Цигарите са един от най-спорните продукти, които се предлагат в търговската мрежа. Заедно с алкохола, лекарствата и горивата те са обект на множество регулации.
Тютюневата индустрия обаче е и една от най-печелившите. Тя ежегодно генерира стотици милиарди приходи и дава работа на милиони хора.
Бизнесът на тютюневите компании постоянно е под лупа. Заради влиянието на цигарите върху общественото здраве и многобройните смъртни случаи, в развитите държави тютюневата индустрия е мишена на разнообразни съдебни искове, глоби и наказания.
Наложени са й множество строги ограничения и забрани в начина на рекламиране и търговията с продуктите й. Целта е да се предпазят гражданите и особено младото поколение от развиване на зависимост към тютюневите изделия.
Всички знаят, че цигарите са вредни, че предизвикват различни видове рак и дихателни проблеми, но мнозина продължават да ги пушат. В света има около 1 млрд. активни пушачи, 800 млн. от които са мъже, показват данните на Световната здравна организация (СЗО).
Според СЗО тютюнът всяка година причинява смъртта на повече от 7 млн. души. 6 млн. от тях са самите потребители на тютюневи изделия, а останалите са т.нар. пасивни пушачи, които се превръщат в жертви на излагането на тютюнев дим. Организацията нарича тютюнопушенето "епидемия" и го определя като "една от най-големите заплахи за общественото здраве".
За да изчистят негативния си имидж, от години тютюневите компании развиват нови продукти, за които твърдят, че са по-безопасни и се стараят да докажат на обществото, че не са нагли отровители, чийто бизнес се гради върху нещастието на хората.
Тютюневите гиганти като Philip Morris, British American Tobacco и Japan Tobacco влагат милиарди в разработването на алтернативни средства за пушене, които вредят по-малко на здравето както на пушачите, така и на околните. Компаниите ангажират стотици учени, които с години изследват как да премахнат вредния цигарения дим.
Индустрията е все по-фокусирана върху бездимните продукти. Такива са електронните цигари, които нагряват и изпаряват никотинова течност. Пушачът приема необходимата доза никотин, но без придружаващите я канцерогенни вещества, отделящи се при употребата на стандартния запалим тютюн. Така пушещият е по-безопасен за себе си и околните, защото издишва единствено пара, а не тютюнев дим.
Множество независими изследвания доказват, че поглъщането на никотин без дим е много по-безопасно от пушенето на запалима цигара. "Хората пушат заради никотина, но умират от катрана", посочва южноафриканският учен Майкъл Ръсел пред Bloomberg.
Според доклад на Кралския колеж по медицина електронните цигари са 95% по-безвредни от обикновените. В развитите държави те са особено модерни, а дори и в България виждаме все повече хора с електронна цигара в ръка.
Новата вълна - тютюневите стикове
Тютюневите гиганти направиха още крачка напред, разработвайки нов вид електронни средства за пушене, които не използват никотинова течност, а специален тютюн.
Пионери в това бяха Philip Morris със системата iQOS - I quit original smoking (отказвам се от традиционното пушене). Тя представлява електронно устойство от 2 части - приспособление за пушене и зарядно.
Устойството, в което се поставя цигарата (т.нар. тютюнев стик), наподобява писалка.
То загрява тютюна, но без да го запалва и така се отделя никотин. Температурата на загряване е почти 2 пъти по-ниска, отколкото при обикновените запалими цигари. Идеята тютюнът е да не гори, за да не се отделят канцерогенни вещества.
Самият тютюнев стик е по-къс от стандартните цигари, а тютюнът в него е обработен по различен начин. Устройството е с батерии, с едно зареждане може да изпушите кутия от 20 тютюневи стика.
Както и при електронните цигари, пушачът приема никотина, но издиша единствено пара, а не цигарен дим.
Тютюневите стикове нaмaляват pиcĸa oт зaбoлявaния, cвъpзaни c тютюнопyшeнeтo, а според Philip Morris oтдeлят много пo-мaлĸo вpeдни вeщecтвa в cpaвнeниe c цигapитe.
Компанията определя iQOS като движеща сила за промяна, надявайки се новите тютюневи стикове да направят държавите свободни от тютюнев дим. До момента устройството се предлага в повече от 25 държави.
Други два тютюневи гиганта - British American Tobacco и Japan Tobacco също предлагат подобни устройства, наречени glo и Ploom Tech, които се продават във все повече държави, но Philip Morris засега е безспорен лидер в тази инициатива.
