Разликата между децата и порасналите хора е съществена дотолкова, доколкото първите живеят в приказките, а вторите копнеят за тях.
Когато ние, големите, имаме нужда от скривалище, го търсим в детството. Опитваме се да стигнем до онова място в съзнанието си, на което сме се чувствали в безопасност, у дома.
То може да е кухнята на баба ни, спалнята на родителите ни, първата ни детска стая или кварталната библиотека: местата, на които сме се сгушвали в приказките и чрез тях сме пътували надалеч и сме станали хора.
Toва е мястото, на което сме получили първите си уроци. Много преди да тръгнем на училище и да се срещнем с любимите си учители. И има път към него: детските книги.
Големите детски книги проправят пътя ни към зрелостта, когато ще се срещнем с истинските чудовища и ще разберем, че те обикновено не се крият под леглото. Техните послания подготвят децата за това, което предстои, и ги изграждат в не по-малка степен от учителите и родителите им.
Не е тайна, че децата се изграждат през словото. Те стават човеци, когато влязат в света на думите и ние сме тези, които трябва да ги въведем в този свят и да им помогнем да решат важните психични задачи, пред които се изправят в детството си.
Детската книга слага ред във вътрешния хаос на детето, укрепва силите му и чертае първата граница между добро и зло, която ще му служи за ориентир през целия му живот. Затова и в детските книги има добри и лоши герои. Защото мракът и светлината са двете страни на една монета.
В галерията горе ви представяме детски книги, които ни връщат в очарованието на детството и ни учат на ценни уроци.