Ако се чудите кой уред е еднакво любим и в огромните реститутски апартаменти в центъра на София, и в покрайнините на село Калотинци - отговорът е един и, не, той не е радиоточката. Благодарение на любимата на всички българи телевизия БНТ и инициираната от нея кампания за търсене на „10-те най за ХХ век", народът избра ТОП-битовата си революция - чушкопекът.
Всеки четвърти човек, дал гласа си в кампанията, е подкрепил чудното изобретение чушкопек (на френски носи наименованието Le Tchouchkopek). Печените чушки, редом с царската туршия, киселия корнишон, шкембе-чорбата, киселото зеле (известно още като „зейето") и главата кромид лук са сред любимите деликатеси за българите. А защо да правиш печени чушки, сврян с часове и превит на две пред горещата скара, когато можеш предварително да си затвориш буркани с популярния зарзават, умело приготвен с чушкопек.
Уредът е възпят от не един и двама души (най-пресният пример е култовата сатирично-хумористична песнопойка „Жик Так" на апотеоза на българската култура Гацо Бацов), а само преди десетина дни информационна агенция Ройтерс пророчески призна за великия технически принос на българите, изобретили чушкопека.
Сложният апарат най-често е в цилиндрична форма и кухина, оградена от нагревател. Утилитарното мислене на българина е предвидило и възможността в чушкопека да се приготвят и други зеленчуци като патладжан и дори картофи! Удивително практични са и модифицираните чушкопеци, тип „Мерцедес", в чиято кухина се поставя разделителна пластина, позволяваща печенето на до три чушки! Наведнъж!
В класацията на БНТ обаче има и още нещо, който буди огромен интерес - фигурацията на чалгата, събрала едва 4,10% от зрителския вот (малко повече от гласовете на Яне на изборите и доста по-малко от на Сергей). Поп-фолкът, традиционно възприеман за любима музика по време на чушкопеченето, се намира в дъното на класацията и незаслужено е изпреварен от Указ 56, софийското жителство и, бога ми, остъкления балкон, за който са гласували 7,74%! Те обаче едва ли са предвидили, че като подкрепят собствения си остъклен балкон, се лишават от възможността да пекат чушки на него, освен ако не искат да се опушат целите.
Склонен съм обаче да приема, че последното, десето място на поп-фолка е едно своеобразно рамкиране на подредбата, а не отдаване на дънно място на чалгата. Смятам дори, че логическата мисъл на българина нарочно е отредила подобна позиция на поп-фолка, само за да може той циклично да кореспондира с верния си другар чушкопека.
Браво, БНТ, браво, чушкопек!