Как го прави чичо Венци

Не е ясно какво ще се случи с Раис М'Боли. Самият факт обаче, че е на проби в Манчестър Юнайтед, вече е огромен успех и положителна реклама за клуба му Славия и целия български футбол. А "белите" вече имат сериозна визитка от играчи, пласирани в солидни и дори големи клубове из Европа.

Как го прави Венци Стефанов?

Преди 4-5 години в Славия разбраха, че да правиш отбор за шампионска титла у нас е обречена кауза, когато той не е подплътен с организация. Да спориш с грандовете без допълнителни компоненти като манталитет и фенове, които Славия няма, просто е безмислено. И президентт Венци Стефанов стартира политиката, която всеки клуб от Източна Европа с малки изключения, би трябвало да практикува.

Славия се самоиздържа. Школата създава футболисти, или такива се взимат за малко пари, отхвърлени таланти от грандовете също се следят за привличане. Клубът направи и страхотни попадения с чужденци, доведени на проби и като свободни агенти. Такива са Жуниор и Раис М'Боли. И така се сглобява отбор, който може и да няма амбиции за титла, но в него спокойно и без натиск върху тях, растат и се обиграват добри играчи. В Славия няма напрежение от непременни победи и титли, което убива много от добрите играчи в Левски и ЦСКА например. Плюс това с пристигането си в клуба, чуваш от шефа: "Момче, играй добре, другото е моя грижа".

Издръжката на Славия за месец през сезона е не повече от 300 000 лева. А от пет години насам тези пари влизат почти изцяло от трансфери. Като добавим ТВ правата, ето ти схемата, по която Славия е един самоиздържащ се клуб.

В добавка - безкрайните контакти на Стефанов, за когото вечеря с Педжа Миятович или бъбрене по телефона с Будимир Вуячич (скаута на Юнайтед) са ежедневие. В Германия също водещите мениджъри и двигатели на трансферните дела са от бивша Югославия. И там проби Стефанов.

Чавдар Янков бе продаден в Хановер след две серии с по едногодишен наем. Славия взе за преотстъпванията по около 300 000 евро, а после още над милион за 4-годишния му договор. Това е политиката на чичо Венци - нищо против наем, който да убеди клуба-купувач, че момчето си струва. Така Благой Георгиев с наемите си в Цървена звезда и Алавес донесе още близо 700 000 евро. Митко Рангелов мина през Страсбург и Ауе, за да стигне до Енерги. Всеки от тези трансфери носи проценти на Славия. Както и преминаването на Благо в Терек, откъдето "покапаха" 1 500 000 долара. Добавяме наема на Дениран Ортега в Левски за огромните 250 000 евро с различни клаузи и бонуси, трансфери в Китай и Турция, Асен Караславов в Германия... Дойде и ударът с Марио Кирев, който отиде в Ювентус. Да, засега не може да се наложи, но Славия взе над половин милион за него, а ще текат още суми, ако момчето заиграе.

Чавдар и Рангелов излязоха от школата на Славия. Кирев също. За Благо не е платен нито лев, и той израстна на "Овча купел". Караславов бе взет без пари от Ботев, Ортега за стотина хиляди лева от Спартак (Варна), и още, и още.

Постепенно се наложи като тенденция и друго. Кадрите на Славия стават и основен фактор в националния отбор. Благой Георгиев е неизменен титуляр, Чавдар често попада в състава, Рангелов все повече се налага. Селекционерите държат под око Караславов, а преди 2 години дори бе повикан мохиканът Мартин Кушев, пак бял удар - в Русия.

Новините

Най-четените