Коледата през комунизма

Поляците, които са прекарали съзнателния си живот през комунизма, обичат да разказват на децата и внуците си, че като малки са се радвали и на портокал под коледната елха.

Така хем се карат на децата си, че искат планина от подаръци, хем им е мъчно за младостта и комунизма, когато животът им изглежда по-лесен. По време на комунизма да имаш портокали под елхата в Полша  e събитие. "Истинско щастие!", казваше леля ми Магдалена.

Коледа в Полша винаги е била много тачен празник. Семейното събиране е нещо задължително, така че винаги се е намирало как да се приготви пиршество на трапезата. все някак ще се приготви. Страната е силно католическа и църквата има голямо влияние, подобно на латиноамериканските държави за разлика от другите европейски държави.

Комунистическото управление не успя да намали религиозността на хората. Комунистите бяха наясно, че ако няма хляб и месо за Коледа, лошо им се пише. През 1970, след като властите повишават цените на месото, обикновените поляци се вдигат на бунт, което води до свалянето на дългогодишен комунистически лидер.

От комунистическите времена на лишения Коледата в Полша е съвсем различна. Ако погледнете няколко десетилетия назад, коледните подаръци дават ориентир за икономическата ситуация и политическия климат в страната. В трудни времена купчината от подаръци под елхата съдържа само бонбони или плодове, в най-добрия случай ръчно изплетена шапка. Когато комунизмът идва към края си в последните години на 80-те, някои семейства си позволяват кукли "Барби" и лего, които се купуват от специални магазини. Сега скъпите подаръци, ваучерите или възможността за релакс (като спа-уикенд) отразяват икономическия напредък на Полша, нейната постсъветска история на успеха.

Коледа сред руини

Полша е напълно разрушена през Втората световна война, срината със земята от нацистка Германия и съветска Русия. Но дори през "войната," както я наричат в страната, родителите намират някакъв начин да дадат на децата си илюзията за нормална Коледа. "Нямаше нищо. Радвахме се, когато получехме дори само един бонбон... Мама шиеше парцалени кукли и ги обличаше, правеше малки куклени мебели," разказва родената през 1939 г. Магдалена.

В годините след войната, много полски семейства са зависими от пратките от Администрацията за помощ и възстановяване на ООН (UNRRA), основана, за да помага на райони, освободени от нацисткото управление. От 1945 до 1947 г. Полша получава 2 млн. тона продукти, предимно военни хранителни рациони с дълъг срок на годност, но също така и бонбони и шоколад. Родителите ги скриват и ги пазят за специални поводи като Коледа. "Paczki" - пакетите от чужбина, или от роднини, или от дарения, задълго се превръщат в основен компонент от празниците в следващите десетилетия.

Празници при нов режим

През 50-те години на поляците им се налага да свикнат с живота под авторитарния сталинистки режим, който по дефиниция е атеистичен. Всъщност за няколко години лидерите на страната се опитват да създадат два други празника - 21 декември, годишнина от рождения ден на Сталин, и Нова годин. Целта е новите чествания да изместят Коледа. Коледната елха става "новогодишна елха", украсена с декорации, оформени като фабрики, зъбчати колела, кранове и танкове. Дядо Коледа вече не дава подаръците; вместо него идва Дядо Мраз, съветски образ, облечен в руски селски дрехи или златен кафтан. Опитът да се наложат новите празници обаче не успява, поляците продължават да си празнуват Коледа по традицията.

Постепенно животът започва да се нормализира в новата политическа реалност, въпреки че рафтовете в магазините остават зле заредени с продукти. През следващите няколко десетилетия основни елементи от облеклото като бельо и чорапи се считат за желани коледни подаръци. Училищните материали ("проста, красива тетрадка," коментира Магдалена) или използвани дрехи от чуждестранни дарения също са често срещан вариант. Други поляци си спомнят ежегодната бархетна блуза, която лели шивачки им приготвят. През комунистическата епоха ръчно направените подаръци са истински хит: жените плетат шапки, шалове и чорапи; майка ми и нейните приятелки като тийнейджъри украсяват дъски за рязане през 80-те години, и ги подаряват на роднини.

