Как да си "сготвим" конспиративна теория

На фона на отровения руски двоен агент с руското отровно вещество Новичок и на последната издънка на Facebook с Cambridge Analytica няма как интернет отново да не се напълни с тежки конспиративни теории.

Голяма част от тях вече звучат дори сравнително достоверно, особено ако погледнем как една компания за анализ на данни съвсем спокойно може да се добере до всичката информация, която 50 млн. души са споделяли с социалната мрежа (а това е много повече, отколкото можем да си представим), а след това са я използвали за изграждане на подвеждащи реклами в същата тази социална мрежа. Самата идея за това е плашеща, а да видиш подобно нещо превърнато в реалност отива по-скоро в епизод на Black Mirror.

Така ако преди се говореше, че телевизията зомбира, сега сякаш тя има достоен конкурент в лицето на онлайн платформите, които са готови да се борят за титлата.

И само време остава преди да се появи новата порция още по-откачено звучащи конспиративни теории (част от които да се окажат отново поне малко истински). Това е кръговратът на реалността и интернет.

Истината обаче е, че както скандалът с Cambridge Analytica, така и самите конспиративни теории вече са част от нещо много по-голямо и по-сериозно - една мащабна информационна война, в която информацията и дезинформацията са само две оръжия за нанасяне на удари, всяване на смут и дестабилизиране на държави, в която социалните медии са удобно средство.

Затова, ако искаме да открием антидот за тях, е важно да знаем как работят конспирациите - на какво стъпват, какви правила следват и най-вече - как се изгражда една конспиративна теория.

Понякога е напълно достатъчно трол с развинтено въображение и доста склонни да повярват на подобни теории хора. Друг път е необходим само човек с много страхове и слаби (или изкривени) познания по дадена тема.

Повечето пъти обаче за изграждането на една работеща конспиративна теория, която да натрупа последователи и верни привърженици, е нужна умела стратегия и работа с психологията на масите.

Първият важен въпрос, който човек трябва да си зададе, за да успее да създаде работеща конспиративна теория, е на пръв поглед прост - Защо хората вярват в теории на конспирацията. Такъв въпрос си задават и британската психоложка Карън Дъглас в скорошна й статия в списание Current Directions in Psychological Science.

Тя и екипът й открили, че причините хората да влагат вяра в подобни теории могат да бъдат групирани в три категории:

- Желанието да си обясниш света и да получиш някаква сигурност в това, което имаш представя за него

Да се търси обяснение за нещата е дълбоко заложено в човешката природа. Когато обаче става дума за въпрос, в който човек е инвестирал емоции, отговорите, които се получават, не винаги са верни. В този масов поток на информация човек е готов да избере отговорите, които най-много съответстват на собствените му възгледи и вече установените му разбирания за света. Иначе казано - хората не търсят отговори, те търсят потвърждение на собствената си истина, на собствените си вярвания.

- Желанието за контрол над собствената ти съдба и собствената ти сигурност

Още според Пирамидата на Маслоу търсенето на сигурност и контрол върху това, което се случва с теб самия, е поставено на едно от основните нива. То е базово желание на всеки човек. Конспиративните теории тук дават онова усещане, че знаейки какво се случва, държиш ситуацията под контрол и си подготвен за най-лошото. Доколкото можеш, предпазваш себе си и най-близките си от случващата се конспирация.

- Желанието да запазиш позитивен образ пред самия себе си

Изследванията показват, че хората, които се чувстват социално маргинализирани, са по-склонни да вярват в конспиративни теории. Те им дават обяснение защо не са успели да се реализират в обществото и защо им липсва успех и приемане. С това се запазва този позитивен имидж, който подсъзнанието изисква. Освен това конспиративните теории дават едно вътрешно усещане, че знаеш нещо повече от останалите.

Знаейки всичко това, вече можете да насочите конспирациите си към определените типажи. Същинската част на изграждането на една конспирация лесно може да се движи по следния гръбнак.

Първата стъпка е да се избере тематика. Най-лесният начин е да се намери отклонението от нормата. Действителен факт, който излиза извън обичайния поток на събитията и изисква някакво обяснение. Колкото по-странно е самото явление, което се наблюдава, толкова по-смела може да е конспирацията.

Тук влизат големи новини, които предизвикват шок и изненада - убийства, политически сътресения, странни метеорологични събития, изчезнали новинарски материали, странни нови тенденции и т.н. Реално тук говорим за нещо, което евентуално може да предизвика опасно за обществото влияние.

Изключително важен елемент е образът на врага - кой е виновен за това странно събитие. Тук изборът е голям - правителството, чужди правителства, корпорации, агресивни групировки, терористи, религиозни групи, малцинства, евреите, масоните, илюминатите, други тайни общества и т.н.

