Футболни звезди зад микрофона

Какво се случва с големите играчи, след като напуснат завинаги футболния терен? В масовия случай се насочват към треньорската професия. Други се целят още по-високо в системата и оглавяват ключови административни структури - например БФС и УЕФА. Тези с бизнес нюх инвестират заработеното с пот и кръв - понякога успешно, друг път не толкова.

Има и такива, които продължават да капитализират популярността си сред феновете и остават в обсега на камерите. Само че в различна роля. Те градят телевизионни кариери и докато се забавляват зад микрофона, печелят луди пари.

На световното в Бразилия Тиери Анри бе част от звездния екип на ВВС заедно с друга легенда - Гари Линекер. Месеци по-късно Sky Sports го изкуши с 6-годишен договор на обща стойност 24 млн. паунда - сума, на която могат да завидят много от треньорите на Острова. Впечатляваща сделка в последната минута на трансферния прозорец.

Така Анри се превърна в най-скъпоплатеният футболен анализатор във Великобритания. Той се присъедини към другите величия в екипа - Гари Невил, Джейми Карагър, Греъм Сунес, Джейми Реднап. Всички те също получават 7-цифрени суми на година. А Невил, който е помощник на Рой Ходжсън в националния отбор, е смятан за най-ерудирания и харесван телевизионен експерт в областта на футбола.

Любопитното е, че Анри все още може да работи за ВВС на големи турнири. Но няма право да коментира за конкурента на Sky Sports - BT Sport, който също го примамваше с тлъста оферта.

Защо телевизиите на Острова така яростно наддават, за да привлекат на своя страна бившите любимци на феновете? Отговорът не е труден - правата за излъчване на Висшата лига в периода 2016-2019 г. бяха изтъргувани срещу 5,136 млрд. паунда (6,3 млн. евро). При подобно вложение шега не бива. Зрителите, които на свой ред си плащат за шоуто, очакват наистина съвършен продукт. И познати лица, на които да се доверява при всяка спорна ситуация.

За Sky Sports вече стана дума. BT Sport, която държи два пакета, ангажира Майкъл Оуен, Стив Макманамън и Дейвид Джеймс. Битката за кадри е по-свирепа от тази между "Челси" и "Манчестър Юнайтед".

Бивши играчи стават коментатори - всъщност това е отколешна традиция във Великобритания. Централният нападател на Евертън от 80-те години Анди Грей е емблема на спортната журналистика. И истински новатор в професията. Именно той въвежда обяснителните графики - линията за засада и прочее. През 2011 г. Грей, който озвучава култовата компютърна игра FIFA, бе уволнен от Sky Sports заради сексистко изказване по адрес на асистент рефера Сиан Мейси. Подобно име няма как да остане на борсата - днес шотландецът работи за beIN Sports в Катар.

Британските футболисти определено ги бива като телевизионери, а може би най-солидното доказателство е Майкъл Робинсън. Нападателят с над 300 мача на Острова и европейски шампион с Ливърпул прекарва последните си три сезона в Испания с екипа на Осасуна. Влюбва се в слънчевата страна и остава за постоянно. Получава гражданство и се изстрелва като комета в медийния бизнес.

Работи за Radio Televisión Española още на световното в Италия през 1990 г. После минава през Cadena SER, а в тв гиганта Canal+ води емблематичното предаване El día después в продължение на 14 години (1991-2005). Днес анализира двубоите от Примера дивисион, коментира и ръгби. Гласът му е толкова популярен в Испания, че често озвучава реклами и дори анимацията "Шрек".

Заснема изключителен документален филм за световната титла на Испания през 2010 г. Лентата минава за класика в жанра. Тук може да изгледате първата й част.

В галерията може да видите други популярни играчи от близкото минало, които трупат авторитет в ефира.

Блестящият български пример се нарича Христо Стоичков. Вече 5 години той е лице на Univision - базирана в Маями телевизия, предназначена за испаноговорящото население в САЩ. Гледа се още в Мексико и Канада. Голяма част от 85-милионната й аудитория е привлечена именно от футболните предавания.

Феновете са луди по откровения до болка в анализите си българин. В студиото той е точно такъв, какъвто го помним на терена - не цепи басма никому. А с едно телефонно обаждане уговаря интервюта с Марадона, Гуардиола, Моуриньо, Роналдиньо. Рейтингът хвърчи до небето, а след всяка успешна мисия Ицо получава заслужена почивка от изпълнителния продуцент Хуан Карлос Родригес. Която обикновено прекарва из голф игрищата в Маями. А според непотвърдена информация годишната му заплата е около 200 000 долара.

Уви, родните телевизии няма с какво да се похвалят. Да, футболисти и треньори се канят в студиата от години, но за постоянен договор или утвърдено лице и дума не може да става. Сред актуалните в момента събеседници са Асен Букарев, Владимир Манчев, Антон Велков, Бончо Генчев, Гошо Гинчев...А постоянно присъствие в БНТ е Ангел Славков.

Не така стоят нещата в другите спортове. Националната телевизия се довери на Тереза Маринова и Евгения Раданова за обзорните предавания на летните игри в Лондон и зимната олимпиада в Сочи. Ива Шкодрева е отлично попадение при коментарите на биатлона по Евроспорт, а Евгени Иванов и Николай Иванов се справят чудесно, когато трябва да говорят за волейбол.

#1 Latrell Spencer 01.12.2015 в 06:32:39

"Щом треньорът е решил така, значи той е взел това решение" "Играе се мач за мач, квот стане" "Пак казвам, който вкара повече голове, най-вероятно той ще победи" "Така е във футбола- нищо не се знае докато не свърши мача" "Мача е 90 минути, 22ма играчи са на терена"

Новините

Най-четените