Новото модерно са старите, добре опазени дрехи. Безгрижните времена на модата "носиш и хвърляш" са на път да си отидат безвъзвратно.
Бързата мода произвежда твърде много парникови емисии, пълни сметищата и засега не е открит ефективен начин за рециклирането на изкуствени материи като найлон и полиестер.
Възможността да си купуваме евтини дрехи през месец-два е довела до нездравословни "обороти" - данните от Великобритания например сочат, че средно животът на една дреха там е 2 години.
Това си е грехота и има доста лесни начини да съхраним дрехите си по-дълго, дори и евтините с по-ниско качество. Така пестим пари и можем да погалим съвестта и суетата си с малка помощ за природата и околната среда - за сметка на тръпката от нова покупка.
Как да удължим живота на дрехата?
Перете съответното облекло според инструкциите на етикета - те неслучайно са там. Ако препоръката е за по-ниска температура и по-ниски обороти - следвайте я.
Не перете дрехите, освен ако не се налага - не е нужно целият ви гардероб да минава през пералнята всяка седмица. Прането съсипва текстила и цвета му, особено на висока температура. Затова опитайте да пускате пералнята на по-ниска. Избягвайте сушилнята, както и директна слънчева светлина по възможност, ако простирате навън.
Не използвайте парфюм върху дрехите - слагайте го върху кожата и преди да се облечете. Спрей и лак за коса също нанасяйте преди да сложите дрехите си.
"Зелени заедно"...
...е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
Как да съхраняваме дрехите?
Колкото и странно да звучи - ползването на закачалки не е добро за дрехите. Те изкривяват и променят силуета и формата на облеклото, ако то виси прекалено дълго.
По-добре е дрехите да се съхраняват сгънати и на купчина, далеч от слънчева светлина.
Ако все пак използвате закачалки, ги подбирайте правилно. Тези само с едно рамо са по-подходящи за по-леко облекло, а дървените под формата на триъгълник - за костюми.
Домашни поправки
Удивително, но шивачи още съществуват и биха се справили с всеки счупен цип, подгъв на панталон, скъсано яке и немалка част от щетите, които се случват с дрехите.
По-изкушените от шева и кройката обаче могат да се справят и сами с подобни леки поправки, а интернет е пълен с клипове и съвети как може да стане това.
Кръпки
Но не такива, които целят да не си личи, че мястото е било протъркано или скъсано, а точно обратното - ярки, цветни и смели парчета, които изпъкват и придават характер.
Те дори могат да променят цялата дреха - с малко бродерия, интересни форми и разцветки.
Или пък дефектът да се превърне в ефект, подобно на фабрично продаваните дънки с дупки и протрити части. Скъсаното може да се оформи и например обшие по краищата, за да стане сърце или капка.
Петната
Не една и две дрехи са отивали на сметището заради петна. За противодействие може освен обичайните сол или мокра кърпичка на алкохолна основа да се ползват и други трикове.
Полято с кафе се третира като се накисне дрехата във вода и оцет.
Петна от грим се почистват с крем за бръснене. Той трябва да се нанесе за около 10 минути и след това да се изплакне със студена вода. Следва още едно нанасяне и измиване с топла вода.
Срещу петна от мазнина помага веро, а срещу лепило - лакочистител. Кръв не бива да се пере в топла вода, а само в студена и със сапун.
Повторна употреба
Когато вече нищо не може да бъде спасено във вид, подходящ за пред хора, не изхвърляйте дрехата.
Можете да опитате по-сложното и да я прекроите - от тениска в потник, от дълъг панталон в къс, в детска дреха или дори такава за домашен любимец. А ако имате деца, може да облечете и някоя от куклите им.
Ако се чувствате безпомощни в амплоато на шивач, можете просто да ползвате дрехата като парцал, за леглото на котката или за уплътнение на прозорците и вратите през зимата.
Не е нужно всяка стара или повредена дреха веднага да отива на боклука.
---
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на ProCredit Bank, LIDL, училище "Дени Дидро", Zagorka, Сердика Център, Cargotec, RÖFIX, Solvay Sodi, Insaoil, GreenPoint.