Умът може всичко, включително и силата да влияе върху физическото ни здраве.
Връзката между мозъка и стомашно-чревния тракт е по-дълбока, отколкото мнозина предполагат. А заедно с това идват и иновативни стратегии за справяне със стреса и напрежението в ежедневието ни.
Ето как...
Мозъкът и червата в детайли
Връзката между психическото и физическото състояние на организма е неоспорима, като тя е особено изразена при взаимодействието на мозъка и стомашно-чревния тракт. Двете са двупосочно свързани чрез прецизна система за комуникация - стресът и емоциите въздействат на чревното здраве, а количеството и съставът на микроорганизмите в червата влияят на психическото състояние.
Комуникационната система между червата и мозъка включва няколко компонента:
- Нервната система и блуждаещият нерв
Невроните са клетки в мозъка, които управляват поведението ни. 100 билиона от тях се намират в мозъка, а около 500 - в червата. Те са свързани чрез нервната система. Така нареченият блуждаещ нерв е най-дългият нерв на вегетативната нервна система, свързващ мозъка освен със стомашно-чревния тракт и със сърцето и белите дробове.
- Невротрансмитери
Мозъкът и червата обменят информация чрез химикали, наречени невротрансмитери. Такива са серотонинът и гама-аминомаслената киселина, още наричана GABA.
Те контролират настроението, ритъма на съня и тревожността. Определени пробиотични бактерии в червата могат да имат влияние върху производството на гореизброените невротрансмитери.
Съответно балансът на чревния микробиом влияе на настроението и неговото добро състояние има потенциала да облекчи депресията и тревожността.
- Късоверижни мастни киселини
Чревният микробиом произвежда мастни киселини, които повлияват мозъка, като намаляват усещането за глад и провокират усещане за награда. Такива са бутират, пропионат и ацетат. Недостигът на тези киселини се свързва с диабет и наднормено тегло.
- Имунна система
Чревните бактерии и лигавицата регулират имунната система и възпалението в организма. Пропускливата чревна лигавица, която се появява при определени нарушения в здравето на червата, може да доведе до проникване на възпалителни токсини в кръвта и се свързва с психични заболявания като депресия, деменция и дори шизофрения.
До тук - повече от ясно е, че комплексната връзка между червата и мозъка функционира на няколко фронта и нарушенията в нея могат да се проявят както като проблеми с психичното здраве, така и като храносмилателни смущения. Тревожност, депресия, аутизъм, деменция и хранителни разстройства са само някои от заболяванията, за които е установено, че са свързани със стомашно-чревния тракт.
Подхранване на ума чрез червата
Пробиотиците са хранителни добавки, съдържащи "добри" бактерии, които традиционно са инструмент за регулиране на баланса в червата. Доказано е обаче, че конкретни пробиотици могат да намалят симптомите на депресия с до 40% в определени случаи, демонстрирайки техния потенциал в управлението на психичното здраве.
На пазара се предлагат хиляди специално разработени пробиотици и синбиотици (пребиотик+пробиотик), които работят за поддържане на чревния микробиом, оказвайки влияние както върху храносмилането, така и върху когнитивната функция.
Съществуват хиляди видове, но най-често използваните щамове полезни бактерии са Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus rhamnosus.
Различните бактериални щамове изпълняват различни функции, затова е важно да се консултирате с лекар, преди да приемате нови хранителни добавки, за да изберете най-подходящия продукт за Вас.
Стресът и физическото състояние. Връзката на здравето с червата
Стресът може да причини много видове физически и емоционални смущения. Те включват сърдечно-съдови заболявания, проблеми с паметта, главоболие, болки в тялото, тревожност, депресия, сексуални проблеми, косопад и още.
Стресът и здравето на червата също са взаимно свързани. Хроничният стрес влияе върху чревната флора, което води до дисбаланси и физически заболявания.
Например запекът, диарията и стомашните болки често са свързани с психическото ни състояние. Синдромът на раздразнените черва (IBS) също е свързан както с тревожност, така и с депресия, отново подчертавайки сложното взаимодействие между психичното и стомашно-чревното здраве.
За съжаление, стресът е част от ежедневието на съвременния човек.
През 2018 г. Английската фондация за ментално здраве съобщава, че от 4,619 души, участвали в тяхно проучване, 74% съобщават, че се чувстват силно стресирани. Доклад на Американската психологическа асоциация пък разкрива, че повече от 70% от възрастните в Съединените щати усещат физическите и емоционални последици от стреса.
Тази цифра допълнително демонстрира сериозността на проблема.
Добре е да контролираме нивата на стрес, когато това е възможно. Някои от най-популярните методи за справяне със стреса са медитация и релаксация, дихателни техники, спортни занимания. Да спим достатъчно часове всяка вечер и да поддържаме здравословни навици, също е ключово.
Най-важното е да установим причините за поява на стрес, а не просто да лекуваме симптомите, и ако можем - да ги контролираме. Трябва да имаме предвид, че при някои случаи на хроничен стрес или тревожност може да е необходима консултация със специалист. Най-ефективно е да се подходи комплексно към проблема.
Какъв е холистичният подход:
- Спорт: Редовната физическа активност доказано облекчава стреса. Тя стимулира тялото да произвежда ендорфини, които се борят със стреса и подобряват настроението. Комбинирането на физически упражнения с висококачествени пробиотици гарантира по-здрави черва, което от своя страна влияе положително на психическото благополучие.
- Сън: Качественият сън, между 6 и 8 часа всяка нощ, е от съществено значение за здравето ни. Липсата на сън често води до стрес и други здравословни проблеми.
- Балансирано хранене: Диетата, богата на хранителни вещества, помага на тялото да функционира правилно и влияе върху настроението и цялото здраве на организма.
Пробиотиците: обещаващ съюзник
Приемът на пробиотици, било то като част от диетата или като хранителни добавки, също се очертава като допълнителен способ за управление на стреса. Както вече споменахме, взаимодействайки с червата, пробиотиците могат да повлияят на мозъчната функция и емоционалните състояния.
Някои проучвания показват, че в комбинация с цялостен подход за по-добро психическо здраве пробиотиците могат да намалят стреса с до 20% при възрастни, изправени пред хроничен стрес. Това отново подчертава ефективността на един многостранен подход и поставя пробиотиците в челните редици на иновативните стратегии за управление на стреса.
Добри източници на пробиотици са кефир, кисело мляко, ферментирали зеленчуци и туршии, мисо, кимчи. Що се отнася до хранителни добавки, един от специализираните продукти на пазара е B-protekt. Той съдържа както пребиотици, така и фибри, което го прави изключително ефективен за балансиране на чревната флора.
Приспособяване на подхода
Знаем, че всеки човек е уникален по рода си. Индивидуалният подход към здравето също е от първостепенно значение. Чрез избора на добре проучени продукти и консултация със специалисти пациентите могат да намерят най-добрите решения, които отговарят на техните нужди.
Баланс за по-добро бъдеще
Балансираният начин на живот, който приоритизира здравето и намаляването на стреса, не е просто модерна прищявка - това е основна необходимост за съвременния човек.
Освен полезните навици, пробиотици като B-protekt са допълнителен съюзник в търсенето на хармония между физическото и психическото състояние.
Подобен научно обоснован, холистичен подход е в ядрото на едно по-пълноценно и по-спокойно ежедневие.