Важният политически урок на Коледа

Всяка година от 50-те насам, вестниците и телевизиите представят колко далеч от Полша са корабите от "приятелски" държави като Куба или Колумбия, возещи банани, портокали или бадеми. Пропагандните публикации отразяват най-подробно разтоварването на корабите, като уверяват хората, че ако армията помага, портокалите няма да са развалят, преди да стигнат до домовете им. През 1979, един вестник интервюира човека, който координира разтоварването на корабите: "В неделя се възползвахме от подходящото време... за да разтоварим четири кораба с портокали, лимони, грейпфрути и банани. Температурата от 0°C ни позволява да транспортираме тези деликатни продукти до складовете."

"Тези предавания и публикации са успокоявали духовете и са показвали, че властите се грижат за хората," казва историкът Марчин Заремба.

През 1972 според полско издание на Newsweek, полските магазини получават специална пратка от продукти от Запада: Италия, Австрия, Западна Германия и Великобритания. По Коледа полските вестници старателно информират какви продукти ще бъдат достъпни. Списание през 1972 пише: "Наравно с хранителните продукти ще има платове за вечерни рокли, изтънчени женски аксесоари и златни бижута от Ливан."

Дори и икономиката да върви по-добре, малцина могат да си позволят тези луксозни стоки. През 1973, държавната социологическа агенция твърди, че само половината от пълнолетните поляци са получили подарък за Коледа. Най-популярните подаръци са шалове, шапки и чехли, следвани от по-скъпи дрехи като обувки и пуловери.

Но през декември 1970, лидерите на комунистическата партия решават да увеличат определяните от правителството цени на месото и други хранителни продукти. Месото по Коледа се счита за задължително за повечето полски семейства. Поляците, уморени от потисничеството и бедността, се вдигат на протести. Огромните работнически демонстрации са брутално смазани от военните и полицията. В резултат на всичко това Владислав Гомулка, лидер на партията по това време е свален от поста си. Никой след това не си позволява грешката да направи Коледа по-скъпа.

Петчасови опашки за шарани и лего за избрано малцинство

За всичко в комунистическа Полша, включително основни храни и битови потреби, се налага да се чака на дълги опашки. А по Коледа чакането е просто безкрайно. С влошаването на икономическото състояние, опашките се увеличават. В средата на 70-те години, когато държавата трябва да изплаща външния си дълг, икономическата ситуация бързо се влошава. През 1971 средният поляк прекарва по 73 минути на опашки дневно, но през 1976 времето вече е 94 минути, твърди Newsweek. Заремба си спомня Коледа към края на това десетилетие, когато се налага да чака пет часа на опашка, за да вземе шаран за празниците.

Ето какво намираме във вестник от 1980 г.: "Има повече зяпащи през прозорците на магазините, отколкото реално пазаруващи." В магазините за играчки или дрехи "покупката на нещо наистина красиво и същевременно не твърде скъпо е истинско достижение."

От средата на 70-те години за поляците става по-лесно да се снабдяват с продукти от Запада - особено ако са били по-заможни. "Всичко, което ‘лъхаше' на Запад, можеше да бъде подарък - сапун, шампоан, шоколад," казва Дорота, приятелка на майка ми. Тогава са създадени специални магазини, наречени "Pewex", където се продават западни продукти срещу долари. Видеокасетофон струва $500 през 1988 - еквивалента на две средни годишни заплати, коментира Осека.

"Pewex беше по-добър свят, гледан през витрината на магазина. Можеше да видиш частица от Запада, без никога да си напускал Полша," разказва Осека. Лего конструкторите и куклите "Барби" се превръщат в реалност за по-привилегированите като постепенно тази група се разраства. През 80-те започва да се заражда своеобразна средна класа, като властите разрешават съществуването на някои типове частен бизнес. Други хора пък имат достъп до долари: членове на антикомунистическата опозиция, които получават средства от Запада; селски семейства с роднини в САЩ или Германия; и творци, които могат да пътуват.

