"И аз като другите зная това, на което учат децата - онези, комуто е сторено зло, вършат злини за отплата"
Взет назаем от У. Х. Одън, епиграфът в "Достопочтеният ученик" като че ли резюмира смисъла от написването на този и още много трилъри - както заплетени и "интелектуални", така и по-тривиални.
С "Достопочтеният ученик" Льо Каре ни връща към добрия стар Джордж Смайли - последния от истински великите шпиони: какво ли прави той сега, след повторното му пенсиониране?
"След всичките животи, които е изживял, сигурно ще има какво да си спомня на спокойствие", гласи единодушното заключение.
Този път, в резултат от деморализираща инфилтрация на съветски двоен агент, Смайли става нещо като конферансие в "Цирка" - другото име на Британските тайни служби.
Решен да възстанови здравето и репутацията на организацията и готов за отмъщение, Смайли внедрява собственото си протеже, "достопочтения" Уестърби.
Същият е изпратен в Далечния изток - гробище на френски, американски и британски колониални култури, този район е митичен полигон за изпитание на "патриотични" истерии.
Джери Уестърби, син на медийния барон лорд Уестърби, е неуспял писател с няколко брака зад гърба си, бивш агент, винаги готов да изпълни дълга си.
"Той е от хората, които никога не са се съмнявали, без да осъзнават това докрай, че страната им е в положение на необратим упадък, и че класата, към която принадлежат, е виновна за цялата каша".
Веднага щом пристига в Хонг Конг, Джери се влюбва в глупава блондинка, съпруга на китайския бизнесмен, към когото текат парите на руснаците.
И ето че се заформя нова конфронтация. Действието прескача от Азия до Лондон и се връща в Хонг Конг. Азиатският дял от сюжета намесва Индокитай, Камбоджа и Червените кхмери, както и завладяването на Сайгон от Северен Виетнам.
Тези глави, които сами по себе си съдържат материал за самостоятелен роман, са умело интегрирани от автора в една великолепно завършена книга, която ще се хареса на ревностните фенове на литературата, фокусирана върху практиките на разузнаването и шпионажа.
"Колкото и да нямам склонност към самобичуване, най-откровено се чудя как съм успял да стигна до този етап в живота си. Според спомените от отколешната ми младост, избрах своето тайно поприще, воден от представата, че то е най-прекият и най-перспективният път към преследваните от родината ми цели.
В онези времена врагът беше ясно очертан и можеше да го посочиш с пръст и да прочетеш за него във вестниците.
Но ето че съм стигнал дотам да възприемам всичко на този свят като плод на някаква конспирация. Цял живот съм носил този меч и сега, като виждам какво става около мен, разбирам, че именно от този меч и ще умра.
Тези хора ме ужасяват, но и аз съм един от тях. И ако ме наръгат в гърба, поне ще знам, че такава е присъдата, произнесена от моите равнопоставени".
Ако Джордж Смайли е най-великият измислен разузнавач, то трилогията "Карла", която започва с "Дама, поп, асо, шпионин", продължава с "Достопочтеният ученик" и завършва с "Екипът на Смайли", е една от най-амбициозните, интелигентни и влиятелни жанрови творби, писани някога.
Изглежда, шпионите не умират (не и в романите на Льо Каре), но дори и те заспиват от време на време.
Любопитното е, че Джон Бингам, прототип на Джордж Смайли и бивш ментор на Джон льо Каре, упреква автора, че създава твърде циничен портрет на Британското разузнаване, с който е зарадвал враговете на страната.
Според него такъв тип "нелоялност", пък била тя и фикционална, е недопустима...
При всички положения "Достопочтеният ученик" е забележително продължение на "Дама, поп, асо, шпионин".
Някои твърдят, че романът съдържа няколко миниромана в себе си и са прави. Но този амбициозен наръч от сюжетни линии е овладян елегантно, при това Льо Каре никога не повтаря сам себе си.
Сега във въздуха увисва въпросът кога ще четем "Екипът на Смайли"...