Репутацията на Юрген Клоп е на треньор, който изключително много залага на атакуващия футбол.
За тези почти 10 години в Борусия Дортмунд и Ливърпул безброй пъти чухме от него да говори за "гегенпресинг" и "футболен хеви метъл". И отборите му наистина разчитаха на смазваща преса срещу противника, постоянно движение без топка и мълниеносни атаки.
Още на първата си пресконференция на "Анфийлд" през есента на 2015-а германецът отбеляза: "Целият свят говори за притежание на топката, но ние трябва да имаме план както за периодите, в които я владеем, така и за тези, в които се опитваме да я отнемем. Не може да се мисли само офанзивно, в отбора трябва да има стабилност. А когато я почувстваме, ще заиграем разкрепостено и креативно. Така стоят нещата във футбола", заяви Клоп.
За негово съжаление Ливърпул често успяваше да е креативен, но установяването на стабилност се оказа огромен проблем.
В дебютния му сезон в Премиършип "червените" допуснаха 50 гола - с 14 повече от първия Лестър. През 2016/17 и 2017/18 бяха свалени съответно на 42 и 38, но шампионите Челси и Манчестър Сити инкасираха с десетина по-малко.
Да не говорим, че много от попаденията падаха след груби грешки на защитата или вратарите, а това костваше безценни точки на мърсисайдци и дори трофеи.
Клоп защитаваше футболистите си, но никой не знаеше по-добре от него, че за намирането на стабилността са нужни огромни промени.
През януари Ливърпул счупи трансферния рекорд за защитник, привличайки Върдижл ван Вайк от Саутхемптън за 75 млн. паунда, а половин година по-късно присъедини към състава си и най-скъпия вратар в историята - Алисон Бекер, който пристигна от Рома за 66 млн.
Трябва да се отбележат и трансферите на полузащитниците Наби Кейта и Фабиньо, които общо струваха близо 90 млн. и които ще прибавят още сигурност и качество в дефанзивен план.
Така най-после изглежда, че Ливърпул има гръбнака на отбор, който е способен да се пребори за титлата в Англия и да се конкурира с Манчестър Сити. Клоп донякъде изкопира модела на "гражданите", които похарчиха сериозни пари за вратар и защитници, а след това резултатът бе виден за всички.
Германецът се увери, че веригата е толкова силна, колкото най-слабите й брънки, и се зае да ги заздрави.
Вероятно мениджърът на "червените" можеше да осъществи реформите си по-бързо, но с днешна дата не може да не се признае, че стратегията на Ливърпул е отлична и че стъпка по стъпка бе изграден отбор, който е способен на всичко.