Защо е по-умно да живееш на зелено?

Смарт отдавна не е представка, която слагаме само пред телефоните.

Бъдещето принадлежи на технологиите. Факт, който най-добре може да бъде осъзнат, когато се огледаме и осъзнаем, че всеки от нас малко или много се адаптира към различни аспекти на дигиталната революция днес.

Съвременните градски хора имат все по-разнообразни нужди, които в съчетание с неконтролируемата урбанизаиця, наложиха в последните десетилетия концепцията за смарт домовете.

Понятието "smart house" (умна къща) процъфтява едва днес, но се появява още през първата половина на миналия век. Естествено разбирането за умна къща през 30-те не включва днешните смарт технологии за дома, а изглежда по-скоро като робот, чиято мисия е да асистира на човека с леки задачки.

Първата концепция за умен дом, подобна на днешната, се появява през 50-те години.

Компанията Popular Mechanics създава дома Push Button Manor, в който редица действия от бита могат да се извършват чрез натискането на бутони - дърпане на завесите, светване на лампата, когато се отвори вратата или автоматично открехване на прозореца.

Тенденцията през 60-те продължава да се съсредоточава главно върху механизацията на ежедневно ниво. Фокусът е кухнята - мястото с най-много електроуреди в дома.

Създават се микровълновите фурни, ултразвуковите миялни машини и първото смарт устройство - ECHO IV. Неговата цел е била да помага на домакините, като изчислява сумата за пазар, пуска и изключва домакинските уреди и контролира температурата на дома. Уредът обаче така и не стига до потребителите.

През 80-те години са направени първите стъпки към автоматизация на дома, които включва системи в помощ за готвенето, времето и други. В края на 90-те Microsoft представя своята версия за "умен дом", която доста напомня днешната, поне в технологично отношение.

Къщата е свързана с централен компютър и разполага с технологии като лицево отключване на входната врата, умно осветление, охранителна система с камери, дори баркод скенер за съставяне на списък за пазаруване. Така на практика се задава посоката, в която ще вървят умните домове.

20 години по-късно: Умният дом е начин на живот. В 2019 г. концепцията за умен дом вече не означава само автоматизация на жилището. Този компонент остава основен от икономическа и битова гледна точка. Но със задълбочаването на климатичните проблеми и невъзможността на мегаполисите да осигурят водо- и електроснабдяване, енергийната ефективност на дома става все по-важна.

Умният дом не е само този, който може да се управлява от разстояние, но и този, който е проектиран така, че да получаваме максимума от възобновяемите ресурси като светлина, вятър и др.

Допълнително удобство към тази концепция е и излизането извън центъра на големия град и преместването в покрайнините. Удобната локация, в близост до града, сред природата вече прави от умния дом много повече от жилище. Умният дом на практика е начин на живот. Живот с мисъл за околната среда, пестене на енергия, екологично и тихо ежедневие, архитектура с висококачествени и природосъобразни материали и улеснено ежедневие благодарение на смарт устройствата, които завземат все по-голям дял от технологичния сектор.

В духа на всичко изброено дотук, София ще се сдобие с ново "умно" място за живеене - бъдещият жилищен комплекс ФОХАР.

Разположен в полите на Витоша, между кварталите Бояна и Симеоново, на мястото на бившия завод за фотохартия ФОХАР, комплексът взима максимума от местоположението си.
Теренът е изравнен, за да се избегнат недостатъците на северния планински скат, който се спуска към града. Така бъдещите жители на практика получават както изглед към столицата, така и по-дълга светла част на деня през зимните месеци. Фасадите са богато остъклени, така че да се използва максимално слънчевата светлина, а жилищните блокове са изградени от материали от най-високо качество.

Проектирани с отношение към детайли, сградите и улиците се вписват естествено в планинската среда. Озеленените покриви, пешеходните улици и подземните паркинги, осигуряват усещане за живот сред природата. В същото време комплексът се намира на 15 минути от центъра на София с кола.

И разбира се, един дом не е умен без съответните технологии. Апартаментите във ФОХАР (с площ от 60 до 150 кв. м.) ще бъдат с вградена Smart Home Ready технология, която позволява на управление на дома от телефона.

Управление на ключалките от разстояние, аларма, регулиране на температурата. А в допълнение към това, апартаментите могат да бъдат адаптирани към всички нови смарт технологии и устройства, които се появяват и ще се появяват в бъдеще на пазара.

Комплексът "Фохар" е нагледен пример за есенцията на умния дом днес. Комплекс от апартаменти (за сметка на еднофамилни къщи), на удобно разстояние от града, същевременно сред природата, с модерни технологии, той е това, което през 90-те години компаниите наричат "Домът на бъдещето".

Новините

Най-четените