Поводът е предколедният тест на Huawei P9 в новия син цвят, а причината - разнообразието от различни режими, с които изненадва двойната камера на телефона. Създадена в партньорство с немската компания Leica, тя предлага нестандартна комбинация от цветен и черно-бял сензор.
Точно така - едната камера прави цветни снимки, а втората заснема само черно-бяло изображение. Двойната камера има големия плюс, че при наслагване на изображението от цветната и черно-бялата матрица се получава образ с повече детайли и усещане за дълбочина. А и винаги можете да използвате само втората камера, за да трупате лайкове със стилизирани черно-бели кадри, които се получават значително по-добре, отколкото ако вземете цветно изображение и го минете във филтър "искам да превзема Instagram". Но повече за това след малко.
Черно-бяла снимка, автоматичен режим, 1/15 сек к/2,2 4,5 мм ISO 640
От 25 ноември флагманът на Huawei пристигна в нов, четвърти цвят. Huawei, както самите те биха казали, смело вярва, че цветът има важно значение за потребителите, които ценят красотата и приятната визия на мобилните устройства. Освен това вече се продава с по-бързо зарядно, което пък има значение и за потребителите, които не ценят само красотата. ☺
Телефонът е тънък, бляскав, премиум.
Досега флагманът P9 бе наличен в 3 цвята - Prestige Gold, Titanium Grey и Mystic Silver (златисто, сиво и сребристо). Първото впечатление е важно, особено ако купувате телефон за подарък. Да си призная: кутията, в която пристига телефонът, изненадва със също толкова премиум усещане, колкото самото устройство - нещо, което не се отдава на всички флагмани.
Huawei P9 e по-тънък и лек от това, което ми е удобно да държа в ръка. В първите мигове ме гони притеснение, ще го изпусна. В комплекта има и пластмасов кейс, който решава проблема и приближава общия му обем до този на телефона, с който съм свикнал.
Колко точно син e P9? Ами, ето толкова:
Синьото има страхотно предимство - намирате бързо и лесно апарата си, който се откроява на фона на останалите повърхности.
Отпред пространството е оптимизирано и побира 5.2-инчов екран в не особено голямо тяло. Това се дължи и на сензорния бутон, който вместо посредата долу на предната част се намира отзад, на върха на показалеца. Сензорният бутон е един от най-бързите и точни на пазара в момента. Отключването става доста лесно и бързо, когато телефонът е в ръката. Една от най-сериозните ми забележки към апарата обаче е, че когато е върху маса (и сензорът се пада отдолу) трябва първо да го подпреш от едната страна с палец, а от другата - да потърсиш къде се намира бутонът, за да го отключиш.
Huawei P9 е снабден с USB-C вход - малко неудобство за по-стари периферни устройства, които използват Micro USB, но със сигурност е преход към нещо по-добро, което ще виждаме все повече на пазара. До него са разположени 3.5 мм жак за слушалки (не ни го отнемайте, молим ви) и говорителят.
Камерата
Акцентът върху гърба на P9 е двойната камера - един от елементите, които Huawei посочват като основен пазарен плюс на смартфона. Тя е отделена визуално с черна лента, а логото на Leica e почти толкова голямо, колкото това на Huawei.
Ето сравнение на цветна снимка, която е преобразувана в черно-бяла, и на снимка, направена със специалната черно-бялата камера на телефона:
- Черно-бяла снимка, автоматичен режим, 1/250 сек к/2,2 4,5 мм ISO 50
- Цветна снимка, автоматичен режим, 1/125 сек к/2,2 4,5 мм ISO 50
Пикселите са нараснали до 1.25 микрона, което означава, че са с 24% по-големи от тези на миналогодишния Huawei P8. Huawei P9 печели пряката конкуренция (във високия клас смартфони), тъй като до сензорите му достигат от 90 до 270% повече светлина. Което е чудесно за тихите семейни вечери този месец (и шумните купони, също този месец).
