Заобиколени сме от иновативни технологии, които подобряват и улесняват нашия личен и професионален живот. Технологии като смартфони, таблети и GPS системи раждат нови хардуерни и софтуерни приложения, които ни дават информация на момента и ни пестят време.
Високите технологии вече не са запазена територия за хората с много пари или абстрактни хрумвания от сценария на някой научнофантастичен филм, а реалност, призвана да ни направи по-ефективни в ежедневието ни и да помогне в най-различни ситуации.
Концепцията за умните джаджи и умния дом вече не е визия от далечното бъдеще, а нещо, което е факт тук, днес и в този момент. В последно време редица големи компании обявиха нови продукти, които доближават идеята за иновативни интелигентни решения още повече до ежедневието ни.
От персонални асистенти, през смарт лампи, до термостати, които управляваме през смартфоните си - това са технологии, които вече не звучат екзотично, а са реални, относително достъпни и готови да ги интегрираме в живота си.
Технологичното бижу в разплащанията
Една дума често се повтаря, сякаш за да ни покаже колко много понякога ни липсва това усещане - удобство. Удобството да пазаруваш в магазина без да се притесняваш дали имаш достатъчно пари в брой; възможността да се разплатиш само с едно движение; усещането, че парите ти са на сигурно място и на една ръка разстояние.
Безконтактното плащане става все по-широко разпространено и неговите предимства са очевидни, но какво ще кажете, ако за него дори не ползвате картата си, а една малка и практична джаджа?
За да направи разплащанията по-сигурни, бързи и удобни, Райфайзенбанк (България) ЕАД въведе у нас нови модерни аксесоари за плащане. На външен вид те са просто една гривна и ключодържател с поставена в тях микрокарта или карта-стикер, която можете да залепите на удобно място - например на гърба на мобилния си телефон, но с тях могат да се правят транзакции на безконтактни ПОС терминали и банкомати.
По данни на институцията над 70% от клиентите на Райфайзенбанк в България използват разплащателните си карти за покупки, а новите аксесоари за плащане са създадени именно с цел да улеснят пазаруването.
Няма значение къде се намирате - просто поднесете гривната, ключодържателя или картата-стикер към устройството и сте готови. Кажете "сбогом" на дългите опашки и досадното ровене в портфейла или чанта. За сума до 25 лв. дори няма нужда да въвеждате ПИН кода си.
Освен бързината, с която извършвате плащането, не забравяйте и за сигурността, която този метод ви носи. Аксесоарът никога не напуска ръката ви и не пречи на ежевневието или почивните ви дни, защото е лек и допълва всеки стил. До края на 2017 г. можете да получите избрания от вас вид безплатно и без такса за микрокартата към него, както и без такса за картата-стикер, ако предпочитате този вариант.
Модните аксесоари за разплащане се предлагат към кредитна карта RaiCARD Fix (също без такса до края на годината) и транзакциите с тях ви дават точки по програмата за лоялни клиенти, които после може да обмените в пари по картата.
Но стига технически термини или финансови аргументи; казахме си, че цените удобството и бързината, затова мислете за непосредствените ползи от подобна джаджа. Това са спестените минути за търсене на банкомат или пък в магазина, банката или на гишето за билети в метрото - все мигове, които може да прекарате с близък човек или в преследване на любимото хоби.
С разпространението на безконтактното плащане, което става възможно във все повече локации, покупката на хиляди стоки и заплащането на услуги става изненадващо лесна. Ако искате да сте една крачка напред в технологичните тенденции и дори да предизвикате някой завистлив поглед отстрани, не пропускайте тази възможност.
Компютър с размерите на кредитна карта
Тенденцията да се търсят компактните размери и удобството заинтригува и компютърният гигант Intel. Компанията мисли за това как потребителите на бъдещето ще използват една непрекъснато свързана мрежа от умни домашни уреди, роботизирани помощници и др. Затова Intel създаде Compute Card - малка джаджа с размерите на кредитна карта, която всъщност представлява мини-компютър, който с лекота влиза в различни умни устройства.
Идеята е, че по този начин ъпгрейдването на такива джаджи като умни хладилници или телевизори ще става само с изваждането на стария компонент и вкарването на новия. Така се спестява необходимостта да купувате цяла нова система и се създава единен стандарт на свързаност. Миниатюрният компютър на практика включва всички компоненти на една изчислителна машина - процесор, памет, място за съхранение и безжична връзка.
Друг път иновацията започва с чаша топло кафе
Помислете си за ставането сутрин: вероятно в съседната стая има нещо, което трябва да включите, например кафемашината. Няма ли да е готино тя да е включена и ароматното кафе да ви чака, когато сте се облекли?
Това е едно от най-елементарните и в същото време ефективни приложения на почти незабележима джаджа на име Smart Plug от TP-Link. Включена в контакта, тя действа като "умен" преходник за вашите битови уреди и се управлява през смартфон.
Google Home Mini, например, е джаджа с размери на хокейна шайба, която приема гласови команди чрез Google Assistant и струва само 49 долара. Тя си има и голям батко и той представлява много по-мащабно устройство, наречено Google Home Max.
За разлика от по-евтината джаджа, Google Home Max акцентира именно върху музикалното изживяване с обещанието за кристалночист звук и директна интеграция с мултимедийни платформи като YouTube Music, Spotify, Google Play Music и др. Точно така - всичките ви любими сайтове могат да бъдат винаги на една гласова команда разстояние.
Ако предпочитате нещо още по-миниатюрно, Echo Spot на Amazon е умен часовник, който може да се свърже с външни колонки чрез кабел или Bluetooth, както и да извършва видеоразговори. Устройството прилича на комбинация от Echo Dot и Echo Show и има мъничък 2.5-инчов дисплей. То може да действа и като будилник и да служи дори за камера за наблюдение в детската стая.
Едно незабравимо пътуване под вълните
Ако някога сте мечтали да управлявате дрон на 150 метра под водата, Blueye Pioneer ще ви помогне. Търсенето на подводни съкровища вече става малко по-лесно благодарение на нов дрон на норвежката компания Blueye Robotics. Машината може да се гмурне на дълбочина от цели 150 метра в дълбините на океана - това е горе-долу осем пъти повече, отколкото достигат гмуркачите.
Blueye Pioneer е предназначен за учени и професионални изследователи, макар че от него може да се възползва и всеки, който иска да надникне в морските дълбини. Цената на дрона ще е около 3500 долара, а той трябва да се появи на пазара в първата половина на 2018 г.
Изработката му е специална, за да издържи машината налягането на голяма дълбочина, което е доста по-високо от обикновеното, на което са изложени гмуркачите. Дронът ще има и HD камера, за да не пропуснете нито миг от това вълшебно пътешествие под вълните.
Персонално и технологично
Миниатюризацията на новите технологии позволи създаването на т.нар. носими устройства, които изникват навсякъде около нас. Onvi Prophix със сигурност не е единствената умна четка за зъби, но пък без съмнение е най-странната. Тя се свързва с вашия смартфон и използва приложение, за да ви покаже снимки и видео на живо от вътрешността на устата ви. Как го постига? Ами, с вградената в нея 10МР камера. Ако имате сериозни притеснения за устната си хигиена, може би тази 400-доларова джаджа ще ви свърши работа.
За повечето хора обаче огледалото в банята е също толкова надеждно. Все пак важното е, че и тази джаджа съществува и е поредното иновативно решение за модерния потребител, който иска да извлече максимума от технологичните нововъведения около себе си.