Джон Хенри: Май платихме повече за футболистите

Собственикът на Ливърпул Джон Хенри предположи, че неговата компания Fenway Sports Group, може би е платила "повече" за играчите на бейзболния Бостън Ред Сокс и за новите звезди на Ливърпул в Англия. Утре се навършва една година откакто Ливърпул мина в ръцете на Хенри.

Собственикът определи като "пресметнат риск" назначаването на Кени Далглиш за мениджър на клуба и призна, че в началото не е искал да го наеме, тъй като шотландецът 11 години не бил водил отбор. А Ливърпул похарчи 110,5 милиона лири за нови футболисти за последните 12 месеца.

В тази сметка влизат платените за Анди Керъл 35 милиона лири, по 20 милиона за Джордан Хендерсън и Стюърт Даунинг, 22 милиона за Луис Суарес и 6 милиона за Хосе Енрике.
На въпроса дали Ливърпул е спечелил от покупката на тези футболисти или клубът няма да успее да ги продаде на по-високи цени, Хенри обясни, че идеята при трансферите е била по-различна - феновете да видят, че любимият им клуб може да купува скъпи звезди.

"В Бостън бяхме подложени на сериозни критики, че не инвестираме пари в Ред Сокс, това стана веднага, след като купихме Ливърпул. Преди началото на новия сезон вложихме около 300 милиона долара в Бостън, но пък тогава в Англия се появиха страхове, че нямаме пари за Ливърпул - обясни Хенри.

"Честно казано, смятам, че е изненадващо иронично, ако някой ни обвинява, че влагаме повече от необходимите пари в Бостън и Ливърпул. Обикновено всички обвиняват собствениците в обратното. В крайна сметка, феновете на Бостън и Ливърпул няма от какво да се притесняват, имаме достатъчно пари, за да развиваме и двата клуба."

Хенри подходи философски и към купуването на играчи, както за Бостън, така и за Ливърпул. Преди новия сезон Бостън купи Карл Кроуфорд, чиято заплата е 140 милиона долара за 7 години, но той записа много слаб сезон. Хенри обясни, че Карл просто е "имал лоша година".

"Избирането на играчи е несъвършена наука - допълни Хенри. - Май платихме повече за някои футболисти, както и за играчи от Бостън. Но използвахме аналитичен подход, който обаче тук не ни помогна особено."

Хенри и генералният мениджър на Бостън Ред Сокс Тио Ъпстийн вече са известни със своя метод за изчисляване на стойността на всеки един играч и според него инвестират в нови звезди.

Предполага се, че по този метод вече работи и директорът по футболните въпроси на Ливърпул Дамиен Комоли. Комоли пък е бил препоръчан на Хенри от Били Бийн, бившият мениджър на бейзболния отбор Оуклънд Атлетикс и когото Хенри е ползвал за "съветник в първите ни дни в Ливърпул, особено по футболните въпроси".

Все пак, Хенри признава, че европейският футбол е "твърде динамичен", за да може към него успешно да се приложи методът, който толкова му е помогнал в бейзбола. Според него, новите футболисти в Ливърпул са привлечени, защото са били препоръчани от скаути, а не заради статистическите им показатели. Същото важало и за наемането на Комоли.

Хенри призна, че в началото не е искал да назначава Кени Далглиш, тъй като не бил водил футболен клуб от 11 години, но в крайна сметка капитулирал пред желанието на феновете. Хенри първоначално смятал, че Рой Ходжсън ще остане и ще съживи Ливърпул, после се отказал.

"Кени е харизматична личност и феновете го обичат - обясни Хенри. - Когато купихме Ливърпул, не бях убеден, че той е най-подходящ, не знаех дали ще се справи с управлението на клуба, исках той да работи с Рой ходжсън. Но се оказа, че феновете знаят много повече от мен. Трябваше ми малко време, за да наваксам. След това назначихме Йън Еъри за управляващ директор, което се яви като катализатор на цялата ситуация в клуба. Назначаването на Дамиен Комоли беше риск. Кени също беше риск. Но и двамата се оказаха пресметнат риск. Двамата обичат работата си и са много умни. Знаехме, че нямаме много време и се надявахме, че те ще успеят да обърнат хода на нещата в наша полза. Страхотно е, че успяха."

Новините

Най-четените