Изпълкомът на УЕФА разпореди да бъдат посадени 600 хиляди дървета в градовете-домакини на Евро 2020 в чест на 60-годишнината от основаването си, но паралелно с това ритуално отряза клона на всички малки и средни по футболна значимост държави, в това число и на България.
Вече е ясно, че няма обратен път назад и стряскащите планове на Чеферин и обкръжението му бяха официализирани онзи ден в Любляна. В родния град на президента на УЕФА бе подписана присъдата над целокупния европейски футбол. 24 септември 2019 г. ще остане в историята като датата, в която окончателно и безвъзвратно бе издигната Желязната футболна завеса. От правилната страна са богатите/големите/великите, а зад телената ограда гладно и отчаяно ще надничат всички останали.
Да започнем с дребния проблем – съсипването на Лигата на нациите.
Дебютното издание остави крайно положителни впечатления. Принципът на йерархично разпределение на отборите и осигуряването на реална перспектива за класиране на европейско първенство дори за най-малките държави оказа крупен оздравителен ефект върху националните отбори. Те отдавна бяха запратени в ъгъла под напора на клубния футбол и телевизионните пари и в повечето страни вече не можеха да запалят патриотичната искра у запалянковците. Три десетилетия след края на Студената война европейският футбол (почти) не играе по идеологическата струна и националните селекции станаха досадно и излишно допълнение в календара на редовия запалянко.
Осигуряването на могъщ стимул (класиране за еврофиналите) посредством няколко победи в Лигата на нациите обаче промени картинката – навсякъде интересът към националните отбори скочи, стадионите се пълнеха, имаше заплетени и равностойни мачове, интригата остана до последно. Сега обаче всичко отива по дяволите. Защо?
Да вземем България и да се абстрахираме за момент от вътрешните си проблеми (некадърни футболисти, треньори, шефове, прочие). Какво ни топли, че ни качват „служебно“ в Лига B?
Едно на ръка, че в тази компания шансовете за точки и победи рязко намаляват, и второ – каква ни е изгодата да се борим за челно класиране, освен смехотворния награден фонд, който не вълнува никого, ако не броим чиновниците във футболния съюз? УЕФА ликвидира най-важния бонус – възможността за класиране на голямо първенство (в случая световното в Катар през 2022 г.) и по този начин премахна единствения стимул за „обикновените“ държави да играят сериозно в Лигата на нациите.
А какво им пречеше да оставят четири визи за мондиала в играта? Европа ще има 13 квоти за Катар, 9 от тях можеха да се разиграят в класическите квалификации, а останалите 4 отново да се паднат на Лигата на нациите. Но не би – защото в Нион очевидно са си направили сметката, че някоя едра риба може да изгори заради някое „джудже“ (като България). Което е недопустимо.
Не на последно място – европейската централа безскрупулно си плю на собствените правила, според които в Лигата на нациите едни отбори трябваше да се качат нагоре, други да изпаднат и т.н.
Няколко месеца по-късно се оказа, че не е имало никакъв смисъл да се натягаш да спечелиш групата си в Лига C (например), тъй като и второто място те праща нагоре. Простата сметка показва, че вместо четири, в крайна сметка осем отбора се телепортират от Лига C в Лига B. Същото важи за Лига B и Лига A. Сега пък ни сервират нова формула и не е ясно тя колко време ще оцелее...
Но обезсмислянето на Лигата на нациите е дребна болка в сравнение с истинския погром, който се задава на клубно ниво след по-малко от година. Основаването на трети евротурнир е заупокойната за малките футболни нации. Те окончателно ще бъдат пратени в миманса и достъпът до Обетованата земя окончателно ще бъде отрязан. Съответно големите пари ще влизат само и единствено в правилните джобове, а елитът окончателно ще се прочисти от неканени гости.
Към днешна дата не е много ясно как точно ще изглежда този футболен Франкенщайн – Лига на конференциите.
Възможно е форматът да копира под индиго този на Лига Европа (8 групи по четири отбора), но се чуват и други версии – групиране на регионален принцип и т.н. За момента са ясни две неща – наградният фонд ще е несравнимо по-малък дори от този в Лига Европа, а всички наши евроучастници ще бъдат запратени именно там с изключение на шампиона, който единствен ще продължи с реален шанс да се намърда сред големите. Какво следва от всичко това ли?
Българските клубове (и себеподобните им) няма да заработват дори сегашните суми, които с толкова мъки успяват да усвоят от евроучастията си. Ще им подхвърлят трохи и ще им обясняват, че трябва да са изключително доволни, че изобщо са ги допуснали до европейската сцена. Не просто групите на Шампионската лига, а дори тези на Лига Европа ще се окажат пълна химера за родните „евробойци“. Ако е вярно това, което се говори, всяко лято ще ги пращат на самоубийствени мисии с побратими от Албания, Македония, Черна гора, Сърбия, Молдова, Румъния, а дори да излязат с успех, ще се озоват в групите на нещо подобно на някогашното Интертото. Където нито ще има пари, нито фенове, нито интерес, нито нищо.
За капак клубове като Лудогорец съвсем ще се превърнат в недосегаеми на домашната сцена – по простата причина, че единствено те ще имат достъп до златния дъжд на УЕФА.
И дори да пропуснат някой сезон да припарят до някои групи, тези под тях няма да могат да ги догонят. Те просто ще продължат да си стоят зад оградата и да подсмърчат.
Шампионската лига? Там всичко отдавна е ясно – сега УЕФА го официализира. Това си е затворено общество от богоизбрани клубове, които владеят пазара, телевизиите, феновете и футбола. Достъпът до него ще бъде рестриктиран допълнително, но само профорома – и в момента важните играчи са в групите всеки сезон. Безаварийно и гарантирано.
А приказките за „разширяване на географията“, „отваряне на футбола“ и „солидарност към всички“ са за наивници. Същите наивници, на които УЕФА току-що отряза клона.
Уефа ни прати точно там където ни е мястото. Ако родния футбол разчита "да съществува" благодарение на наградния фонд на някакви измислени международни турнири, няма надежда за скорошно оправяне на положението.
Родния футбол, Алексиа, разчита страшно много на тия турнири. Не само заради наградния фонд, а защото... абе дай да ти изброя: -Отбор от ППЛ, играещ редовно в ЕКТ, привлича по-класни чужденци (свободни агенти), понеже те осъзнават, че по този начин могат да си уредят по-добър трансфер. -Отбор от ППЛ може да продаде роден играч по-лесно, ако се изяви в ЕКТ. Навремето Левски и ЦСКА продаваха редовно в големите първенства, и то играчи в началото на кариерата си като Бербатов, Стилиян Петров, Валери Домовчийски, Мариян Христов, Мартин Петров... -Играе се срещу по-класни противници, защото едно е да се играе срещу по-скромни отбори като Ботев Враца, Пирин Благоевград, Етър... друго е Левски да играе като с равен срещу Ювентус, ЦСКА с Байер Леверкузен, а Лудогорец с Реал Мадрид. Футболистите придобиват самочувствие. Затова и създаването на третия турнир е доста зле за нашият футбол. Ама пускай Преслава, пък каквото ще да става...