Скандалите около ФИФА не стихват

Скандалите около световната футболна федерация (ФИФА) не стихват. На 1 юни трябва да бъде избран новият президент на ФИФА,  а само дни преди изборите единият от двамата кандидати за поста може да остане извън битката.

Мохамед Бин Хамам от Катар бе обвинен в подкупване на представители на карибски държави, които е трябвало да гласуват за него на предстоящите избори. Със случая вече се занимава етичната комисия, ако вината му бъде доказана, той ще трябва да се оттегли от битката за президентското място във ФИФА

Обвинението

Темата за корупцията във ФИФА стана актуална след журналистически разследвания на британски медии. Сега обаче пресата няма нищо общо, защото обвиненията към Хамам бяха отправени от един от членовете на Изпълкома на центрлата Чък Блейзър. 66-годишният американец, който по външен вид много прилича на Дядо Коледа е популярна фигура във ФИФА. Той изпрати на Етичната комисия материали, които компрометират неговите колеги от Изпълкома Мохамед бин Хамам и Джек Уорнър (президент на футболната федерация на Северна и Централна Америка).

В началото на май двамата кандидати за президентския пост в централата Бин Хамам и Сеп Блатер трябваше да присъстват в Моями на конгреса на северноамериканската конфедерация. Бин Хамам обаче не се появи, тъй като имаше проблем с американската си виза. Блатер пък обяви пред журналистите, че е абсолютно сигурен в подкрепата от страна на представителите на Северна Америка.

Бин Хамам обаче не се предаде и поиска от президента на северноамериканската конфедерация Джак Уорнър от Тринидад и Тобаго да организира събрание на страните от Карибския басейн. Именно на тази сбирка, твърдят американците, Бин Хамам е предложил подкуп на тези представители, за да гласуват за него.

Материалите за тази сбирка са били подготвени от юриста на Чък Блейзър - Джак Колинз. Според слуховете съществуват дори видеозаписи, които доказват, че Бин Хамам е предлагал подкуп в размер на 40 000 долара на всеки, който се съгласи да гласува за него.

Всички доказателства Блейзър незабавно изпратил във ФИФА, от където делото било прехвърлено в Етичната комисия. Членовете й би трябвало да се произнесат по скандалните обвинения в неделя.

Мотивите

Американските медии, както и английските медии приеха особено болезнено поражението при избора на страна домакин на световното първенство. В САЩ продължават да търсят причините за неуспеха и вероятно под доста сериозен обществен натиск Блейзър е взел решение да предаде своите двама колеги.

Бин Хамам естествено има друга версия. Катарският кандидат отхвърли обвиненията и заяви, че с помощта на такива „клевети" Блатер иска да го отстрани, тъй като се притеснява от конкуренцията в битката за президентския пост.

„Този ход не е нищо друго освен предизборна тактика на господина, който не е убеден, че ще успее да спечели изборите", заяви Бин Хамам.

Последствията

Никога преди това Етичната комисия на ФИФА не е имала толкова много работа. Освен решение по скандала с Бин Хамам съвсем скоро тя може би ще трябва да вземе отношение и по обвиненията в корупция на двама от африканските членове на Изпълкома - Иса Хаяту и Жак Анума. Двамата са заподозрени, че са получили подкуп в размер на 1,5 милиона долара от Катар, за да гласуват за страната при избора на домакин на Мондиал 2018.

Преди дни ФИФА изслуша информаторът на английския Sunday Times, изданието което отправи обвиненията към двамата ръководители. Този информатор е работил в организационния комитет на катарската кандидатура и ако бъдат намерени достатъчно доказателства, за да бъде започнато дело последствията ще бъдат гигантски. Блатер не изключи дори варианта Катар да бъде лишен от домакинство и да има нови избори.

Освен това английската федерация е длъжна да предаде на ФИФА материалите по обвиненията на Лорд Трисман, който заяви, че четирима членове на Изпълкома на ФИФА (в това число и Джак Уорнър) са поискали да им бъде платено, за да гласуват за Англия при избора на домакин за Мондиал 2018.

В резултат на всичко това в последната половин година 9 от 24-та членове на Изпълкома се оказаха заподозрени в корупция. И въпреки това е почти сигурно, че Блатер ще успее да запази поста си. Швейцарецът продължава да има повече поддръжници, от колкото който и да било друг.

 

Новините

Най-четените