Пловдив (или поне половината от града) напоследък е в еуфория от процеса на възраждане на Ботев. Хора, които наистина обичат "жълто-черния" отбор, са се захванали с един удар да поправят стореното от управлението на Димитър Христолов през последните 11 години. Амбицията на Управителния съвет на новото-старо сдружение с нестопанска цел "Професионален футболен клуб Ботев Пловдив" начело с рекордьора по мачове в "А" група Марин Бакалов е още от следващото първенство отборът да започне да играе в "Б" група, за да може да празнува стогодишнината си през 2012 като член на елитната ни дивизия.
Всичко това звучи изключително оптимистично и позитивно, като адвокатите на новия Ботев дори намераха формален начин да се отърват от нежелания президент Димитър Христолов, който според тях през 1999 г. е бил упълномощен от въпросното сдружение да създаде акционерно дружество, а сега Общото събрание оттегля доверието си от него, освобождавайки го единодушно от позицията Председател на Управителния съвет.
Според тази концепция задлъжнялото под ръководството на Васил Нинов през 90-те години сдружение поради срока на погасителна давност вече не дължи нищо и ще се опита да върне времето назад и отново да стане юридическото лице, което стои зад отбора, участващ в първенството.
Новото начинание е новаторско за България, тъй като Ботев ще сбъднат на родна почва мечтата за демократично устройство на футболен клуб, в който собственици на акциите са множество фенове - така както е в Барселона и Реал.
Несъмнено инициативата на ветерани и фенове е похвална, тъй като е породена от любов и стремеж за поправяне на грешки от миналото, когато Христолов бе само един от бизнесмените, станали еднолични собственици на клубове, обичани от стотици хиляди хора.
Подкрепа от най-високо ниво заяви и министър-председателят Бойко Борисов. Индикациите от БФС са, че те ще допуснат новия Ботев до участие в "Б" група, ако изпълни необходимите условия, независимо от изпуснатия срок за подаване на документите за професионален лиценз, който е 15 април.
Затварянето на очите пред несъответствията няма да е нищо ново в съвременната история на българския футбол. Спомняме си хибридите Искър-Хебър, Велбъжд-Локомотив (Пловдив), Олимпик (Тетевен)-Берое, които съществуват под второто от двете си имена до днес и никой не прави въпрос от това. Спомняме си и двата клуба Пирин в Благоевград, както и кога беше създаден днешният Черноморец, който постепенно се настани на мястото на стария Черноморец, собственост на Ивайло Дражев, че и взе стадиона на Нефтохимик.
Ако използваният в момента юридически номер все пак не мине, няма да е изненадващо ако новият Ботев да се обедини я със Спартак (Пловдив), както през 1967 г., я с някой друг от участващите в "Б" група пловдивски клубове Марица и Брестник.
Налице е волята за възраждането на Ботев, зад което стоят стоят твърде много хора и най-вероятно планът ще намери реализация по един или друг начин. Следващите два въпроса на дневен ред са един от практическо и един от морално естество. Първият е дали новият демократичен модел този път ще издържи финансово след двата фалита при Нинов и при Христолов. Другият е доколко честно е кредиторите на Ботев отново да пият по една студена вода...