 66-годишен бял американец, който изкарва по над 40 милиона годишно, е по-вероятно да си помисли, че става дума за републиканец.
Но не - до миналата година той е бил регистриран демократ. Което ни намеква и от коя страна на оградата е възможно да застане, ако се хвърли в окопите на политическата война.
Но въпросът тук е кое ще надделее – притегателната сила на политиката или лоялността към най-голямата медийна компания, за чийто успех той в голяма степен е отговорен и която ежегодно му плаща милиони.
Каквото и да стане, Айгър е интересна личност, която си струва да се следи, защото вече е доказал, че с каквото и да се захване бързо достига до върха.