Половин вековното управление на фамилия Асад в Сирия свърши. С падането на режима в Дамаск, който дълго време бе подкрепян от Русия и Иран, идват надеждите, че може би най-накрая ще приключи и кървавата гражданска война.
Сирийската революция е в своя апогей и тепърва предстои да се види дали ще доведе до мир, или просто сегашната ситуация ще представлява преход към нова вълна от насилие.
Тук основна роля ще има едно име, което застава начело в Дамаск и в голяма степен ще определя бъдещето на изстрадалата страна - Хаят Тахрир ал Шам (ХТШ).
Само че за да се разбере наистина какво представлява този съюз от организации, които поведоха (заедно с подкрепата от Турция Сирийска национална армия) офанзивата срещу Асад, трябва да се обясни кой всъщност е нейният лидер и какъв е неговият път до това да се превърне в най-важната политическа фигура в Сирия към настоящия момент.
Абу Мохамад ал Джолани вече е известен за всеки, но всъщност това не е истинското му име. Това е неговият боен псевдоним, като ал-Джолани показва, че произходът на фамилията му е от района на Голанските възвишения в Сирия.
Всъщност истинското му име е Ахмад Хусеин ал Шaраа и е роден в Саудитска Арабия, тъй като семейството му се изнася там след окупацията на Голанските възвишения от Израел.
Това, в допълнение към факта, че неговият баща е бил политически затворник, в голяма степен определя и неговата политическа ориентация още от ранна възраст.
Друг фактор е Втората интифада на палестинците срещу Израел. Тогава Джолани е на 18 години и само две години по-късно пътува до Ирак, където се влива в редиците на Ал Кайда. Заловен е по време на американската окупация и прекарва няколко години в различни затвори, включително печално известния Абу Гариб.
Оказва се на свобода, когато през 2011 г. избухва гражданската война в Сирия. Смята се, че заради силните си лидерски качества, лично е изпратен от върховния емир на "Ал Кайда" Айман ал Заухаири, за да разшири и формализира влиянието на терористичната организация.
Така се появява групировката Фронт ал Нусра като местен клон на Ал Кайда в Сирия и една от многобройните бунтовнически организации срещу режима на Башар Асад.
В първите няколко години Джолани признава върховенството на Зауахири и също така поддържа близки контакти с лидера на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади, докато ИД все още е в сферата на влияние на "Ал Кайда".
Всъщност именно Багдади и неговите мрежи помагат особено много на Джолани да наложи присъствието си в началните етапи.
С времето обаче се дистанцира от идеите за глобален джихад и все повече започва да акцентира върху сирийския национализъм, локалната динамика и свалянето на Асад.
Първо прекъсва отношенията си с ИД, когато Багдади се отцепва от Ал Кайда и предлага сливане с Ал Нусра, а три години по-късно, през 2016 г., окончателно става самостоятелен.
Към онзи момент вече неговата организация е установила стабилна база в провинция Идлиб и е успяла да си осигури независими източници на финансиране от Персийския залив и събиране на данъци в териториите под неин контрол.
За да формализира отделянето си от Ал Кайда, ребрандира името на организацията си на Джабхат Фатех ал Шам. Все пак двете групировки продължават да поддържат контакти за известно време.
По-точно около година, тъй като в началото на 2017 г. организацията на Джолани се слива с още няколко други подобни салафитско-ислямистки движения в Сирия, за да се създаде обединението Хаят Тахрир ал Шам.
Тогава се смята, че окончателно са скъсани всички връзки и зависимости с Ал Кайда, а редица от най-радикалните членове напускат, тъй като смятат, че сливането е против волята на Зауахири и представлява нарушение на клетвите за вярност към него. Самият той дълго критикува създаването на ХТШ.
Много от съставните групировки на ХТШ имат сериозна история на крайности и извършване на тежки военни престъпления. От сливането насам обаче организацията значително променя своя подход.
Под ръководството на Джолани ХТШ без съмнение остава ислямистка структура с посочени цели за създаване на държава по законите на исляма, която да уважава малцинствата в Сирия.
Тя обаче действа далеч по-прагматично и умерено в сравнение с конкурентните в спектъра на крайния ислям мрежи на ИД и Ал Кайда.
В същото време се превръща във водеща сила сред всички бунтовнически организации срещу Асад.
От 2017 г. до падането на режима в началото на месеца ХТШ управлява над 3,5 милиона души в провинциите Идлиб и части от Алепо посредством 75-членен парламент и Правителство на националното спасение с 11 министри. По същество е създадена квази държавна структура с работещи институции и предоставяне на обществени услуги.
Сега този модел вероятно ще бъде прехвърлен на национално ниво, след като Джолани и неговите съюзници и приближени поеха контрол над Дамаск.
За момента се дават всички възможни сигнали пред света и най-вече вътрешната публика, че ХТШ е оставила далеч назад крайния радикализъм от ранните години. Водят се разговори с бившите представители на правителството на Асад за мирно предаване на властта, голяма част от институциите продължават да работят или ще възстановят работа скоро и най-вече се правят усилия за продължаване на нормалния ритъм на живот.
Навсякъде има примери за единични инциденти, но при всички положения не се наблюдава системна и целенасочена политика на репресии и гонения. Даже напротив - в публични изявления и контакти се подчертава необходимостта от обединение с останалите етно-религиозни групи в страната и се дават обещания за сигурност на всички сирийци.
Предстои да се види каква по-точно роля в новото управление ще има Джолани, който вече използва само рожденото си име в опит да бъде възприет и легитимиран в международен план.
Самият факт, че говори за изкореняване на иранското влияние в Сирия, както и осезаемо намаляване на руското, дава на Запада повод за размисъл дали може да се довери на този нов играч в региона.
Все пак съмненията остават. ХТШ все още присъства в списъка с терористични организации на САЩ, а за залавянето на Джолани и до днес има 10 милиона долара награда.
От него и хората около него ще зависи по какъв път ще поеме Сирия