Ако планирате обновяване на кухнята си или обзавеждане на нова, вероятно един от големите въпроси, които стоят пред Вас, е какъв хладилник да си вземете - свободностоящ или за вграждане.
Разбира се, това решение зависи в голяма степен от цялостния дизайн на помещението, така че донякъде изборът Ви ще я повлиян от личните Ви предпочитания. Но дали има и други съществени аргументи в полза на единия или другия вид хладилници? Това ще разберете в следващите редове.
Свободностоящи хладилници
Те са най-често срещаните. Една от основните причини е, че са по-евтини от хладилниците за вграждане със сходни параметри. Освен това ще имате възможност да ги местите, ако имате нужда от реорганизиране на кухнята.
Свободностоящите хладилници се предлагат с няколко стандартни височини. Единият от стандартите позволява хладилникът да влезе под плота на кухнята и така да осигури повече свободна площ за вихрене в кухнята. Някои модели са по-дълбоки и стърчат пред стандартните шкафове, но пък осигуряват повече място за съхранение на продуктите.
Друго голямо предимство на свободностоящите хладилници е, че не се налага да бъдат специално монтирани. Достатъчно е просто да ги поставите на нужното място, да ги нивелирате и да ги включите в мрежата, и те ще заработят за Вас.
Популярно мнение обаче е, че животът на свободностоящите хладилници е по-кратък от този на вградените.
Хладилници за вграждане
Хладилникът за вграждане се помества в кухненски шкаф, като към вратата му се монтира вратичката на шкафа. Така той остава незабележим, сливайки се с останалата част от интериора.
Хладилниците за вграждане са любими на хората, които държат на перфектния интериорен дизайн. Те се помещават незабележими зад някоя вратичка в кухненското обзавеждане, не бият на очи и стават неразличима част от визията на помещението. Това ги прави изключително подходящи за модерните малки всекидневни, които съчетават в едно кухня, трапезария и зона за отдих и имат нужда от органичен, цялостен дизайн.
Хладилниците за вграждане обикновено са по-високи от свободностоящите, и причината за това е проста - трябва да паснат в стандартен шкаф. Те са по-плитки и по-тесни от обикновените модели, за да може корпусът им да се побере в шкаф с ширина 60 см и дълбочина 56-58 см. Допълнителната височина компенсира по-малкия общ вътрешен обем на хладилника.
Като недостатък на хладилниците за вграждане може да се посочи по-високата им цена от тази на обикновените. Освен това те имат нужда от специализиран монтаж. За да използвате такъв хладилник, ще трябва да наемете техник, който да го инсталира правилно и да регулира добре вратичката. Това също е допълнителен разход, който трябва да прибавите към и без това по-високата цена на уреда.
Ако решите да имате хладилник за вграждане, трябва предварително да заложите това в плана си за изработване на кухненското обзавеждане. Бъдете прецизни, защото, щом веднъж определите размерите на уреда, който ще използвате, няма да можете го замените с по-голям или по-малък, ако след време се наложи.
Сериозен плюс е, че уредите от този тип имат доста по-дълъг живот от свободностоящите. Така че може да се окаже, че в дългосрочен план сте направили наистина добра инвестиция.