Коледа в мола, като всички останали

Ситуацията в полските магазини - и съответно под полските коледни елхи, се променя коренно след падането на комунизма през юни 1989 г. Коледата на 1990, година след първите пазарни реформи, беше съвсем нова реалност, разказва Осека. Опашките изчезват, рафтовете са заредени с продукти. Може да си купиш почти всичко, ако платиш подходяща цена. Много поляци започват да купуват спортно оборудване и електроника. За няколко години всичко става достъпно, и Коледата бързо се комерсиализира. Вече за да купиш нещо хубаво, са нужни не връзки и приятелств, а пари. Ако някога е била нужна голяма социална мрежа, за да се снабдиш с това, което искаш, услуга за услуга, тип бартер, сега просто трябва да имаш кеш.

Сега, благодарение на като цяло успешния икономически преход на страната, подаръците в Полша напомнят тези в развитите икономики. Според проучване на TNS OBOP, поляците харчат повече за коледни подаръци с всяка следваща година. Въпреки че все повече хора пазаруват онлайн, моловете се изпълват с хора в дните преди Коледа. Предколедните реклами започват още през ноември, както навсякъде. Колкото по-рано, толкова по-добре. (В комунистическите времена, властите решават как да заредят магазините точно седмица преди Коледа, за да се избегне впечатлението за празни рафтове точно преди празниците и да се предизвика шопинг паника.)

В момента най-популярните подаръци са козметика или парфюми, но поляците започват да подаряват и "изживявания" или "занимания," свързани с фитнес или пътувания. Портокалите и чорапите са заменени от подаръчни ваучери за спа или козметични процедури. "Можете също така да подарите някому диетичен план," казва Дорота. "Никога не сме мислили за това в миналото, защото тогава затлъстяването не се забелязваше толкова, нито на него се гледаше с толкова лошо око."

Майка ми и някои от нейните приятелки са правили домашен алкохол или консервирани плодове, които са увивали в атрактивни опаковки. Женските списания пишат за този тип подаръци като "модни," версия на органичната, "еко" тенденция в храните. "Някога всички ги имаха у дома, консумираха ги и не ги считаха за кой знае какво. Домакините ги правеха, това се смяташе за нещо сравнимо с прането или чистенето - никой никога не е мислил да ги дава като подаръци." Допълнителен бонус на домашен конфитюр или алкохол? Това са евтини подаръци.

Приятелка на майка ми споделя, че в някакъв смисъл, особено за хората с по-малко пари, подаръците през комунистическата епоха са по-лесни: или поне не толкова разделящи. Днес има голяма разлика между това, което можеш да купиш с малко и от сърце, и подаръкът за много пари. Но сега вече никой не се бори за Коледата, напротив, колкото повече консумирате по празниците, толкова по-добре. Какъв странен исторически обрат, хората имат повече достъп до стоки и продукти и по-голям избор. Но дали това ги прави по-щастливи?

#1 dedogo6 11.12.2016 в 19:41:49

Заради едни скапани другари и една прогнила система, половин народ да няма подарък за Коледа - каква глупост само.. Мечтателите за "спокойните" соц времена да четат внимателно - така е било навсякъде, където СССР си е пуснал пипалата - Дед Мороз, шарени хартийки по елхите, и нищо под тях....

#2 ivod 11.12.2016 в 20:50:00

dedogo6 според теб колко сега нямат и това ? А според авторката явно преди втората световна Полша е била износите на цитруси ( впрочем според данъчните най- голям внос на киви имаме от Румъния )

#3 iwan_petrow7 11.12.2016 в 20:55:12

Наистина беше отвратително ... това да няма две годишни дечица , които мрат от глад пред спешните центрове, да няма орди от клошари и гаврошовци, които ровят по контейнерите, това да сме 9 вместо 6-7 милиона, с положителен естествен прираст, индустриализирана страна с развита наука и 100% трудова заетост, ами нивото на грамотност и достъпа до здравеоопазване ... пффф , направо потръпвам от погнуса, като сетя какво беше по време на соц-а.

