Рециклирането, повторната и втората употреба са на мода.
Ако се замислим, у нас те не са излизали от нея, просто градският, забързан живот и консуматорските настроения са ни накарали да позабравим теорията и най-вече практиката на повторната употреба.
В България тя има дълбоки корени. У вас, например, има ли торбичка от супермаркет, пълна с други торбички, които използвате за боклук? Да?
Значи вече сте на първо ниво в науката за максимална употреба на всеки предмет, предадено по наследство от майки и баби, които не изхвърлят буркани, а ги ползват за зимнина, нито еднолитрови кутии от сладолед, защото с тях ви изпращат с руска салата и сарми по Коледа, нито кофичките от кисело мляко - те са за разсад.
"Зелени заедно"...
...е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
Ако коренът на практиката за повторна употреба е пестеливостта, днес идеята вече не е толкова да пестим пари, а ресурси.
Вече е модерно да генерираме колкото се може по-малко боклук и вместо да купуваме нещо ново, да използваме нещо старо. Това е лесно, просто човек трябва да свикне да мисли в тази посока и да отприщи въображението си, което тук ще подпомогнем с някои идеи.
Храни
Не изхвърляйте тапите от вино, или поне не всички. Може да сложите една или няколко на ключодържателя си - коркът не потъва и освен, че на жените ще е по-лесно да намират ключовете в претъпканата си чанта, тапите ще държат ключа на повърхността, ако попадне във водата - на морето или на излет край езеро.
Ако ви влече изкуството, можете да използвате тапите и за картини или скулптури.
Утайката от кафе също може да има по-дълъг живот и е почти универсална. Освен че се ползва като тор за растения и цветя, тя отблъсква котките, охлювите и мравките от тях. Утайката от кафе неутрализира миризмите и може да се слага в хладилника или фризера, или смесена със сода за хляб да се ползва вместо ароматизатор за стая. Тя е абразивна и с нея може да се почистват мазнини - например с малко вода да се лъснат шишчета за грил.
Многофункционални са и използваните пакетчета чай. Дръжте ги в хладилник и могат да вършат чудеса, сложени на очите - моментално да премахнат подпухналостта, да успокоят уморените очи и да намалят тъмните кръгове. Изстудените пакетчета могат да се поставят и върху ухапвания от насекоми и дори леки изгаряния - смята се, че танините в чая успокояват възпалението.
Обелките от банани пък са чудесни за почистване и придаване на блясък на обувките. Корите на лимоните и други цитруси, като тези, използвани за сок, може, заедно със сол, да се ползват за почистване на неръждаема стомана. Може да се смесят с оцет и вода и от тях да стане препарат за почистване.
Парче обелка от портокал пък държи кафявата захар мека и не ѝ позволява да стане на твърда топка, от която човек не може да изгребе и лъжица.
Дрехи
Освен очевидното - старите дрехи стават за парцали за чистене, скъсаните чорапогащници могат да се ползват като ластици за коса, а старите дънки - за кръпки върху други дънки или за направа на чанта, може да опитате да направите ръкавици от стар пуловер. А по-напредналите могат да изпредат отново грозния коледен пуловер в нов.
Старите тениски могат да се ползват като уплътнение около праговете на вратите или на прозорците - срещу течение и мръсотия.
Хартия и опаковки
Тя също може да се ползва като уплътнение на прозорци и врати. Да не забравяме, че стари вестници и брошури са идеални и за чистене на прозорци.
Картонената част от рулата тоалетна хартия, както и картонените кутии от яйца са чудесни за разсад и за разлика от кофичките от кисело мляко се разграждат. Посейте разсада си в тях и после преместете всичко в почвата - картонът ще се разгради сам.
Вестниците правят отлична изолация и може да държите няколко в чантата или раницата си и да ги ползвате при студ под дрехите.
Кутиите от мляко, особено по-големите, са доста полезни за поливане на корените на растенията. Пробийте дупки на дъното и закопайте кутията. Наливайте вода от гърлото, а през долната част тя ще стигне до корените.
Пластмасовите бутилки за бира и безалкохолни могат да се ползват по същия начин, стават и за лейки, но от тях може да се направи и хранилка за птици. Както и метла - ако гърлото се закрепи към дървена дръжка, а дъното се нареже на ивици.
Бурканите освен за зимнина и за съхранение на храни и подправки, могат да се ползват и като органайзери за каквото ви хрумне - от лекарства до химикали и дори бижута, или в банята - за четки за зъби например. Могат да се използват и като свещници навън - предпазват от вятър.
Торбичките от магазина, освен за боклук, могат да се ползват и за повторно пазаруване - просто човек трябва да свикне да си носи торбичка в чантата или раницата. Освен това вършат добра работа и за опаковане - при преместване или за съхранение. Това важи за всички опаковки, с които да се изолират едни от други чупливите предмети.
Ако отивате на дълга почивка, може да увиете саксиите си с торбички - така те ще запазват по-дълго влагата и няма да се налага често поливане.
Гуми
Старите автомобилни гуми са чудесни и здрави саксии за цветя. Ако увием малко въже върху тях, стават и за табуретки, поставки или маси.
Вътрешните гуми от велосипед пък стават за уплътнение или стопери на прозорци или врати, само трябва да се напълнят с пясък и да се залепят.
Досадните пакетчета със силициев гел, които вървят с всички обувки, всъщност са изсушаващ агент и не бива да се хвърлят, след като са свършили работата си и са предпазили новите обувки от влагата. Те могат да продължат да го правят - в шкафа с важни документи или със стари снимки.
Силициевият гел предпазва от потъмняване среброто и може да се сложи в кутия с бижута, предпазва и метала от ръжда и има място и в кутията с инструменти.
Четки за зъби
Не ги изхвърляйте - те могат да се ползват за какво ли не. Например за почистване на трудно достъпни места като копчетата на котлоните или на електроника и всевъзможни по-деликатни повърхности. Или пък с тях да се нанася боя за коса, или да се вчесват вежди.
Използваните туби от пастата за зъби пък могат да имат втори живот - като място, в което да се замрази сладкиш или дори сладолед.
Счупените чинии пък могат да се ползват за обозначаване на пътеки в градината или край оградата. А от старите мебели стават лавици, кутии или дъски за писане.
Почти всяка стока би могла да има втори живот. Важното е да използваме фантазията си и да гледаме на използвания предмет не като на отпадък, а като на нова възможност.
---
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на ProCredit Bank, LIDL, училище "Дени Дидро", Zagorka, Сердика Център, Cargotec, RÖFIX, Solvay Sodi, Insaoil.