800 гости, уникално светлинно шоу, фойерверки, тържествени речи...Не, не става дума за изискано светско парти или за поредната тежкарска сватба в България. Лъскавата церемония дори не се състоя у нас, а в малкото градче Сант Жоан Деспи в Барселона, Испания. И с нея бе открита официално новата „Ла Масия" - школата, в която се изграждат бъдещите звезди на европейския клубен шампион.
Всъщност от снощи Ла Масия остава в историята. Новата школа вече носи името „Тренировъчен център Ориол Торт". За изграждането му Барселона похарчи 11 милиона евро. И организира фамозна церемония за откриването му. На която, между другото, присъстваха всички - от най-малките възпитаници на школата през първия отбор, до бившите и настоящи ръководители и куп политици от Каталуня.
„Днес е един голям ден за всички барселонисти, защото бе открита новата Ла Масия. Аз преживях някои от най-добрите моменти в живота си в нея, бих посъветвал децата да се опитат да се възползват максимално от престоя си в нея и да се насладят на всеки един ден", написа в профила си във Facebook капитанът на Барселона Карлес Пуйол. Подобно мнение в социалните мрежи изказаха Сеск Фабрегас, Жерар Пике, Жерар Делофеу, Андреу Фонтас, Серхи Роберто, Марк Муниеса, дори бразилецът Дани Алвеш.
Въпреки успехите си на терена каталунците преживяват тежки времена. И това не е тайна за никого. Заради дълговете и кризата ръководството се принуди да постави върху екипите на тима комерсиално лого - за първи път в 111-годишната история на клуба. Въпреки това шефовете не пожалиха средства, за да създадат най-добрите условия на своите деца и юноши. Защото осъзнават, че именно това дава гаранция за бъдещето.
На фона на случващото се в Барселона, в България ситуацията изглежда тъжна. Покрай пробива си в Шампионската лига ръководството на Левски опита да създаде по-добри условия за школата, изгради ново общежитие, но ако случайно минете в този район на София няма как да не ви направят впечатление намиращите се на десетина метра кафенета, автокъща, букмейкърски пункт...
Децата и юношите на другия гранд - ЦСКА обаче не разполагат и с това. Онези, които имаха доскоро, макар и не толкова добри, се превърнаха в паркинг за новата многофункционална спортна зала в София. Ръководството на „червените" обеща, че ще изгради нови, но кога ще стане това във времето не е ясно.
Приятното изключение, поне като база, е Славия.
Локомотив (София) няма собствен стадион за представителния състав, да не говорим за школата.
Ситуацията извън София не е много по-различна. Литекс, Чавдар (Етрополе), Черноморец, Лудогорец - на пръстите на едната ръка се броят клубовете, създали нормални условия за развитие на подрастващите.
Затова няма никаква изненада, че клубовете ни отпадат рано в Европа, че националните ни тимове - от юноши до мъже не успяват да участват на голям форум. И ако у нас не „откраднем" поне мъничко от философията на Барселона ще продължим да вървим надолу. Едва ли е толкова сложно, щом всички останали го правят...И едва ли става въпрос само за пари или за тяхната липса.