#4 nikoko 11.12.2016 в 21:01:20

А пък да знаете преди социализма какъв кеф е било, то играчки, компютри, таблети. Да ама не. Дрън-дрън.

#5 dedogo6 11.12.2016 в 21:12:44

Ама се появихте точно по команда троловете "Наистина беше отвратително ... това да няма две годишни дечица , които мрат от глад пред спешните центрове, да няма орди от клошари и гаврошовци, които ровят по контейнерите, това да сме 9 вместо 6-7 милиона, с положителен естествен прираст, индустриализирана страна с развита наука и 100% трудова заетост, ами нивото на грамотност и достъпа до здравеоопазване ... пффф , направо потръпвам от погнуса, като сетя какво беше по време на соц-а." Иване, ти у коя държава си живял бе?Всичко това го имаше, мане го показваха другарите, да не се види колко е мизерен "светлия" строй.Детски домове с ужасно мизерни условия, интернати, където са биели и други неща са правели, и да не ти обяснявам още колко и колко неща.По написаното от теб ми е ясно, че изобщо , ама изобщо не знаеш за какво иде реч, само нещо някъде си чел. Айде у ляво сички сАвецки соц-тролове, дето не знаете какво е да НЯМА правилния номер обувки в магазините.

#8 Dox 11.12.2016 в 22:07:22

Мен въобще, ама наистина въобще не ми дреме как са карали Коледа в Полша. Много по-интересно ми е това: https://www.youtube.com/watch?v=kzBuzV9hgms

#10 Dox 11.12.2016 в 23:00:15

Аз съм чувал и други теории, Иване, Една от тях е, че ние не "идваме от .... еди къде си", а се завръщаме. След няколковековно отсъствие, причинено от изригване на хипер-вулкан и принудило ни да мигрираме временно на изток - точно в земите на днешен Афганистан, Иран и не само. Има и предположение за това, кой е хипер-вулкана - този на о-в Суматра. Изригването му е предизвикало изхвърляне на такива количества пепел в атмосферата, че е нарушило климата в следващите години в определени региони. Явно един от тях е бил и този на Балканите. Дали това е вярно или не - доколкото знам за сега не е доказано. Вярно е, обаче, че в нашата история има много бели петна - както естествени, така и изкуствени.

#11 dedogo6 11.12.2016 в 23:10:19

Като ви чета коментарите, ми става ясно, че никой не хваща основната идея, а именно, че може да няма никакъв подарък половин народ, без значение кой, заради една система. Ясно е също от коментарите, че повечето не мислите за нищо, освен за себе си.

#12 Dox 11.12.2016 в 23:55:12

"Никога не сме мислили за това в миналото, защото тогава затлъстяването не се забелязваше толкова, нито на него се гледаше с толкова лошо око." Значи - хем било голяма беднотия, немотия, мизерия и глад, хем пък имало затлъстяване. Нещо съвсем се обърках. Лично аз в миналото /соца/ не си спомням за затлъстяване, освен при случаи на болестни малформации, които по принцип са рядкост. Днес, обаче виждам, че поне половината от младите са дебели, тромави, патрави и с нехармонични тела. Същи американци. И въобще не им пука от това. Деде, аз докато бях войник две години не съм видял нито подарък за Коледа, нито Нова година. Даже втората година точно на 31-ви с/у 1-ви бях наряд. понеже не бях много по дисциплината, а на всичкото отгоре и го демонстрирах, та съответно си получавах заслуженото. Половин народ, Деде е имал подаръци за коледа - независимо какви. Защото ако е нямал, това означава, че е нямало и какво да яде, което не е вярно, нали така, Деде. На теб обаче много ти се реве. Ами ОК - реви си. Няма лошо, но недей да пропагандираш небивалици или пък да вярваш в такива.

