Бат' Сали ромска интеграция не прави. Само шоу. Изгря като резерва от ръкава на ДПС, стана депутат по заместване и три дни ръсеше неописуем парламентарен колорит. След това го позабравихме. Покрай него - и цялата общност, към която се числи.
Май винаги става така - осмиваме Сали и пропускаме около един милион като него уж български граждани. Тяхното политическо участие свеждаме или до купен вот, или до властово нахалство. Така в шеги и закачки отлежава сериозният въпрос за политическото представителство на ромското малцинство в България.
До днес, когато се появи нова ромска партия - ОПС. Или "Обединение, прогрес и справедливост". Никой не иска да се извинява, ако сте забелязали семантиката. Братята-роми вече казват, че им писна да ги лъжат разни политици и са готови сами да си помогнат.
Докато обикновените обитатели на гетата се чудят на коя партия да вярват, няма как да им обръщат внимание повече от веднъж на четири години, а такива като Бат' Сали да са възприемани като нещо повече от екзотична гарнитура към депутатския списък. Един вид, имаме всякакви и широка етническа подкрепа, казват големите партии.
Тази обреченост е от време оно и се дължи на партийни амбиции за присвояване на сочния електорален дял, какъвто представлява най-многобройното малцинство у нас. Още през 2001 г. БСП направи монтанския прокурор Тома Томов депутат. За "Евророма" и левия й уклон няма какво да говорим, освен че така и не направи нищо съществено за ромите.
Опит за политическа инвазия направи и босът от Катуница Кирил Рашков, който през 2005 г. си хареса "Евророма" и НДСВ за евентуални коалиционни партньори. До там.
ДПС най-лесно се котира сред ромското население, което в последните години масово се ислямизира. На ръководни позиции в партията обаче попадат хора от други етноси. Така че е напълно естествено ромите да искат свое ДПС 2, което да им дава шанс за повече от един представител в парламента.
ГЕРБ също не се сдържа да подсилва уличната си подкрепа с хора от малцинството. Като изключим интереса към еднократни и прости действия - като протестиране и гласуване - събратята на Бат' Сали стават безинтересни.
През годините тази общност бе опитна мишка и за многострадално религиозно инженерство. Само една бегла справка - махалата в Пазарджик, където ислямски проповедници от години обръщат заблудени електрони във взривоопасната "права вяра". А ДПС упорито иска строеж на нови джамии. Да не говорим и за протестантските емисари, които търсят последователи в гетата.
Резултатът е ясен - ромите са тотално разединени, най-вече по религиозна принадлежност в последните години. Ето това е най-големият проблем пред новата им партия - първата дума е "обединение".
При наличието на около 800 000 роми в България, ОПС би била втора, а защо не и първа политическа сила. За сега вратата е отворена за всички. Първа добра стъпка. Само да не е единствената, ако близките до БСП нейни учредители се окажат не разочаровани, а възнаградени от партията-майка. Или от други, които не искат ромски филиал на ДПС.