След като се избере големият враг и кукловод на тази потенциално вредна схема, трябва да се покаже връзката между двете. Как големият лош влияе върху сегашните събития и какво цели, каква е печалбата за него.

Оттам нататък вече се върви към събиране на потенциални доказателства за това твърдение и потвърждаване на посочените в тезата връзки. Със събирането на доказателствата може да измените самата теория, така че да се стикова по-добре и да стане възможно най-достоверна. Тук могат да се използват блогови публикации, цитиране на книги (може дори да не засягат толкова темата, но да се посочат като цитати), извадени извън контекст цитати, научни публикации и каквото още може да се намери по темата.

Екстраполирайте и преувеличете това, което сте открили. Силата и достоверността на тези доказателства не е от такова важно значение. Тук важността е не да се докаже нещо, а да се създаде съмнение. Полезни източници са такива, в които вече са били лансирани и други подобни конспиративни теории. И все пак - колкото по-достоверно и истинско звучи, толкова повече хора ще ви повярват. Както и всяка друга

Следващата стъпка е създаването на пълнокръвната конспиративна теория. Трябва да се отговори на следните въпроси:

Какво (лошо) се случва в момента? Кой е отговорен за него? Какви са му мотивите? Как ще пострадат извършителите, ако обществеността научи за случващото се? Как те се стараят хората да не научат за това? Какви са доказателствата за всичко това?

Колкото по-пълнокръвна е една история, колкото повече детайли има тя, толкова по-достоверно звучи тя. Разбира се, трябва да се внимава цялата схема да не стане твърде сложна за разбиране, тъй като тогава повечето хора ще се объркат и ще я игнорират.

Следващата стъпка публикуването и набирането на последователи. От една страна, тук страхотна работа вършат специализираните (и не само) форуми или Facebook групи. При тях обаче важен момент е да се качат от "авторитетен" профил - някой, който вече е познат на групата, изградил си е име и позиции. Вариант е и от нов профил да се публикува конпсирацията, но тогава най-вероятно по-малко ще я възприемат сериозно.

Тук вече могат да бъдат вкарани платени тролове, познати или поне фанатизирано вярващи привърженици. Ако разполагате с бюджет за разпространението на теорията и можете да си позволите тролове, те може да засилят из форумите/Facebook твърденията, които въпросната конспирация поддържа.

На един по-следващ етап те ще коментират под публикации, ще прилагат нови "доказателства", ще споделят, ще лайкват и въобще ще изграждат социална основа за разпространението на вашата теория.

Именно тук идва ролята на онези медии, които са склонни да публикуват подобно съдържание - може това да се случи чрез редакционния им имейл или ако имате повече информация за хората, работещи в самата медия - чрез личен контакт, оркестриран във възможно най-много тайнственост, конспиративност и т.н. - все пак става въпрос за нещо, което потенциално може да застраши живота на всички замесени.

Още по-лесно се случват нещата, ако просто разполагате с платени медии, които да направят всичко това без разиграване на циркове. Колкото повече и по-сериозно звучащи медии можете да убедите (по един или друг начин) да публикуват конспиративната ви теория, до толкова по-голям кръг от хора ще достигне тя.

Макар все по-малко хора в глобален мащаб (и още по-малко в България) да вярват на медиите, те все още създават това усещане за достоверност на написаното, поне сред хората, които имат по-малко вземане-даване с медийния пазар. Иначе казано - чрез медиите вашата теория само ще набере сила и поддръжници.

Оттам нататък се надгражда в трупането на база - чрез социалните мрежи. Чрез изчезващи публикации и след това разконспирирането на въпросното изчезване и чрез всякакви други трикове, които биха накарали някого да се замисли дали това, което се казва в тази теория може да бъде истина всъщност.

Тук може да се използва също така интерпретацията върху реакцията на засегнатите в конспирацията страни или липсата на такава - "те лъжат" или "те мълчат, защото искат скандалът да се потули".

Останалото е да се налива поддържа огъня със създадени "нови доказателства" и коментари, които да разпалват вниманието към нея. И така докато се постигне желаната цел, или самата теория не замре постепенно, оставяйки обаче следа в съзнанието на тези, които са я прочели. За да дойде само следващата конспирация, която да надгради над предишната.

Колкото до откриването на "лек" срещу конспиративните теории, това е информацията, но само ако тя се поднесе навреме и по правилен начин. Иначе изпадаме отново в онзи изкривен процес на неволно потвърждение на теориите.

#1 To 23.03.2018 в 16:37:30

И UFO li са плод на конспиративна теория? Иначе в основните положения сте прави, и най-вече в ТОВА - човек от древността си е мислел, че необяснимите на пръв път явления са дело на Бог,, и започнали да Го обожествяват, вместо да го разкарат ...на майната си :-))

Новините

Най-четените