#13 Dox 12.12.2016 в 00:07:36

А, и още нещо ДедеГош - никога не забравяй, че комунизмът е изцяло западен проект, на Уолстрийт. Това, че е експериментиран в Русия и защо пък точно там е съвсем отделна тема.

#14 iwan_petrow7 12.12.2016 в 01:32:46

"Всичко това го имаше, мане го показваха другарите … " Именно, dedogo6 и покорно благодаря за податката, за нещо, което съм пропуснал при опита си да щрихирам уродливостта и мракобесието на Онези време. Криеше се и добре се криеше, трябва да им признаем на сатрапите, щом още не може да се намери жив свидетил да потвърди поне някоя от изредените тук форми на извращение. Обаче обстоятелството, че не можем да намерим преки доказателства и свидетелства за тези пороци на епохата и режима, само трябва да затвърждава в съзнанието на прогресивната част от Човечеството, убеждението в автентичността на тази картина на поругаване на всяка възможна хуманна ценност и достойнство. Ами така де, нима пълната липса на доказателства и следи за наличието на дадено явление или в подкрепа на определена теза, не се явява най-неопрвержимо свидетелство за реалната битност на сщото това явление или правотата на тезата ?

#16 ivod 12.12.2016 в 06:45:01

,,dedogo6 | 11.12.201623:10 Като ви чета коментарите, ми става ясно, че никой не хваща основната идея, а именно, че може да няма никакъв подарък половин народ, без значение кой, заради една система." ... и тогава как предлагаш да сменим сегашната ?

#17 реалист 12.12.2016 в 08:55:16

Не мога да повярвам, че има хара, които се прехласват по онова време! Времето на униформите в училище,.... Ако имаш малко по-дълга коса, по-къса пола, ако носиш поло (!?), или нещо с цвят различен от черния - не те пускаха в училище. Късмет беше да имаш приятел с познати, които пътуват: така можеш и ти да се доредиш да разгледаш някой западен каталог или да чуеш "тавата" на който и да е сьстав. Голямо събитие бе, да пуснат някой западен филм.... А задължителните манифестации? А да не можеш да излезеш навън без да да те проучат до девето коляно и да чакаш за задграничен паспорт с месеци? А как само бяхме облечени и обути? Търсехме долари на черно да си купим дънки от Кореком... Козметка? Нанай... Телевизия? Хахаха!!! Радио? Две станции с маршове и частушки... Искаш да чуеш нещо друго? Тц.... Всичко го заглушават незнайни чичковци, които са навсякъде... Индустрия, технологии, наука? На световно ниво-веднага след 10.11 спечелих грант в чужбина и още първият ден не можах да се справя с компютър с мишка, не бях виждал такова животно в института в БАН... За да си купя пералня (с връзки, след 10-месечно чакане)теглих младоженски заем, който изплащх 10 години. Заплатата ми не стигаше никога докрая на месеца... Плодове, зеленчуци, цитруси.... През зимата влизах в т.н. "Показни магазини" да помириша само... Комунизъм, социализъм... Ама моля ви се! Мерси! Оставям ги на партийните, комсомолските, и профсъюзните секретари, ченгетата, техните дечица и внуци...

#23 SamVaims 12.12.2016 в 10:51:04

В цивилизования свят - стратегии за блокиране на руската пропаганда, у нас пропаганда на соц носталгия по съветско време. Замислям се за връзката между бай Ганьовския манталитет и емиграцията.

#24 GETI 12.12.2016 в 11:45:00

може и да не знаете,но преди няколко дни ония пияни поляци,които биха мигранти(турци) във влака бяха комунисти,и на рамената си имаха татуировки с лика на Сталин * а dedogo6 и SamVaims са антикомунисти,тва е много лошо,щото е проява на антисемитизъм и е подсъдно.

Новините

Най-четените