Glo наподобява касета, в която се поставя тютюневия стик, а Ploom Tech прилича на писалка. Ploom Tech работи по различен принцип, защото изпарява течност, преминаваща през тютюневи капсули. То се счита за хибриден продукт, тъй като не загрява тютюна, а само парата.
Япония се превърна в тестова площадка за устройствата, като продуктите на трите тютюневи гиганта вече са широко достъпни в цялата страна от юли 2017 г.
"Toвa e нaй-близĸoтo нивo, дo ĸoeтo индycтpиятa e дocтигнaлa пo пътя ĸъм "Свeтия гpaaл" - ĸoмepcиaлнo ycпeшнaтa "бeзвpeднa" цигapa", твърди анализаторът от BNP Paribas Дейвид Бърншел в cвой дoĸлaд.
Харесват ли ги потребителите?
Новите устройства предизвикват голям интерес сред потребителите. Според данни на Philip Morris 70% от пушачите, които използват iQOS, са готови да се откажат от традиционните цигари. За сравнение едва 15-20% от пушещите използват електронни цигари.
Пpиcпocoблeнията дaвaт много пo-добро усещане зa aвтeнтичнoтo пyшeнe, oтĸoлĸoтo eлeĸтpoннитe цигapи, смятат пoтpeбитeли. Чувството е дори по-задоволително, отколкото при обикновена цигара, твърди производителят.
Тютюневите стикове тепърва набират скорост. Philip Morris вече продава около 7 млрд. тютюневи стика годишно, което е твърде малко в сравнение с продадените 820-те млрд. къса традиционни цигари. Целта на компанията е да произведе 100 млрд. през следващата година, съобщава Reuters.
Намаляването на броя на пушещите традиционни цигари е главен приоритет на тютюневия гигант. Компанията наема фрийлансъри във Великобритания, които да убеждават пушачите да се откажат от цигарите и да преминат към iQOS. За всеки успешно преминал към новата система фрийлансърите получават по 50 паунда.
"Един ден искаме да спрем да продаваме цигари. Движим се много бързо в тази посока", казва пред BBC Radio Питър Никсън, управляващ директор на Philip Morris за Обединеното кралство и Ирландия.
Удивително е как компания с 26 млрд. долара приходи от тютюн за миналата година призовава за края на цигарите.
Колко безопасни всъщност са тези продукти?
Нагреваемите тютюневи продукти носят 20 пъти по-малък риск за здравето в сравнение с обикновените цигари, показва научен доклад от 2016 г., обобщаващ 20 изследвания по темата.
Устойствата са от прекалено скоро на пазара, а изследванията са твърде малко, за да се правят генерални изводи за дългосрочните последици от тяхната употреба.
Новите тютюневи продукти имат и своите сериозни противници. Според някои проучвания, при пушенето им се отделят канцерогенни химикали, които понякога са в по-висока концентрация, отколкото при нормалните цигари. Следователно са и по-вредни.
Ефектите за човека от приемането на никотин без дим не са добре проучени. Досегашните изследванията показват, че няма връзка между никотина и раковите заболявания, нито неблагоприятни ефекти от употребата на никотинови лепенки.
Philip Morris вече кандидатства за разрешително за продажбата на iQOS в САЩ, искайки от Американската агенция по храните и лекарствата да го признае за продукт с "намален риск", сравнен с предизвикания от цигарите.
Това би позволило на компанията да предлага iQOS на пазара като устройство, което намалява риска от заболявания, свързани с тютюна. Ако бъде одобрен, това ще бъде първият продукт, който ще получи подобно обозначение. Все още не е ясно какво ще е решението на регулатора.
С разработката на новите по-безвредни продукти, компаниите се надяват и да плащат по-ниски акцизи. Неотдавна Philip Morris поиска от британските власти "продуктите да бъдат облагани според техния рисков профил". Тоест правителството да наложи по-високи данъци върху цигарите, за да насърчи пушачите да купуват продукти с намален риск.
Предлагането на по-безопасни никотинови продукти е бъдещето на тютюневите концерни. С помощта на новите технологии те се надяват, че ще подобрят общественото здраве и ще опровергаят негативната си репутация, което разбира се ще им донесе нови големи печалби. Но дали ще успеят, ще покаже само бъдещето.
Не.Не е настъпило.Според изследвания на швейцарска група учени публикувани в "Tobacco reporter" тази година , при тази система се отделят същите вредни вещества, като някои от тях са дори със завишени стойности.Препоръката е да се третира от властите по същият начин като останалите тютюневи продукти.
явно, налице е пълна паника, че електронните цигари намаляват колосалните печалби на няколко компании и на държавите от акциз