Фокусът се определя от следните 3 метода - с лазер, чрез измерване на контраста и чрез измерване на дълбочината. Лазерът работи добре при заснемането на обекти на близо разстояние. Тогава P9 изпраща лъч светлина към обекта и определя прецизно разстоянието. Хибридният автоматичен фокус осигурява надеждност, висока скорост на фокусиране и прецизност.
За гийкове като нас е много приятно да видим, че камерата разполага и с много ръчни настройки, които внасят DSLR усещане в правилните ръце.
Вградени са и най-различни автоматични режими: обикновенна снимка в автоматичен режим; монохромен режим (само черно-бялата камера); beauty режим, който размазва бръчки, пъпчици и други несъвършенства; нощен режим, който прави няколкосекундна експозиция, която после обработва, за да компенсира трептенето на ръцете; сканиране на документ; и любимото ни - светлинни графити. Самите светлинни графити имат 4 подкатегории - проследяване на светлини - като стоповете и фарове на коли, които се движат по булевард; самите графити (като този, който виждате долу); „копринена вода"; и режим за снимане на звезди.
За любителите на социалните мрежи има и различни печати, които показват деня, мястото, дори градусите, при които е заснета снимката. Очевидно дълго време е мислено какво и как може да се подобри не само на хардуерно, но и на софтуерно ниво.
Light graffiti - 20 сек к/2,2 4,5 мм, ISO 64
Добрата новина е, че сътрудничеството с немската легенда не е еднократен проект, а ще продължи и при новите модели на Huawei. И двете компании вече обявиха плановете си за стартиране на съвместни изследвания и иновативен център.
Хардуера
Другата новина, която идва заедно с новия син цвят на P9, е и подобреното зарядно, което позволява 30% по-бързо зареждане и вече ще е в комплект с всички нови P9-ки. Една от първоначалните критиките след премиерата на телефона през април 2016 г. беше липсата на бързо зареждане. Радваме се да видим, че това вече е променено.
Батерията е 3000mAh, което е адекватно много. Huawei не са се подвели по тренда на телефоните с 2k резолюция и предлагат предостатъчното full HD на екрана - предимство за живота на батерията, което не можем да подминем.
За първи път в този телефон се появи и octa-core процесора HiSilicon Kirin 955 - компанията използва собствени процесори в телефоните си, вместо например Quallcom чиповете, които са масово разпространени при конкурентите им. Досега това е било и сполучлива, и не толкова успешна стратегия, но в случая на Kirin 955 е голям плюс за телефона. Това си личи както от хардуерните тестове, така и при употреба на P9.
Допълваме с 3 GB RAM, 32 GB вградена памет и слот за micro SD карта до 128 GB.
Колкото до софтуера - Huawei P9 идва с Android 6.0 и потребителски интерфейс Emotion 4.1. Първоначално може да ви се стори малко странен при прехода от друг Android към P9, но ако досега сте ползвали iPhone, няма да имате проблеми да свикнете с флагмана на Huawei. Една от причините е липсата на меню - всички икони са на началния екран, с опция за групирането им в папки. Макар редовно да присъства в минусите при различни ревюта на телефона, трябва да отбележа, че доста бързо свикнах с него.
Подръжката
Препоръчваме ви да минете през новооткрития собствен център на Huawei в София на ул. „Леге" No6 и да го разгледате (със съвети на живо от хора, които могат да отговорят на всеки ваш въпрос). Бонусът е, че независимо откъде сте го купили, влизате в тяхната програма за VIP клиенти. В случай на повреда в телефона в гаранция, при вас директно ще дойде куриер, който ще го вземе, ще го занесе в сервиза за ремонт и ще ви го върне - отново на удобно за вас място. Както трябва да бъде.
Харесваме добре оптимизирани и дълго мислени джаджи. Huawei P9 е точно това - той помогна на компанията да заеме много престижно място при производителите на телефони. Новият цвят и новото зарядно ясно показват, че интересът към апаратът не спира. Дори да не си търсите нов телефон - следващия път, когато влезете в магазин на телеком, за да платите сметката си, просто поикайте да разгледате P9. Заслужава си да му отделите поне няколко минути.