Всички сте ги виждали – маковете, които гордо греят на гърдите, по ръкавите, на капитанската лента на отборите на Острова.
Всеки ноември Британия почита загиналите си в битка военни – традиция, започнала след Първата световна война.
Тази година обаче макът стана повод за неразбирателство между ФИФА и ФА, заради който английският и шотландският национален отбор рискуват отнемане на точки.
Казусът: Англия и Шотландия ще се срещнат на 11 ноември, петък, в световна квалификация за Мондиал 2018. И двете страни заявиха демонстративно, че ще носят макове на екипите си.
Проблемът: ФИФА забранява всякакви политически, религиозни или лични слогани и изображения върху екипите и заплаши двете държави, че ги грози отнемане на точки, ако не се съобразят с разпоредбите.
Генералният секретар на ФИФА Фатма Самба Диуф Самура кацна в Лондон, за да преговаря с ФА по проблема. Англия заяви, че ще носи мак на специални ленти на ръцете, както го направи през 2011-а, когато игра срещу Испания, но коментарът й намекна, че Федерацията няма да клекне този път.
„Британия не е единствената страна, която е дала жертви във войни. Сирия е ярък пример. Моят (африканският) континент е разбиван на парчета през последните години. Единственият въпрос е „защо да правим изключение за една страна, но не и за останалия свят“, каза Самура.
В разгара на спора, статистици извадиха мач между Англия и Шотландия, плейоф за класиране на Евро 2000, който също е игран през ноември, на 13-и и реванш на 17-и.
В добавка, през 1987-а Англия побеждава Югославия с 4:1 точно на Remembrance Day (11 ноември), но и в двата мача никой от британските футболисти не е носил мак на екипите си и това не предизвиква негативна реакция срещу ФА.
Разбира се, националният отбор на Англия и ФА се възползваха максимално от новите технологии, питайки последователите си в Twitter какво мислят за забраната – ход, който изключително лесно може да даде гласност на гнева и недоволството на публиката.
Имайки предвид, че макът е използван за първи път след Първта световна война – дори използван за първи път от Американския легион, още преди Обединеното Кралство, Канада, Австралия и Нова Зеландия да го приемат и като свой – макът не е бил по-малък символ преди 20 години, отколкото сега.