Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев няма да спази поетия от него "личен ангажимент" да бъде публикуван договорът за изпълнението на проекта "Южен поток"... когато бъде подписан.
Ще трябва да се подготви нов, е последното нареждане на Европейската комисия, което България и останалите страни-членки на общността, през които ще минава тръбата, няма как да не спазят.
Това означава, че Стойнев, заедно с премиера Пламен Орешарски и "нашите" хора, които изпоназначиха в БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" ще трябва да се готвят за нов кръг преговори с "Газпром".
Властта така се смълча по новината на деня, че Брюксел отхвърля тръбата на Москва и изисква предоговаряне, че се чува как обилно се поти. Толкова бързаха, дори и заварка направиха, а сега... Двустранните договори за изграждането на "Южен поток", сключени между Москва и България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия са в разрез със законите на ЕС и трябва да се предоговорят. В противен случай ЕК ще започне наказателни процедури.
И това след като отчуждаването на земите по трасето беше спазарено - и кеширано, а за проектант и строител на тръбата се готвеха едни познати фирми.
Минава 16 часа, новината е от вчера, а коментари няма - значи няма и разпратени опорни точки.
Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер предупреди още през есента на 2010 г. да променим сключеното при тройната коалиция междуправителствено споразумение за "Южен поток" - от 2008-а, така че да отговоря на изискванията на Третия енергиен пакет на ЕС - тоест достъп до тръбата да получат и трети страни, компании от ЕС.
Споразумението за "Южен поток" ни е наследство от разпадналия се "Голям шлем", който се канеха да ни наденат Георги Първанов и Путин: АЕЦ "Белене", нефтопровода Бургас-Александруполис и газопровода "Южен поток".
Макар че през 2010-а премиерът Бойко Борисов най-нагло обясняваше, че са се консултирали с Йотингер по време на визитата на Путин у нас заради тръбата.
Нареждането на Европейската комисия идва и в момент, в който Украйна е раздирана от протести, избухнали заради отказа на властите там от евроинтеграция и връщането в орбитата на Кремъл.
"Южен поток" беше замислен от Москва именно като алтернативно трасе, което да заобикаля Украйна при преноса на руско синьо гориво за Европа. Сега оттам се транзитира близо половината от количествата руски газ за Стария континент.
Украинците недоволстваха срещу "Южен поток", а анализатори обявиха, че "Газпром" едва ли ще има капацитет да запълни и двата тръбопровода. Но фактът, че Русия се реши на проекта е едно от най-сериозните доказателства, че в Кремъл са наясно как в недалечно бъдеще Украйна все пак ще се измъкне от орбитата им.
Така че сега Киев - и по-скоро поддръжниците на евроинтеграцията, са печелившите. Предоговаряне на споразуменията означава край на надеждите през 2015 г. по тръбите на "Южен поток" да потече газ. А Брюксел продължава - чрез различни свои представители - да повтаря и потретя, че държи вратата пред Украйна отворена.
В края на деня Министерството на икономиката и енергетиката се престраши да излезе с позиция, в която казва, че България ще спазва изискванията на ЕС - като страна членка, и три пъти, под различна форма, казват, че ЕК трябва да има важна и активна роля в новите преговори... Защо - нима не познават разпоредбите на Третия енергиен пакет?
*Москаль - (укр. москаль, белор. маскаль, польск. moskal) в украинския, полския, белоруския езици - прозвище, употребявано за руснаците. Обичайно се употребява с оттенък на презрителност, пренебрежение, а също и в шеговит смисъл. (По Wikipedia)