Сръбската наркомафия организирала безредиците в Генуа

„Срам" е водещата дума, използвана от пресата в Сърбия днес, след като хулиганите в тяхната публика вчера прекъснаха евроквалификационния мач с Италия с факли, бомби и опит за нахлуване на терена. Срещата започна с половин час закъснение и беше прекратена в шестата минута.

По-рано през деня ултраси на Цървена звезда нападнаха вратаря на националния отбор Владимир Стойкович, който е юноша на техния отбор, но в момента пази за Партизан. След това на стадиона сърбите запалиха няколко албански флага, изразявайки несъгласието си с независимостта на Косово.

УЕФА ще излезе с решение по случая на 28 октомври, но отсега изглежда сигурно, че ще бъде присъдена служебна победа на „Скуадра адзура", а сръбския национален отбор го грози тежка глоба и мачове на затворени врати. Не е изключено и Сърбия изобщо да бъде изхвърлена от квалификациите за Евро 2012. Вероятно е също така домакините да получат санкция заради това, че са допуснали хаоса по трибуните.

Сайтът PressOnline.rs излезе със заглавието "Сръбският футбол умря в Генуа". Същото издание публикува и журналистическо разследване, според което местната наркомафия е организирала вчерашните безредици в Генуа, както и нападението на гей парада в Белград през уикенда с цел да дестабилизира държавата.

Връзката между организираната престъпност и футболните хулигани не е от вчера и далеч не е само сръбски патент. Използването на млади мъже с малко ум, които и без друго са наготово организирани в група и са склонни към насилие и масови безредици, за престъпна дейност като разпространение на наркотици е глобално явление, съществуващо в повечето европейски и латиноамерикански страни.

Често срещан подход на босовете на сенчестия бизнес да използват каузи, близки на десните убеждения на ултрасите, за да ги насочат в удобната посока, както беше при провалените януарски протести в България през 2009 г.

Според източник на PressOnline двата инцидента със сръбските хулигани обслужват интереса на кокаиновия милионер Дарко Шарич, а ненавистта към гейовете, преминаването на Стойкович в Партизан и посещението на американския държавен секретар Хилъри Клинтън в Сърбия и Косово са само „информационни поводи" за насилието.

„Хулиганите бяха идеално организирани, като истинска армия. Това няма нищо общо с футбола, ами е покушение, целящо дестабилизирането на цяла Сърбия. Целта на организаторите на това нещо е уличното насилие да провокира по-сериозен конфликт, който да доведе до хаос в цялата страна", твърди информаторът на агенцията, който е описан като „високопоставен държавен служител".

Според него Шарич, който от близо година е издирван от сръбската полиция и Интерпол няма какво повече да губи и за него е важно правителството да падне, за да може той да излезе „на светло"... „Чрез своите хора сред футболните фенове и десните екстремисти, наркобосът манипулира недоволните и огорчени хора, които са мнозинство в Сърбия. Възползва се от ситуацията и внушава на населението чувство за несигурност като преход към страшни събития, които могат да доведат до държавен преврат".

Запитан какво има предвид под „страшни събития", събеседникът на PressOnline отговаря, че местните служби за сигурност имат информация за подготвяни атентати срещу известни личности, включително и опозиционни политици, което би могло да хвърли страната в екстремизъм и гражданска война. Той добавя също, че в близките дни може да се очаква отговорът на държавата и масови арести на кукловодите на хаоса в Генуа.

Бившият министър на вътрешните работи Божо Прелевич обаче не е съгласен с версията за сценарий, начертан от наркомафията... "Мисля, че Държавна сигурност и полицията просто изпуснаха ситуацията от контрол от самото начало. Като цяло стратегията им за работа с хулиганските групировки е изключително грешна и може да генерира още конфликти в бъдеще", заяви той.

Чедомир Йованович, който е лидер на парламентарно представената Либерално-демократичната партия - единствената политическа сила в страната, която приема независимостта на Косово като необходима стъпка към европейската интеграция на Сърбия, също е на мнение, че сега е моментът държавата да се намеси с цялата си мощ, за да запази демократичния ред.

Днес сръбският Конституционен съд се събира на свое заседание, на което ще обсъди внесеното още преди година искане на главния прокурор Слободан Радованович за забрана на 14 екстремистки групи, сред които и фен клубове на белградските отбори Цървена звезда, Партизан и Рад, заради "действия, насочени към насилствено рушене на конституционния ред, нарушаване на гарантираните човешки и малцинствени права и предизвикване на расова, национална и религиозна омраза".

Крайните елементи в тези агитки бяха в основата и на погромите през февруари 2008 г., когато след обявяването на независимостта на Косово бяха унищожени закусвалните „Макдоналдс" в Белград и бе атакувано американското посолство.

Новините

Най-четените