Ще плащат ли наистина "неприятелските държави" от Европа в рубли за газа, който получават от Русия и по-важното - има ли опасност заради новото изискване доставките на синьо гориво да спрат? Включително и в България?
Засега отговорът е по-скоро не - ако съдим по указа, подписан от руския президент Владимир Путин и първоначалните реакции и тълкувания на политици и експерти.
Преобладаващото им мнение е, че доставките нито ще бъдат прекратени, нито ще ни се налага да купуваме рубли, с които да плащаме за тях.
В четвъртък президентът Владимир Путин обяви, че е подписал указ, според който купувачите на руски газ от "неприятелски държави" трябва от 1 април да плащат в рубли, а ако не го направят, договорите им ще бъдат прекратени.
Изискването още отдавна беше отхвърлено от ЕС като неприемливо. Освен че е в нарушение на договорите, по които се доставя газ, то е и трудно за изпълнение. В европейските банки просто няма достатъчно рубли, а цената на самата рубла не е особено ясна заради флуктуациите ѝ на борсите. Рубли трудно могат и да се купят от финансовите пазари и заради санкциите върху централната банка на Русия. Затова и промяната на цените от евро или долари в рубли е доста сложна задача.
Но, освен че Европа е зависима от руския газ, който представлява около 40 на сто от потреблението на синьо гориво на стария континент, Русия е зависима от търговията с Европа. Около 75 на сто от износа на страната на газ е за Европа, а над една трета от приходите във федералния й бюджет са от договори за доставки на газ и петрол.
Вероятно затова указът на Путин всъщност не задължава чуждите държави да плащат в рубли.
В него пише, че "неприятелските държави" трябва да открият две "специални сметки тип "К" (конвертируеми) във валута и в рубли в руската банка "Газпромбанк". Банката не е сред санкционираните от ЕС.
Освен това, според указа, "чуждестранният купувач прави превод на средства в специалната валутна сметка тип "К" в чуждестранна валута, посочена в договора за доставка на природния газ, а упълномощената банка осъществява продажбата на чуждестранната валута по организирани търгове, провеждани от Московската борса". След това банката "зачислява получените средства в рубли към специална рублева сметка на същия чуждестранен купувач и прави превод към откритата от руския доставчик сметка."
Или с други думи - купувачите ще продължат да внасят евро или долари, които "Газпромбанк" на търг ще обръща в рубли. Парите ще влизат в сметките в рубли на вносителите и именно с тях ще се плаща на "Газпром".
Така хем на "неприятелските държави" няма да се налага да плащат в рубли, хем "Газпром" ще получава за техните доставки рубли.
Това беше потвърдено и от италианския премиер Марио Драги, който каза, че плащанията за газ ще бъдат в евро и долари, а конвертирането им в рубли е работа на Русия.
Драги дори директно обяви, че "няма опасност" Русия да затвори кранчето на газа, включително и ако Европа реши да маневрира по отношение и на цената на синьото гориво. Според Драги ЕС настоява за таван на цените, които са високи, и плащайки ги, Европа финансира войната срещу Украйна.
Германия, която заедно с Италия е сред страните в Европа с най-голям внос на руски газ, също твърди, че указът на Путин не променя нищо и плащанията ще продължат да стават в евро. Или поне това е уверил Путин канцлера Олаф Шолц, гласи изявление на федералното правителство.
Колкото до България, от министерството на енергетиката обявиха пред БТА, че "Булгаргаз" e платила аванс за доставката на природен газ за България от "Газпром експорт" за април в долари, както е по договор.
Остатъкът от сумата за април се доплаща в края на месеца, като според настоящите договорни условия този остатък също ще бъде платен в долари.
Освен това, в "Булгаргаз" не е получено писмо от "Газпром експорт" за промяна във валутата за плащане, казват още пред БТА от министерството на енергетиката.
"Ако се получи такова писмо, това би било промяна в договорните условия, което изисква съгласие и от двете страни", като "засега опцията за плащане в рубли не стои, но обстановката е динамична", уточняват от енергийното ведомство.
За кратко след като Путин подписа указа за плащанията в рубли, цената на газа в Европа скочи до 1450 долара за 1000 кубични метра, но часове след това пое надолу и до вечерта падна до 1350 долара за 1000 кубични метра.
В последните дни освен това рублата започна да се възстановява и преди дни достигна нивото си отпреди войната в Украйна. По последни данни доларът падна под 83 рубли, т.е. една рубла се търгува за 0.012 долара. През март стойността на руската валута срещу долара беше 0.0076 и дори стигна до 0.0072 долара за рубла.
Какво реално ще се случи с плащанията и доставките на газ от Русия едва ли някой може да каже категорично. Но поне засега изглежда, че изискването за преводи в рубли е по-скоро ход за вътрешна консумация в Русия, отколкото действителен натиск върху Европа.